Genel SağlıkHABERLER

BURUNDAN YAPILAN GÖZ AMELIYATLARI SEMPOZYUMA DAMGASINI VURDU

Dünyagöz Hastaneler Grubu tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Söz Gözün Uzmanlarında’ uluslararası sempozyumu, nörooftalmoloji ve oküloplasti alanında dünyanın ve Türkiye’nin en iyi hekimlerini bir araya getirdi.

Göz tedavilerinde son bilimsel gelişmelerin masaya yatırıldığı uluslararası sempozyumda sinir hastalıklarının gözde belirtileri, kozmetik kapak cerrahisinde son tedavi yöntemleri, göz kanserleri ve tümörler çift görme gibi pek çok konuda ilgi çekici buluşlar paylaşıldı. 7 – 8 Ocak tarihlerinde düzenlenen seminere damga vuracak konulardan biri burundan yapılan göz ameliyatları oldu. Amerika’daki Will Eyes Hospital’de görev yapan Prof. Dr. Jurij Bilyk tarafından anlatılan tedavide yönteminde göz ameliyatları endoskopik cerrahi ile burundan girilerek yapılacak.

BURUNDAN YAPILAN GÖZ TÜMÖRÜ AMELİYATLARI

Prof. Dr. Bilyk, eskiden beyin açılarak yapılan göz tümörü göz kanseri ameliyatlarının artık endoskopik yöntemle beyne hasar vermeden burundan girilerek yapılabildiğini aktardı. Laparoskopik cerrahinin göz tümörlerinin temizlenmesinde uygun bir teknik olduğunu ve bunun hastanın yaşam kalitesini etkilemeyeceğini ifade eden Prof.Dr. Bilyk, gözün arka kısmında beyin içindeki bağlantı noktasında görülen lenfoma kanser türünde bugüne kadar yüzde 90 oranında olan ölüm oranının geliştirilen yeni ilaçlarla yüzde 10’a geriletildiğini de kaydetti.

HAREKETLİ GÖZ PROTEZLERİ

Wills Eye Hospital’dan Prof Dr. Sergott, Michigan State University’den Prof Dr. Eggenberger ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof Dr. Tülay Kansu’nun nöro oftalmoloji alanında tedavileri ve en yeni gelişmeleri aktardığı sempozyumda; Dünyagöz Hastaneler Grubu’ndan Prof. Dr. Akın Banaz, göz tümörleri, göz protezleri ve kapak cerrahisi konusunda bilgi verdi. Op. Dr. Levent Akçay çocuk ve yetişkinlerde göz yaşı kanal tıkanıklıkları hastalıklarını ele alırken Op. Dr. Umur Kayabaşı organik olmayan görme kayıpları konusunda detaylı açıklamalar yaptı.