Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EKONOMIK KRIZ SAÇIMIZA VURDU!

Son zamanlarda ortada hiçbir neden yok saçiniz dayanilmaz derecede kasiniyor, saç deriniz kabuk baglayip, omuzlariniza yagmur gibi kepek yagiyorsa nedeni ekonomik kriz olabilir! Zira sikinti ve kaygiyla tetiklenen ‘stres egzamasi’; herkesi issizlik ve gelecek kaygisinin sardigi bugünlerde hayli artti.

Eger siz de derinizdeki kasinti ve döküntülerden yana dertliyseniz, hemen krize girmeyin! Çünkü tedavisi için bir dermatoloji uzmanina gitmeniz yeterli…

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Neslihan Dolar; son dönemde ekonomik krizin neden oldugu stresle birlikte artis gösteren ve en çok saçta ortaya çikan ‘stres egzamasi’ hakkinda su bilgileri verdi:

Egzama nedir?

Egzama; çesitli iç ve dis faktörlerin sonucunda, derinin iltihabi cevabi olarak ortaya çikan klinik tablolarin genel ismidir. Hastalarin çogunda ortak klinik özellikler gösterirler.

Stres egzamasi nedir?

Deri; kisinin iç ve dis ortamlari arasinda bir sinir olusturan, duygularimizin ve reaksiyonlarimizin yansimasinda önemli rolü olan bir organdir. Yapilan arastirmalarda; dermatolojik hastaliklarin yaklasik yüzde 40’inda, eslik eden bir psikolojik bozukluk oldugu görülmektedir. Strese bagli olarak ortaya çikan deri hastaliklari arasinda en sik görüleni ise ‘stres egzamasi’ olarak da bilinen ‘liken simpleks kronikus’tur.

Kimlerde görülür?

Stres egzamasi, son derece yaygin bir hastaliktir. En sik görüldügü yas grubu 30-50 yas araligidir. Kadinlarda, erkeklerden daha sik görülür. Hastalik, obsesif kisilik yapisina sahip kisilerde ve alerjiye yatkinligi olan bireylerde daha sik görülür.

VÜCUT DILE GELIYOR

Belirtileri nelerdir?

Bu hastalik; baslangiçta görünür herhangi bir bulgu olmaksizin, kisinin kasinti duymasi ve sürekli kasinti ve sürtünme sonucu ortaya çikan belirtilerle karakterizedir. Kasinan bölgelerde zamanla kizariklik, kepeklenme ve deride kösele benzeri kalinlasma ile birlikte pul pul deri dökülmeleri ve kabuklu yaralar ortaya çikar. Egzama ilerlerse, bu bölgelerde zamanla sulanti, agri ve açik yaralar ortaya çikabilir. Daha da ilerlerse bu yaralardan deriye giren bakteriler enfeksiyona yol açabilir. Tedavi edilmezse kasinti sürekli bir hal alir ve giderek vücudun degisik yerlerine yayilir.

Vücutta nerelerde olusur?

Vücudun herhangi bir yerinde görülebilmekle birlikte; en sik saçli deri ense sinirinda, sirtta kürek kemiklerinin üzerindeki deride ve bacaklarda ortaya çikar. Özellikle kullanilan elin ulasabildigi deri alanlarinda, aksamlari artan kasinti ile kendini gösterir. Hastalik bazen makat bölgesini de tutabilir ve siddetli dayanilmaz kasintiya yol açabilir.

Son dönemde bir artis var mi?

Stres egzamasi; kisinin vücudunun dile gelmesidir. Bu nedenle de son dönemde, özellikle dünyada yasanan ekonomik krizle birlikte yasanan psikolojik stresler, is yogunlugu, issizlik, kaygi ve endise gibi durumlar nedeniyle stres egzamasi vakalarina daha sik rastliyoruz. Özellikle de saçli deride ve sirtta daha çok ortaya çikiyor. Çünkü buralar, gün içerisinde rahatlikla kasinabilecek bölgeler olup, elin ulasabildigi alanlardir. Saç derisi kalin oldugundan, belirtilerin ortaya çikmasi ve kaybolmasi daha uzun zaman alabilir.

PH’I UYGUN ÜRÜNLER KULLANIN

Tedavisi nasil yapilir?

Tedavi edilmeyen ve ihmal edilen durumlarda, deride geri dönüsümsüz belirtiler meydana gelebilir. Deride kalinlasma ve deri renginde koyulasma bazen yillarca sürebilir. Stresin tetikledigi bu hastalik da strese neden olur ve olay bir kisir döngüye girer. Bu nedenle hastaligin erken tanisi ve tedavisi önemlidir. Tedavide kasintiyi önleyici sistemik ve lokal ilaçlar ve kremler kullanilir. Altta yatan herhangi bir baska problemin olup olmadigi arastirilir. Ileri vakalarda psikolojik destek de faydali olur.

Egzama olan biri tedavi sirasinda nelere dikkat etmeli?

Egzama basladiktan belli bir süre sonra, kisi farkinda olmadan elini o bölgeye götürür ve sürekli kurcalar. Bu da egzamanin daha da artmasina neden olur. O yüzden tedavi sirasinda ilaçlarin etkisiyle kasinti kesilecektir; ancak aliskanlik haline gelen kasima ve kurcalama yapilmamalidir.

Egzama olmamak için ne gibi önlemler alinabilir?

Daha rahat ve stressiz bir yasam, tedaviye en önemli katkiyi saglayacaktir. Ayrica cildin nemlendirilmesi çok önemlidir; cilt PH’i ile uygun, kurutucu etkisi olmayan sampuan ve kremler kullanilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası