Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeginize Yürüteçle Yürütmeyin

Atasehir Memorial Tip Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Esra Dolar, yürüteçlerin bebekleri fiziksel, zihinsel ve psikolojik açidan olumsuz etkileyebilecegini belirterek ailelere tavsiyelerde bulundu.

BEBEKLERDE KAFA TRAVMALARININ EN SIK NEDENI YÜRÜTEÇ KAZALARI

Bebeginizin kendi basina ayakta durmayi ögrenip yürümesi hem sizin için hem de onun için son derece heyecan verici bir gelismedir. Bir yasindan iki yasina uzanan zaman diliminde dogdugunda refleksif hareketlere sahip olan bebek yürüme becerisini kazanarak çevresi etrafinda hareket eden bir bebege dönüsür. Bebeklikteki bu gelisme, hareketlerle ilgili gelisimdir ve “motor gelisim” olarak adlandirilir. Motor gelisim, olgunlasma ve ögrenme yoluyla gerçeklesir. Bebegin bedenini kontrol edebilmesi hem bedenin yeterli olgunluga ulasmasina hem de ögrenmeye baglidir. Yürüme, konusma, bagirsaklarini ve idrar torbasini kontrol etme, elle tutma ve el kontrolü gibi beceriler temelde olgunlasmaya dayali motor becerilerdir. Bu olgunlasma süreçlerini hizlandirma ya da geciktirmede çevresel kosullarin etkili oldugunu bilinmektedir.

HAREKET ETMESINE PEK IZIN VERILMEYEN ÇOCUK GEÇ YÜRÜYEBILIR

Serbestçe hareket etmesine, çesitli oyuncaklarla oyun oynamasina firsat verilen bebeklerin motor becerileri daha hizli gelismektedir. Hareket etmesine pek izin verilmeyen, az ilgi gösterilen ve büyük ölçüde zamanini karyolasinda geçiren bebekler normalden daha geç yürüyebilmektedir.

Bebeklerin yürüme sürecinde en sik tartisilan konulardan biri de yürüteç kullanimidir. Aileler özellikle 4-7. aylar arasinda, biraz da çevrenin baskisiyla çocuklarina yürüteç alirlar ve kullandirirlar. Yürüteç bebegin dogal yürüme dönemleri sirasinda (refleksler dönemi, tam basamadigi çökme dönemi, tekrar ayaklari üzerine bastigi istemli ayaga kalkma dönemi ve siralama - yürüme dönemleri) duraklamaya ve kesintiye neden olur. Yürütecin bebek için olumsuz etkileri su sekilde siralanabilir:

Vücudu daha yerçekimine karsi dik durmaya hazirlikli olmadigindan yigilarak duracagi için kifoz ya da skolyoz gibi omurga egriliklerine neden olabilir.

Ayak yapisi daha hazir olmadan bastirildigi için ayak deformiteleri olusabilir.

Kalça yapilari tam gelismeden, tüm vücut agirliginin simetrik ya da asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri olusabilir.

Bebek yürüteçte aslinda yürümez, ayaklari ile iteleme yapar. Bacak boyu kisa geldigi ve tam basmayi bilemedigi için parmak ucuna basar ve bu aliskanliga neden olabilir . Böylece yürüdügü zaman parmak uçlarinda yürüyebilir.

Bebegini kasla göz arasinda masa örtülerini tutup çekerek masa üzerindeki agir cisimleri üzerine düsürür veya akla gelmedik binbir türlü tehlikeye maruz kalabilir. Amerika Birlesik Devletleri'nde yapilan arastirmalarda 1-12 ay arasinda geçirilen kafa travmalarinin nedenleri arasinda, %90 oraninda yürüteç kazalari tesbit edilmistir.

Bebek kisitli bir mekanda kaldigi için de psikolojik gelisimini olumsuz yönde etkiliyebilmektedir.

Iste bu nedenlerden dolayi bebeginizin fiziksel, zihinsel ve psikolojik açidan saglikli bir yapiya sahip olmasini istiyorsaniz YÜRÜTEÇ KULLANDIRMAMANIZI tavsiye ederiz. Bunun yerine bebeginizin yere konulan bir örtünün üzerinde özgürce oynamasina ve gelismesine yardimci olun. Çocugun yürümeyi ögrenmesi için oyuncak pusetini itmeye çalismasi veya bir iskemleyi itmesi daha faydalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası