TÜRKİYE’NİN ACI GERÇEĞİ, “VİRAL HEPATİTLER”

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği, “Viral Hepatit ve Karaciğer Nakli” ile ilgili son gelişmeleri ve Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin karaciğer nakli konusundaki başarılarını ele almak üzere Memorial Hastanesi’nde bir bilimsel aktivite düzenledi.

Türkiye’de karaciğer nakli hastalarının yaklaşık üçte ikisinde hastalık nedeni olan viral hepatitlerin nakil öncesi ve sonrası teşhis ve tedavisinin tartışıldığı konferansta ülkemizdeki karaciğer nakli rakamları ile olması gerekenler de masaya yatırıldı.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkan Vekili, Memorial Hastanesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu’nun düzenlediği ve Memorial Hastanesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya organ nakli, gastroenteroloji ve hepatoloji alanlarında çok sayıda uzman isim de katıldı. Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Prof. Dr. Atilla Ökten, Prof. Dr. Koray Acarlı, Prof. Dr. Nevin Yılmaz ve Uz. Dr. Kadir Doğruer gibi isimlerin yanısıra İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Bölümü’nden Prof. Dr. Sezai Yılmaz da katılımcılar arasındaydı.

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu: “Canla Başla Çalışan Ekipleri Desteklemeliyiz”

Memorial Hastanesi Organ Nakli, Genel Cerrahi ve Çocuk Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu konuşmasında Türkiye’deki hastaların çoğunlukla hastalığın son evresinde organ nakli cerrahlarına başvurduğunu belirtirken, “ Keşke hastalar bize çok daha erken evrede yönlendirilse, bizim de onları sağlıklarına kavuşturma şansımız artsa. Çoğu zaman hastalar bize öyle bir evrede geliyor ki, elimizden hiçbirşey gelmiyor. Türkiye’de organ bağış rakamları maalesef çok az. İnönü Üniversitesi Organ Nakli Merkezi gibi canla başla çalışan ekipleri desteklemeli ve gönülden kutlamalıyız.” dedi.

Son 2 Yılda 223 Karaciğer Nakli

Son 2 yılda 182’si canlı, 43’ü kadavra olmak üzere toplam 223 nakil gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza atan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Bölümü’nden Prof. Dr. Sezai Yılmaz, “Bu başarımızdaki en büyük sırrımız çok çalışmak, biz ekip olarak çok çalışarak bu rakamlara ulaştık. Organ nakli rakamlarını çok daha arttırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. En büyük hedeflerimizden biri de üniversitemizde karaciğer nakli enstitüsü kurmak. Böylece yeni doktorlar yetiştirebilir, bilimsel araştırmalara çok daha fazla katkıda bulunabilir, organ bağış rakamlarını arttırarak çok sayıda insanımızı hayata döndürebiliriz.” diye konuştu.