Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALBIN SEKLI, MAGARA RESIMLERI VE PAPIRÜSLERDE BILE AYNIYDI

Yillardir çocuk ve yetiskin kalp cerrahisi alaninda yaptigi basarili ameliyatlarla taninan Acibadem Bakirköy Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Tayyar Sarioglu, 14 Subat Sevgililer Günü için asiklarin sevgisini barindirdigina inanilan ‘kalbin’ tarihini arastirdi. Insan kalbinin magara resimlerinde ve Misir kültürüne ait papirüslerde bile günümüzdeki kalp figürüne benzer sekilde resmedilmesinin saskinlik verici oldugunu ifade eden Prof. Dr. Sarioglu, tarihin binlerce yillik sayfalarinda kalbin izini sürdü.

Bebek Alti Haftalikken Kalbi Atmaya Basliyor

Kalp, vücudumuz olusurken anne karninda harekete geçen ilk organimizdir. Bebegin kalbi anne karninda, altinci haftadan itibaren atmaya baslar. Diger organlar, kalp ve damar sistemi etrafinda sekillenmeye devam eder. Kosma veya tirmanma gibi daha fazla fiziksel efor gerektiren durumlarda, kalbimizin daha kuvvetli ve daha hizli attigini hissederiz. Böyle fiziksel ve ruhsal durum degisikliklerinde çalismasinda belirgin farkliliklar hissettigimiz bir organ olarak kalp, hayatin ve canliligin kaynagi olarak görülmüs, muhtemelen bu nedenle de ruhun kalbe yerlestigine inanilmistir.

Kalbin Sembolü, Tüm Kültürlerde Ayniydi

Tüm insanlik tarihi boyunca kalp, mucizevi bir organ olarak algilanmistir. Kalp, yeryüzündeki tüm kültür ve medeniyetlerde hayatin ve canliligin kaynagi oldugu kadar sevgi, dostluk, merhamet, vicdan, yardimseverlik, fedakarlik, vefa, birlik-beraberlik, güven ve cesaretin simgesi olarak kabul edilmistir. Bu duygu ve düsüncelerin kalp figürü ile ifade edildigini ve be sekilde sembollestigini görüyoruz. Insan vücudunda baska hiçbir organa yüklenmeyen bu yüce anlamlar ile kalp arasindaki iliski nereden kaynaklanmaktadir?

Kalbin Seklini Magara Duvarlarina Çizdiler

Insanligin ilk atalari olarak kabul edilen ve son buzul çagindan önce (M.Ö. 10000-8000) yasamis olan Cro-Magnonlar için kalp, yasamin ve canliligin devamini saglayan en önemli organdi. Cro-Magnonlardan kalan Güney Fransa’daki magara duvarlarindaki resimlerde bu düsünceyi destekleyen ve günümüzdekine çok benzer kalp figürlerinin bulunmus olmasi çok ilgi çekicidir. Avcilikla geçinen bu ilk insanlarin, avladiklari hayvanlarin kalp atislarinin durmasiyla öldüklerini ve kalplerinin atmaya devam ettigi sürece de canli kaldiklarini gözlemlemis olduklari düsünülmektedir. Eski Çin ve Uzakdogu medeniyetlerinde de kalbin ruhsal gücün ve aklin merkezi oldugu inanisi yaygindi. (M.Ö.3000-2000)

Misir’da Ölülerin Sadece Kalbi Vücutta Birakiliyordu

Tarihin daha sonraki dönemlerinde(M.Ö. 2500-1000), eski Misir’da kalp ruhun ve vicdanin merkezi olarak kabul ediliyordu. Ölümden sonra kalp disindaki tüm organlar çikarilip bir seramik kase içinde ölüyle birlikte gömülüyor, sadece kalp yerinde birakiliyordu. Inanisa göre ölümden sonra kalp, adalet tanrisi Maat’in huzurunda tartiliyordu. Eger kalp Maat’in tüyünden hafif gelirse, ölen kisi Osiris (yeralti tanrisi ile) yasamaya devam ediyordu. Aksi halde Ammut (seytan) kalbi yiyor ve böylece o insanin ruhu yokluga mahkum edilmis oluyordu.

Sümerliler Papirüse Kalbin Kan Pompaladigini Çizdi

Kalbin, sevgi, merhamet, cesaret, gurur, izdirap, hayal kirikligi, hayat, ölüm gibi duygularla iliskilendirilmis oldugu ilk yazili belgelere Sümer-Babil kültüründe ratlaniyor. Yari tanri Gilgamis Destani’nda kalbin bu duygu ve düsüncelerle açikça iliskilendirildigi görülmektedir. (M.Ö.2100-2000) Tarihte ilk yazili tip belgesi olarak kabul edilen Ebers papirüsünde kalp ve nabiz atislarindan, kalbin kan pompalama fonksiyonundan, vücudun her tarafina yayilmis bir damar ve dolasim sisteminden bahsedilmis olmasi sasirticidir. (M.Ö.1550)

Hipokrat Ve Aristo’ya Göre Kalp: Düsüncenin Merkezi

Eski Yunan’da (M.Ö. 700-200) ruhun, kalbin içinde yerlestigine inaniliyordu. Kalbin kan pompalama fonksiyonun farkinda olan Hipokrat ve Aristo, kalbin ayni zamanda duygu ve düsünce yeteneklerinin de merkezi oldugunu düsünüyorlardi.

Kuzey Afrika’daki Silphium Bitkisi Günümüzdeki Kalp Sembolüne Çok Benziyordu

Sevginin kalple iliskisi konusunda en eski ve ilginç bulgulardan biri de antik çaglarda (M.Ö.7.yy) Kuzey Afrika’da bulunan Cyrene sehir devletinin hikayesinde saklidir. Günümüzde Libya sinirlari içinde kalan Cyrene sehri, civarinda yetisen çok degerli Silphium bitkisiyle ünlüydü ve bu bitki nedeniyle dönemin en önemli ticaret merkezi haline gelmisti. Silphium, erkekler için çok güçlü bir afrodizyak etki gösterirken, kadinlar için kontraseptif (dogum kontolü) amaciyla kullaniliyordu. Bu özelligi nedeniyle silphium bitkisi o kadar degerliydi ki Cyrene paralari üzerinde Silphium tohumunun sekli resmedilmisti. Günümüzde de kullanilan kalp sembolüne çok benzeyen bu seklin, kalp ile erotik sevgi arasindaki iliskinin tarihsel köklerini olusturdugu düsünülmektedir.

Yunan Anforalarinda Kalp-Zevk Iliskisi Resmedildi

Eski bir Yunan anforasi üzerinde (M.Ö: 500) sarap ve zevk tanrisi Dyanisos’un basindaki çelengin kalp seklindeki yapraklarla olusturuldugu görülür. Bu bulguda kalp ile zevk ve mutluluk arasinda ilk çaglardan beri bir iliski kuruldugunu göstermektedir. Antik Yunan düsüncesi Roma Imparatorlugu dönemimde de etkisini sürdürmüstür. Büyük Romali otorite Ovid (M.Ö. 43-M.S.17) yasamin devami için en önemli organ olan kalbin yaralanmalarinda ilaçlarin bir ise yaramayacagini söylemistir.

Klasik tibbin büyük hekimi olarak kabul edilen Galen (M.S. 130-200) kalbi kan akisini düzenleyen yasam ruhunun merkezi olarak tanimlamistir. Galen’in, kalpteki kasilma (sistol) ve gevseme (diyastol) fonksiyonlarindan, karincik ve kapakçiklardan atar ve toplardamarlarin farkli yapilarindan söz etmis oldugu ileri sürülmektedir. Galen’e göre ruhun 3 sekli vardi: Yasam ruhu kalpte, hayvan ruhu beyinde (algilama ve hareket) ve dogal ruh (beslenme ve metabolizma) karacigerde bulunuyordu.

Ilk Amerikan kültürlerinde de kalbe büyük önem atfedilmistir. Antik Meksika medeniyetinde (M.S 100-900) bazi ruhsal güçlerin kalple iliskili oldugu düsünülmüs ve bu güçlerin ölünceye kadar kalbi terk etmediklerine inanilmistir.

Üç Büyük Dine Göre Kalp, Sevgi Ve Merhameti Simgeliyor

Yahudi, Hiristiyan ve Müslüman teolojisinde kalbin ayni anlam ve kavramlari sembollestirdigi görülür. Her üç dinde de kalp sevgi, merhamet, hayirseverlik, derin bir anlayis gücü gibi ruhsal duygu, düsünce ve davranislarla özdeslestirilmistir. Tevrat’ta Lev (kalp) den 190 defa bahsedilmektedir. Hiristiyanlik ve Müslümanlikta kalp Tanri sevgisinin yeri ve ebedi mutlulugun araci olarak nitelendirilmistir. Kuran’da düsünen kalpten bahsedilir (Sure 22, Ayet 46). Yine Islam mistisizminde (tasavvuf) kalp gözünden bahsedilir. Biyolojik göz dis dünyayi kalbin gözü (ruhsal göz, basiret) varlik ve olaylarin iç yüzünü, gerçek mahiyetini, görmeyi, anlamayi saglar.

Hiristiyanlikta kutsal kalp kavrami vardir. 17.yy’da Azize Margaret Marie Alacoque rüyasinda dikenli bir taçla çevrelenmis, isik saçan bir kalp görmüstür. Kutsal kalp olarak adlandirilan bu sembol Katolik kilisesi tarafindan kabul edilmektedir. Sevgi ve yardim severligi temsil eden kutsal kalp aslinda 17.yy.dan çok önce de Hiristiyan ikonalarinda Hz. Isa’nin kalbini temsil etmek için kullaniliyordu.

Bugünkü sevgililer günü kartlarinda görülen kalp sembolü ortaçagda 1400’lü yillardan sonra popüler olmaya baslamistir.1400’lerden kalma “Kalbin Sunulusu” isimli Fransiz duvar halisinda erkeklerin asik olduklari kadinlara baglilik ve adanmisliklarini kalplerini sunarak gösterdikleri tasvir edilmektedir.

Tarih boyunca güven ve itimadin simgesi olan kalp sembolü günümüzde de ayni amaçla kullanilmaya devam etmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası