Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mamografi hayat kurtarabilir

Gögüs kanserinde tani koymak amaçli uygulanan mamografi bir kadinin 40 yasindan sonra yilda bir kez yaptirmasi gereken bir test. Ailesinde gögüs kanseri vakasi olan daha genç kadinlarda ise erken teshis amaciyla yapilmasi gerekir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY mamografi hakkinda en çok merak edilen sorulari cevaplandirdi.

Neden mamografi yaptirmak gerekir?

Gögüs kanseri kadinlarda kansere bagli ölüm nedenleri arasinda akciger kanserinden sonra ikinci sirada yer alir. Kadinlarda ise en sik rastlanilan kanser tipidir. Yapilan istatistikler her 12 kadindan birinin hayatinin bir evresinde gögüs kanserine yakalanacagini ve hastaliga yakalanan her 25 kadindan birinin bu nedenle hayatini kaybedecegini gösteriyor. Mamografi sayesinde gögüs kanserinin erken taninabilmesi hastaliga bagli ölüm riskini %20 ila 70 arasinda azaltabiliyor. Bu nedenle pek çok doktor kadinlar belirli araliklarla mamografi yaptirmasini öneriyor.

Mamografi nedir?

Mamografi, elle yapilan gögüs muayenesi sirasinda süpheli bir kitle bulunmasi halinde, kitlenin yerinin ve özelliklerinin belirlenmesi amaciyla uygulanan yardimci bir tani testidir. Bunun disinda gögüs kanserine yakalanma riski düsük olan, hiçbir sikayeti bulunmayan ve yillik yapilmasi önerilen gögüs muayenesi normal bulunan kadinlara da belli araliklarla gögüs kanseri tarama testi olarak mamografi öneriliyor. Erken teshis olasiliginin artirilmasi için mamografiye mutlaka bir gögüs muayenesinin eklenmesi büyük önem tasiyor.

Mamografi nasil yapilir?

Mamografi gögüs dokusunun en iyi görüntülenebildigi dönemde yani adet kanamasinin basladigi ilk hafta içerisinde hormon seviyelerinin henüz düsük oldugu günlerde yapilmali. Her iki gögüs mamografi cihazi adi verilen özel bir röntgen cihazi yardimiyla sikistirilarak çesitli seviye ve kesitlerde filmler alinir. Mamografi sirasinda gögüsün sikistirilmasindaki amaç daha iyi görüntüler elde etmek ve kadinin alacagi radyasyon dozunu en düsük seviyeye indirmek. Test sonucunda elde edilen röntgen görüntüleri daha sonra bir Radyoloji Uzmani tarafindan degerlendirilir.

Testin degerlendirilmesi nasil yapilir?

Mamografi sonucunda normal disi bulgularin varligi veya gögüs de kanseri düsündüren bir görüntü tespit edilirse genellikle ileri inceleme yapilmasi önerilir. Kitle saptandiginda bu kitlenin kist yapisinda olup olmadiginin belirlenmesi amaciyla ultrasonografi incelemesi önerilir. Test sonucunda nihai karari ise gögüs muayenesini yapmis ve hastanin tibbi geçmisine hakim uzman verir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası