Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASIRI ET TÜKETIMI VE HAYVANSAL YAGLAR KOLON KANSERINI TETIKLIYOR

Dünyada en sik görülen kanser türleri arasinda birinci sirada yer alan kolon kanserinden korunmanin yolu tarama testlerinden geçiyor. Uzmanlar, ilk birkaç yil belirti vermeyen kolon kanserinden korunmanin en etkili yolunun C ve E vitaminleri almak, brokoli ve karnabahar tüketmek ve herhangi bir saglik sorunu nedeniyle kullanilmasinda engel yoksa aspirin içmek oldugunu belirtiyor. Elbette yalnizca bunlar kolon kanserinden korunmak için yeterli degil. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Gastroenteroloji Uzmani Doç. Dr. Nevin Yilmaz, kolon kanseri ile ilgili sorulari yanitliyor.

Günümüzde en yaygin görülen kanser çesitlerinden biri olan kolon kanserinin olusumunda etkili olan bir çok faktör bulunuyor. Özellikle asiri et yenmesi ve hayvansal yaglarin tüketilmesi bu kanser türünü tetikleyebiliyor. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Gastroenteroloji Uzmani Doç. Dr. Nevin Yilmaz, kolon kanseri ile ilgili sorulari yanitladi.

Kolon Kanseri nasil olusur?

Kolon yani kalin bagirsak, sindirim sisteminde atik maddelerin depolandigi kisimdir. Kolonun son parçasi rektum olarak adlandirilir ve anüsle (diskinin ciktigi yer) birlesir. Kolon ve rektum tümörleri yani kanser, boru seklindeki kalin bagirsagin iç yüzünde büyür. Iyi huylu olanlar polip olarak adlandirilir ve komsu dokulara ya da diger organlara yayilmaz. Polipler kolonoskopi sirasinda kolayca çikarilabilirler ve zararsizdirlar ancak çikarilmayan polipler yillar sonra kanserlesebilir. Kolon kanserleri ise metastaz diye adlandirilan; komsu dokulara yayildiklari gibi uzak organlara da yani akciger ve karacigere yerlesebilirler. Metastaz oldugunda tedavi sansi azdir.

Kolon kanserine yakalanma riski kimlerde daha fazladir?

Asiri doymus ve hayvansal yag tüketen gelismis ülkelerde kolon kanseri daha sik görülür. Sebep olarak yag yikim ürünlerinin kanserojen (kanser yapici) etkisi sorumlu tutulmustur. Sebze ve lifli beslenmenin ise kanserojenlerin bagirsaktan atilmasini artirarak kolon kanser riskini azaltacagi gösterilmistir. Kolon polipleri; yani iyi huylu tümörler eriskinlerde yüzde 10 ile yüzde 27 oraninda saptanmaktadir. Hayat standardi ve ilerleyen yasa göre bu oran artmaktadir. 60 yasin üzerinde her iki kisiden birisinde polip saptanabilir. Birinci derece yakinlarinda kolon kanseri olanlarda da risk yüzde 18 daha fazladir. Kalitimsal geçis tüm kolon kanserlerinin yüzde 5’ini olusturur ve kanser genellikle 50 yasindan önce gelisir. Ailede birkaç kiside birden gözlenebilir ve genelde baska organ kanserleri ile birliktedir.

Karinda siskinlik ve agri belirti olabilir!

Kolon kanserinin belirtileri nelerdir?

Halsizlik, yorgunluk, nefes darligi, son zamanlarda diski düzeninin ve seklinin degismesi; kalem seklinde diski veya ardi sira gelisen ishal ve kabizlik, diskida kan görülmesi, kilo kaybi, karin agrisi veya siskinlik seklinde belirtiler verebilir. Genellikle belirti vermeden birkaç yil önce kanser gelismistir. Sag kolon kanserleri kansizlik ve iliskin bulgularla, sol kolon ise çapi daha dar oldugundan bagirsak tikanmasi bulgulari ile belirti verir.

Kolon kanserinin tanisi nasil konur?

Belirtileri olan hastada öncelikle alt gastrointestinal sistem taramasi yani; kolon grafisi (ilaçli bagirsak filmi) veya kolonoskopi yapilir. Kolon grafisinde ilaç içirilir ve seri filmler çekilir. Polip veya kanser karanlik gölge seklinde görülür. Kolonoskopi ise kivrilabilen, isikli, ucunda video ile ilistirilmis kamera olan tüp seklinde bir alettir. Tüm kalin bagirsagin içi görülür ve biyopsi alinip polipler çikartilabilir. Biyopsi ile tani kesinlestiginde metastaz yönünden akciger, karaciger ve tüm abdomen (batin) Bilgisayarli Tomografi ile taranir. Kanda bakilan Karsinoemriyonik Antijen (CEA) düzeyi de takipte kullanilabilir.

Kolon kanserinden korunmak için neler yapmak gerekir?

C ve E Vitamini almak gerekir. Brokoli ve karnabahar tüketiminin kolon kanserine karsi korudugu ve aspirinin polip formasyonu azalttigi bazi çalismalarda gösterilmistir. Bunun disinda tarama testleri ile erken tani tedavi sansini arttiracaktir. Genetik danisma, ailede kalitimsal kolon kanseri olanlarda yardimcidir.

Kolon kanseri olmus bir kisiye hangi tedavi yöntemi uygulanir?

Ameliyat, kolon kanserinde en yaygin tedavi seklidir. Kanserli doku ve etrafindaki bir miktar saglam doku, lenf dügümleri ile birlikte çikarilir. Saglam kalan kolon birbiri ile birlestirilir. Rektum kanserlerinde ise saglam kolon parçasi kalici olarak karindan disari agizlastirilir (kolostomi). Tanisi erken konulan ve yüzeysel dokudaki sinirli kanserlerde cerrahi genellikle yeterlidir. Bu hastalarda uzun sureli yasama sansi yüzde 80’den fazladir. Metastaz yapmislarda ise 5 yillik yasam sansi yüzde 10’dan azdir.

BUNLARI BILIYOR MUSUNUZ?

• Kanser ölümlerinde ikinci sirada yer aldigini,
• 26 kadin ve 17 erkekten birinin hayati boyunca bu kansere yakalanabilecegini,
• Her saat basi 16 yeni kolon kanser vakasina tani konuldugunu biliyor muydunuz?
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası