Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOGUM SONRASINDA GÜZELLESMEK IÇIN BILMENIZ GEREKENLER

Memorial Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Deniz Iscen, “Dogum sonrasinda güzellesmek için” kadinlara önerilerde bulundu.

Dogum sonrasi dogru plastik cerrahi uygulamalari ile kisiye özgüvenini yeniden kazandirmak mümkün

Dogum sonrasi depresyonunu ele alirken annenin hayatindaki tüm degisikliklerin yani sira degisen hormonlarla birlikte farklilasan beden yapisinin yarattigi etkiler de hesaba katilmalidir. Kendi bedeninden yeni bir beden olusturan kadin, bu degisimin farkina vardiginda saskinliga ugruyor. Hatta bazen bu degisiklikler kiside panige yol açiyor. “Hep böyle mi kalacagim“ korkusu bas gösteriyor. Tip fakültesinde ögrenciyken bir hocamiz hamileligi anlatip “aslinda” demisti, “hamilelik fizyolojik bir hastaliktir”. Bilindigi gibi fizyolojik sözü, bedenin dogal döngüsünü ifade eder. Bu cümleyle “gebelik anne vücudunun döngüsünü bir hastalik boyutunda etkiliyor, kisi kendine bedensel ve ruhsal olarak yabancilasiyor”u kisaca anlatmak istemisti. Dogum sonrasi olusan sekil bozuluklari annede ruhsal ve bedensel etkilelenmelere yol açiyor ve egzersiz gibi önlemlerle arzu edilen düzelmeler saglanamiyorsa, uygun plastik cerrahi uygulamalari ile kisiye özgüvenini yeniden kazandirmak, hatta sonuçta evliligine de olumlu katkida bulunmak mümkün.

Hamilelik döneminden itibaren bebe yagi ve badem yagi ile uygulanacak masajlarla deri çatlaklarini en aza indirin

Bedendeki degisiklikler her ne kadar yavas yavas gerçeklesse de bu degisimin dogum sonrasini daha az etkilemesi için hamilelikte gereginden fazla kilo almamak ve genisleyen deriye yagli masajlar yaparak kalici hasari azaltmak önerilir.

Bu konuda en çok bebe yaglari ve badem yagini öneriyoruz, tabii ki hergün bir yenisi gelistirilen kozmetik kremleri de uygulamak mümkün.

Özellikle gebelige bagli çatlaklarin olusmasini engellemek amaciyla gebeligin basindan itibaren derinin esnekligi artirilabilirse olusacak hasar en aza indirilebilir. Tabii burada derinin özellikleri de söz konusu, çünkü genetik etkiler daha fazla çatlamaya neden olabiliyor. Yine de yagli masajdan vazgeçmemek gerek. Sarkmalar bir ölçüde egzersizle önlenebilir. Bölgesel biriken yaglardan dogum sonrasinda derhal baslanilan uygun bir egzersiz programi ile kurtulmak mümkün olabilir.

Meme diklestirme ve karin gerdirme operasyolari için emzirme döneminin üzerinden bir yil geçmesi gerekir

Bedeni üzerinde bunca degisikligi, dokuz ay gibi kisa bir sürede yasayan kadin kendine yabancilasir, bunu dogum sonrasinda atlatmayi basaramayan hanimlar bir süre sonra plastik cerrahlardan yardim alabilirler. Bu yardim asla hemen sezaryen sonrasinda yapilacak bir karin ameliyati veya süt verirken yapilacak meme ameliyatlari olmamalidir. Çünkü vücudun bu dönemde verdigi cevaplar bizim estetik amaçlarimiza uymamaktadir. Bu yüzden ilk bir yilda beklemeyi önemle belirtiyoruz. Yapilacak islemler dogurganligi, dogurabilmeyi ve emzirmeyi etkilemezler.

Karin kaslarinin gevsemesi ve dogum sonrasinda yeterince güçlenmemesi, derinin çatlamis ve gevsek olmasi, asiri kilo alimi ile kalçalarda biriken yaglar annelerin en çok sikayet ettigi vücut bölgeleri; daha ilk aylarda “bunlardan nasil kurtulabilirim” sorusuna cevap aramaya basliyorlar. Oysa biz biliyoruz ki, gebeligin yarattigi hormonal etki daha en az bir yil sürecek ve biz bu süre içinde yaptigimiz girisimlerde istedigimiz sonuca ulasamayacagiz. Iste bu yüzden dogum sonrasinda çok çok zorunlu olmadikça anneye cerrahi olarak dokunmaktan kaçiniriz. Bu süre annenin bebeginden arta kalan zamanlarda daha çok egzersiz gibi, cilt bakimi gibi islemlerle ve sabirla geçirecegi bir süre olmalidir.

Ilk bir yil içinde bu çabalar sonuç vermemisse ve hasta tekrar bir dogum düsünmüyorsa karin ve yaglar için girisimlerde bulunabiliriz. Aslinda bir sonraki dogumu engelleyen bir durum söz konusu olmasa da cerrahi ile alinacak sonuç yeni bir dogumla bozulacagi için bu durumda ameliyati pek önermemekteyiz. Bu özellikle karindan deri çikarip, kas diktigimiz ameliyatlar ve meme ameliyatlari için geçerlidir. “Liposuction”i bile bir yil geçmeden pek önermiyoruz çünkü deri eski esnekligine henüz kavusmamis oluyor. Aspirasyonla yag alma yöntemi olan liposuction tekrar bir dogum yapilacak da olsa hasta tarafindan isteniyorsa isteniyorsa karin ve bacak yaglari için uygulanabilir.

Önceden gerçeklestirilen silikon protez ve küçültme ameliyatinin süt vermeye herhangi bir etkisi yoktur

Anneligin ardindan plastik cerrahtan en çok yardim istenen konulardan biri de meme estetigidir. Kiminde meme, emzirme sirasinda çok büyüyebiliyor ve daha sonra eski haline dönmüyor. Bazen de süt verme sona erdiginde memenin içi bosalarak sarkik bir torbaya dönüsüyor. Memeye estetik açidan sekil vermek için mutlaka süt vermenin bitmis olmasi gerek, bu silikon protez uygulamasinda da, küçültme ve kaldirma ameliyatlarinda da geçerli. Emzirme bittikten sonra özellikle hasta baska bir çocuk istemiyorsa ameliyati öneriririz. Kararsiz veya çok sonra bir dogum planlayan hastalarda ise ameliyatli memenin seklinin yeni bir gebelikle bozulabilecegini belirtmek gerekir. Uygulanacak silikon protezin veya küçültme ameliyatinin daha sonralari dogumlarda süt vermeye herhangi bir etkisi yoktur. Burada belirtilmesi gereken nokta teknik olarak çok büyük memelere uygulanan farkli bir meme küçültme yönteminin zaten dogurganlik yasindaki hanimlara uygulanmadigidir.

Duruma göre vajinal estetik de önerilebilir

Normal dogum, vajeni de esneten bir olaydir. Zaman içinde buradaki dokular da eski boyutlarina ve esnekligine kavusurlar. Kadin-dogum uzmanlari muayenede bu bulgulari tesbit eder ve hastanin buna bagli idrar kaçirma sikayeti varsa yine bu uzmanlik dali tarafindan vajeni daraltma daraltma ve mesaneyi asma islemi gerçeklestirilir. Plastik cerrahlar sadece doguma bagli veya dogustan olan dis genital organ sekil bozukluklarinda bazi düzeltmeleri yaparlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası