Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte ne kadar kilo alinmali?

Diyet yapmak için bir kadinin hayatindaki en uygunsuz dönem kuskusuz hamileliktir. Hamileligin ilerlemesi ile birlikte istahin artmasi normaldir. Bu istah artisi anne adayi ve bebegin yeterli miktarda besin almasini saglayan en dogal bir yol. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY hamilelikte kilo alimi ile ilgili en önemli 5 soruyu yanitladi.

Hamilelikte kalori alimi artirilmali mi?

Hamile bir kadin aldigi günlük kaloriyi artirmak zorundadir. Birçok anne adayi hamilelik öncesinde aldigi kaloriden günlük 300 kalorilik bir artisa ihtiyaç duyar. Az miktarda yapilan ya da artan fiziksel aktiviteler sonrasinda da alinacak kaloride degisiklikler yapilabilir.

Hamilelik süresince ne kadar kilo alinmali?

Boyu kilosuyla orantili bir kadin için hamilelik dönemi boyunca alinmasi gereken ortalama kilo 12.5’dur. Bu deger önerilen 11 ila 16 kilonun ortalamasidir. Ancak boyu kilosuyla orantili olmayip daha zayif olan kadinlar için önerilen kilo artisi 18 kg. Sisman kadinlar için önerilen kilo artisi ise 7 ila 11 kg. Buna ragmen sisman kadinlar hamilelik süresince ne diyet yapmali, ne de kilo kaybetmeye çalismali. Bununla birlikte hamilelik dönemi sisman bir kadin için beslenme aliskanliklarini degistirmesi için ideal bir dönemdir.

Hamilelikte kilo artisi nasil gerçeklesir?

Annedeki kilo artisi hamilelik boyunca anne ve bebek arasinda ayri bir sekilde paylasilir. Hamileligin ilk dönemlerinde annede yag depolanir ve gebeligin ortalarinda besin depolanmasi en yüksek seviyeye ulasir. Hamileligin erken dönemlerindeki depolanma sürecinin, hamileligin son 10 haftasinda hizla büyüyecek olan bebek için gerekli olabilecek enerjiyi saglamak için yapildigi düsünülüyor. Hamileligin son döneminde bebegin hizli gelisebilmesi için, ihtiyaç duyulacak enerji ve anne adayinin artan metabolik ihtiyaçlarini karsilamak amaciyla gebeligin ortalarinda plasental büyümede ve organlarin agirliklarinda hizli bir artis yaninda, kan yapiminda da hizlanma görülür. Bununla beraber hamileligin ilk evresinde depolanan ve hamilelik süresince kullanilmayan yag deposu, emzirme için gerekli olan enerji ihtiyacini karsilamak için kullanilir.

Fazla kilonun zararlari var midir?

Arastirmalar özellikle hamilelik öncesinde saglikli olmayan kadinlarda ve hamilelik döneminde yeterli besin alamayan anne adaylarinin, bebeklerinin düsük dogum agirlikli olma sansinin daha fazla oldugu gösteriyor.

Bu risk ayni zamanda annenin yasam tarzina da baglidir. Hamilelik döneminde sigara içmek gebeligin sonucunu etkiler. Bunun yani sira fazla kilo almak da iyi degil. Sisman kadinlar gebelik süresince problemler yasayabilirler. Kollarin ve uyluklarin üst kisimlarinda biriken yag dokusunun dogum sonrasinda geri dönüsü çok zordur.

Fazla kilo almadan gerekli besin ve kaloriyi almak için iyi bir yol saglikli beslenmektir. Patates cipsleri, kola ve çikolatalar yerine meyve, yogurt ve sekersiz tahil yemek saglikli beslenmek için idealdir.

Saglikli kilo artisi nasil olmali?

Hamileligin ilk 3 aylik döneminde – 1.3 kg ila 3.6 kg ve bundan 1 hafta sonra da 400 -450 gr almak en uygun durumdur. Anne adaylarinin en hizli kilo artisi ise son 3 ay içerisinde gerçeklesir. Bebek dogduktan 1 ya da 2 hafta sonra kadinlarin yaklasik olarak 8 – 9 kilo kaybetmesi normaldir. Hamilelik döneminde asiri kilo almayan kadinlar hamilelik öncesi kilolarina 4 – 6 ay içinde geri dönerler.

Ender durumlar bazi anne adaylarinda gebeligin son haftalarinda sivi birikimi görülür. Sivi birikimi bir haftada asiri kilo almaya ve ayaklarda ve yüzde ödem olusmasina neden olabilir. Ayni zamanda bu sivi birikimi preeklampsi isareti olabilir. Böyle bir durumda doktorunuza basvurmaniz gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası