Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZU ÖVMENIZ BÜYÜK FARK YARATIR

Ebeveynler genellikle çocuklari sözlü olarak övmenin ve gülümseme ya da kucaklama gibi diger sosyal ödüllerin çocuk yetistirmedeki önemini gözden kaçirirlar. Ebeveyn olarak övgünün dikkat çekici sekilde iyi davranislar ya da çocugun muhtesem bir performansi için saklanmasi gerektigine inanabiliyoruz. Çogu zaman çocuklarin sessizce oyun oynamak ya da sikayet etmeden ev islerine yardimci olmak gibi iyi davranislarini övme geregi duymuyoruz.

Oysaki arastirmalara göre, olumlu davranislarin ilgi ve övgü görmemesi çocuklarin olumsuz davranislarini arttirmaktadir. Aslinda övgü ve cesaretlendirme, yeni bir beceriyi ögrenirken çocugun attigi küçük adimlari yönlendirmek, olumlu benlik algisini tesvik etmek ve çocuklarin zor isler karsisinda kararlilikla devam edebilmelerini saglayan motivasyonu onlara sunmak için kullanilabilir. Maddi ödüllerin aksine, övgü ve diger sosyal ödüller bakimindan sinirsiz bir kaynaga sahibiz. Çocuklarin olumlu davranislarini övgüyle tesvik etmek çok az vakit gerektirir. “Sessizce oyun oynamana bayiliyorum. Kizima bakin ne kadar büyümüs” türünden basit bir cümle ya da zamanlamasi dogru, içten bir sarilma övgü için ihtiyaciniz olan tek seydir.

Bazi ebeveynler çocuklarini övmeyi nasil ya da ne zaman yapacaklarini bilmedikleri için çocuk yetistirmede çok faydali olan bu yöntemi kullanmazlar. Oysaki denediginiz de görürsünüz ki övgü gibi sosyal ödüller kullanmak ve çocuklara olumlu anlamda ilgi göstermek çocuk davranislarinda kisa sürede büyük etkiler yaratmaktadir.

Çocugunuzu Överken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar:

Övgü Belirgin Olmali

Bir yorumun diger bir yorumla arka arkaya hizlica siralandigi övgü sekli bulaniktir ve çok ise yaramaz. Örnegin, “Harika yaptin… Harika çocuk… Süper… Çok güzel…” seklindeki övgüler övmeye çalistiginiz davranisi açiklamamaktadir.

Açiklayici sekilde övmek daha etkilidir. Övgülerde, davranisi isimlendirerek açiklamalisiniz. “Iyi çocuk…” gibi bir övgü yerine “Senden rica ettigimde oyuncaklarini topladigin için iyi bir çocuksun” ifadesi daha dogrudur. Olumlu davranislari açiklamaniz çocugunuzun hangi davranislarin önemli oldugunu tam olarak anlamasina yardimci olur.

Dogru Davranis Övülmeli

Övgünün uygun davranisin ardindan gelmesi kritiktir. Paylasma davranisi için övgü çocugunuz oyuncagini arkadasiyla paylastigi sirada verilmeli. Eger çocugunuz davranisin bütününe bakildiginda olumsuz bir sey yapiyorsa davranisin olasi olumlu yönleri de dahil hepsini görmezden gelmek daha dogrudur. Ece, Can ile boya kalemlerini paylasiyor ama bunu evin duvarlarini çizmek için yapiyorsa övgü almamasi daha dogrudur.

Istekli Olun

Bazi övgüler etkisizdir çünkü sikici bir ses tonuyla hiç göz temasi kurmadan ve gülümsemeden yapilmistir. Ayni kelimeyi arka arkaya düz ve isteksiz bir ses tonuyla söylüyorsaniz bu çocugunuz için tesvik edici olmaz.

Övgü sözcüklerinin etkisi istegimizi aktaran sözsüz yöntemlerle arttirilabilir. Çocugunuza gülümseyin, onu gözlerinizdeki sicaklikla sarin ya da onun sirtini sivazlayin. Övgü enerji dolu bir sekilde, özenle ve içtenlikle söylenmeli.

Övgü Aninda Verilmeli

Bazen övgü, olumlu davranis gerçeklestikten saatler hatta günler sonra verilmektedir.

Maalesef ki, övgü cümleleri zamanla tesvik edici etkisini kaybetmekte ve yapay durmaktadir. Hiç övmemektense gecikmeli de olsa övmek elbette ki daha iyidir ama en etkili övgü sekli olumlu davranisin gerçeklestigi 5 saniye içerisinde verilen övgüdür.

Bir Davranisin Fark Edilmesi için Mükemmel Olmasi Gerekmez

Bir davranisi övgü ya da olumlu anlamda ilgi görmesi için mükemmel olmasi gerekmez. Aslinda çocuklar bir davranisa ilk kez egilim gösterdiklerinde, hedefe ulasana kadar geçilen her küçük adimda tesvik edilmeye ihtiyaç duyarlar. Diger türlü, yani övgü alabilmek için yeni davranisi ustalikla sergileyene kadar beklemeleri gerektiginde yeni davranistan tamamen vazgeçebilirler. Yol boyunca attigi her küçük adimda çocugu övmek gösterdigi çaba ve ögrenme azmi konusunda onu tesvik eder. Bu sürece “sekillendirme” denir ve çocugu basariya hazirlar.

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
Istanbul Parenting Class
Zeytinoglu Cad. Arzu 1 Apt.
No:2 Diare:27
Etiler/Istanbul
T&F: 212 351 90 01
sinem@istanbulparentingclass.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası