Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Bebegimi birakip ise baslamak için dogru zaman hangisi?”

Yapilan pek çok arastirma, çocuklarin hem fiziksel hem de psikolojik açidan saglikli gelisimi için dogumdan itibaren sabit bir bakimverenle (anne, baba, bakici, büyükanne, büyükbaba gibi) süreklilik içeren sevecen bir iliski içinde bulunmasinin sart oldugunu göstermektedir (Bowlby, 1980; Brazelton, 2000; Erikson, 1987 ve Greenspan, 1999). Ancak günümüzde, annenin is hayatina dönme zorunlulugu, güvenilir bir bakici bulamama, kreslerdeki bakimin yetersizligi gibi sebeplerle pek çok çocuk süreklilik içeren sevecen bir iliski deneyiminden mahrum kalmakta ve gelisimsel açidan dezavantajli duruma düsmektedir.

Bu durumun bilincinde olan çogu anne, ise dönme kararini verirken fazlasiyla zorlanir ve genelde yogun suçluluk duygusu yasar. Bebekleri için en iyisinin ne oldugunu ögrenmek isteyen bu annelerin aklinda “Bebegimi birakip ise baslamak için en dogru zaman ne zamandir?”, “Krese baslatmak için dogru yas hangisidir?” gibi sorular vardir. Aslinda, çocuk bakimini düzenleme ve ise geri dönme konusundaki kararlarinizi belirleyecek tek ve net bir kural maalesef ki bulunmamaktadir. Her aile kendine özgü sartlar içinde yasamaktadir ve en iyi çözümün ne oldugu aileden aileye farklilik gösterir.

Gelisimsel açidan baktigimizda, sartlarin mükemmel oldugu bir dünyada yasamin ilk yillari boyunca anne ve/veya babanin evde olup günün büyük kismini bebekleriyle birlikte geçirmeleri gerekirdi. Ama gerçek hayat kosullari, sosyal ve ekonomik baskilar, kadinin is hayatindaki rolü bu idealle çatismaktadir. Bebeginiz, kendiniz ve aileniz için en iyi olan arasindaki dengeyi bulmaya çalismak basli basina bir is haline gelmistir.

Sizin için en iyisinin ne oldugu ile bebeginiz için en iyisinin ne oldugu birbirine baglidir. Durumunuzla ilgili ne hissettiginiz ve stresle nasil basa çiktiginiz bebeginizle olan iliskiniz açisindan çok önemlidir. Eger evde olmak ve ise dönmemek size büyük bir hayal kirikligi ya da mutsuzluk yasatiyorsa, çocugunuzla evde dogru sekilde etkilesim kuramayabilirsiniz. Eger ise dönmek ve bebeginizin bakimini bir baskasiyla paylasmak size büyük bir kayip hissi yasatiyorsa, bu da bebeginizle olan iliskinizi etkileyecektir. En önemli olan sey, yaptiginiz seçimle rahat edebilecek olmanizdir. Size yanlis gelen bir seyi yürürlüge koymanizin kimseye faydasi olmaz.

Bununla beraber; anneligin büyük bir is oldugunu, belli bir zaman araligina indirgemenin ya da is saatlerinin arasina sikistirmanin çok kolay olmadigini bilmeniz önemlidir. Yapilan arastirma ve gözlemler annelik rolünde ilimli ve ölçülü olmanin kilit nokta oldugunu göstermektedir. Haftalik 40 saati asan is temposunun hem anneye hem bebege çok fazla geldigi kanitlanmistir. Diger taraftan kendini çocuguna tamamen baglayan, çocuktan uzak vakit hiç geçirmeyen annelerin de en sonunda bunaldigi görülmektedir. Yarim zamanli isler ya da is saatleri konusunda esneklik en az suçluluk yaratan ve en fazla tatmin saglayan seçenek gibi gözükmektedir. Ama maalesef ki çogu is yarim zamanli yapilamamaktadir ve bazen ailenin finansal durumu her iki ebeveynin de tam zamanli çalismasini gerektirmektedir. Eger ebeveynlerden biri için is saatlerini azaltma firsati varsa, yasamin ilk yillarinda bu firsati degerlendirmenizi israrla tavsiye ederim.

Pek çok anne, mükemmel çocuk yetistirmeyi garantileyecek tek bir seçenek olduguna inanmak ister. Kendine güvenen, ayrilma problemi ya da güvensizlikleri olmayan bir çocuk hayal eder. Maalesef ki bir çocugun sürekli olarak iyiligini garantileyecek bir formül yoktur. “Anne mutlu olursa çocuk da mutlu olur.” ya da “Ilk 3 yil evde olursam çocugum için her sey mükemmel olacak” gibi basit cevaplarin olabilecegine inanmak istesek de bilmeliyiz ki ebeveynin isle ilgili tercihi ne olursa olsun bütün çocuklar yasamlarinin belli zamanlarinda zorlanir ve mücadele yasarlar. Anne ve çocuk arasindaki özel bagin çok farkli kosullarda ve pek çok firtinaya ragmen gelismeye devam ettigini bilmek gerekir. Çalisan anneler de evde olan anneler de çocuklariyla saglikli, sevecen ve güçlü bir iliski sürdürebilirler. Bebeginizdeki ve kendinizdeki sevebilme kapasitesini asla küçümsemeyin.

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
Istanbul Parenting Class
Zeytinoglu Cad. Arzu 1 Apt.
No:2 Diare:27
Etiler/Istanbul
T&F: 212 351 90 01
sinem@istanbulparentingclass.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası