Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GRIP ASISI KALP KRIZINDEN KORUYOR

Yapilan arastirmalar, kalp rahatsizligi olan ve grip asisi yaptiran kisilerde, kalp krizinden kaynaklanan ölüm oranlarinda yari yariya düsüs oldugunu ortaya koyuyor. Dolayisiyla kalp hastaligi bulunan kisiler kalp krizi riskini ciddi oranda azaltmis oluyorlar. Diyabet, kronik kalp yetersizligi gibi kronik hastaligi olanlarin ve 50 yas üstü kisilerin her yil mutlaka grip asisi yaptirmasi öneriliyor. Kalp krizi ve grip asisi arasindaki iliski ile ilgili olarak Anadolu Saglik Merkezi’nden Kardiyoloji Uzmani Dr. Utku Zor bilgi verdi.

Grip asisinin kalbi koruyucu etkisinin oldugunu biliyor muydunuz? Yapilan arastirmalar, kalp rahatsizligi yasayan kisilerin krizden korunmak için en önemli araçlardan birisinin grip asisi oldugunu gösteriyor. Arastirma sonuçlarina göre kalp rahatsizligi olan ve grip asisi yaptiran kisilerde, kalp krizinden kaynaklanan ölüm oranlari yari yariya düsüyor. Dolayisiyla grip asisi yaptiran, kalp hastaligi bulunan kisiler kalp krizi risklerini de ciddi oranda azaltmis oluyorlar. Diyabet, kronik kalp yetersizligi gibi kronik hastaligi olanlarin ve 50 yas üstü kisilerin her yil mutlaka grip asisi yaptirmasi öneriliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Kardiyoloji Uzmani Dr. Utku Zor kalp krizi ve grip asisi arasindaki iliski ile ilgili olarak sunlari söyledi:

“Tipta ateroskleroz olarak adlandirilan damar sertligi süreci iltihabi bir durumdur. Damar sertligi baslangici olan hastalarin damarlarini mikroskobik olarak inceledigimizde bagisiklik sistem hücrelerinin buradaki plaklar içinde biriktigini görüyoruz. Grip gibi sistemik hastaliklar ortaya çiktiginda ise buradaki hücreler daha aktif hale geliyor. Bu da, içerisinde yogun miktarda kolestrol bulunan plaklarda yirtilmalara yol açarak pihtilasmayi tetikliyor. Grip geçirdikten sonra vefat eden kisiler üzerinde yapilan otopsi çalismalari sürecin bu sekilde isledigini gösteriyor.”

Amerika’daki Hastaliklari Kontrol ve Önleme Merkezi (CBC) koroner arter hastaligi olan, damar tikanikligi sürecini yasayan, by-pass olmus, stent uygulanmis ya da balonla damarlari açilmis hastalara ve kalp yetersizligi gelismis olan bireylere grip asisini öneriyor. Kalp sorunu yasayanlar, gribe yakalanma açisindan daha fazla risk tasimiyor. Ancak kalp yetersizligi olan hastalarda grip ataklarindan sonra daha ciddi solunum yollari enfeksiyonlarinin olustugunu ve zatürrelerin de artti biliniyor. Grip asisi bunlara karsi da bir koruma sagliyor.

Grip asisi olanlarda kalp kökenli ölüm oranlari yari yariya düsüyor

Rakamsal veriler grip asisinin kalp hastaliklarina olan faydasini destekliyor. Bir yil içerisinde eriskin bireylerin % 10’u ya da % 20’sinde grip hastaligi görülüyor. Koroner arter hastaligi olan bireylerde asilanma orani % 30’lar seviyesinde bulunuyor. Herhangi bir kalp krizi, planlanmis bir anjiyoplasti stent islemi için hastaneye yatan hastalara asi yapildigi takdirde, özellikle grip mevsiminde bu hastalardaki ölüm ya da yeniden kalp krizi geçirme oranlari yaklasik %50 oraninda azaliyor. Asilanmayan bireylerde herhangi bir kalp krizi tekrar geçirme ya da ölüm orani yaklasik olarak %23’ler civarinda saptanirken, asilanmis bireylerde bu rakamin %11’e düstügü görülüyor. Grip asisinin daha önce kalple ilgili herhangi bir sorun yasamayanlarda kalp krizini önledigine dair herhangi bir veri ise bulunmuyor.

Grip ataklarinin aylara göre dagilimina bakildiginda da ataklarin büyük bir kisminin subat döneminde yogunlastigi, ancak sicaklik ortalamalarinin mevsim nomallerinin üzerinde seyretmeye baslamasina bagli olarak bu sürenin ilk bahara kadar uzadigi görülüyor. Asilama için ekim sonu ve kasim basi dönemler öneriliyor. Bununla birlikte grip atagina yakalanmamis bir kimse sonbahar ve kis sezonu boyunca grip asisi yaptirabilir.

Grip asisi, kalp hastalari açisindan riskli bir asi degil. Bu nedenle hastanin, asi olmadan önce hekime danismasi gibi bir zorunlulugu bulunmuyor. Hastalar, ekim ayindan itibaren asilarini yaptirabilirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası