Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


10 soruda rahim agzi kanseri

Özellikle 20 – 25 yas arasindaki her 3 kadindan birinde bulunan ve rahim agzi kanserine yol açan HPV virüsü cinsel yolla bulasir. Kadinlarin çogunda virüs vücuttan atilirken bazilarinda atilamaz ve rahim agzi kanserine neden olur. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY rahim agzi kanserinden nasil korunabileceginizi, hastaligin teshis ve tedavisini 10 soruda anlatiyor.

Rahim agzi kanserine nasil yakalanilir?

Rahim agzi kanseri, human papiloma virüs (HPV) denen bir virüsün uzun süreli enfeksiyonu soncu ortaya çikar. Bu virüse genellikle ilk cinsel iliskiyi takip eden birkaç yil içerisinde yakalanilir. Kadinlarin çogu virüsü temastan sonraki 12 – 24 ayda vücuttan tamamen atarlar. Ancak bazilarinda virüs vücuttan atilmaz ve takip eden yillarda rahim agzi kanseri riski olusturur. HPV cinsel yoldan bulasir. Prezervatifin örtmedigi genital bölgelerden de bulasabileceginden prezervatif bu hastaliga karsi tam bir koruma saglamaz.

Gelecekteki sonuçlari nelerdir? Iyilesme mümkün mü?

Virüs tasiyicisi olmanin orta ve uzun dönemde çesitli sonuçlari vardir. Orta dönemde virüs kanser öncesi dedigimiz durumlara yol açabilir. Bu durumlar lezyonun önemine göre rahim agzinin yakilmasi (veya dondurulmasi) veya problemin oldugu bölgenin çikarilmasi (konizasyon) islemi ile tedavi edilir. Bu islem basit olmasina ragmen seyrek olarak ileri ki yillarda hamilelikte risk olusturabilir (düsük veya erken dogum). Islem sonrasi virüs enfeksiyonunun tekrarlanma riski oldugundan jinekolojik kontrolleri aksatmamak önemlidir.

Rahim agzi kanserinin olusmasini kolaylastiran dis faktörler var midir?

Evet, vardir. Sigara içilmesi, vücut direncini düsüren hastaliklar veya ilaçlar kanser olusumunu kolaylastirir.

Rahim agzi kanseri genetik midir?

Hayir, degildir. Rahim agzi kanseri genetik geçis göstermez. Ailede rahim agzi kanserinin olmamasi koruyucu bir faktör olmadigi gibi kansere yakalanmis akrabalarin varligi bir risk olusturmaz.

Rahim agzi kanserinin belirtileri var midir?

Kanser tespit edildiginde belirtiler tümörün boyu, tipi ve hangi derecede olduguna bagli olarak degisir. Özellikle kanser öncesi olarak tanimlanan dönemde hiçbir belirti olmayabilir. Bazen hiçbir nedene bagli olmayan ve cinsel iliski ile ortaya çikan agrilar veya kanamalar görülebilir. Ilerlemis dönemlerde tümör büyüklügüne göre mesane veya bagirsak gibi komsu organlara baski yaparak idrar veya diskilama problemlerine yol açabilir.

Virüse yakalanmak için en riskli yaslar hangileri?

Virüsle ilk temas ilk cinsel iliskiyi takip eden birkaç yilda olmaktadir. 20 - 25 yasindaki her 3 kadindan biri virüs tasiyicidir. Bunlarin çogunlugu virüsü vücutlarindan attiklarindan bu oran daha ileriki yaslardaki kadinlarda onda bire düsmektedir.

Rahim agzi kanseri öldürücü müdür? Kaç kadin bu kansere yakalanmaktadir?

Rahim agzi kanserine yakalanan kadinlarin üçte biri ölür. Ülkemizde saglikli istatistikler bulunmamakla birlikte Fransa, Ingiltere, Almanya gibi ülkemizle ayni nüfus yogunluguna sahip ülkelerde yilda 3000 – 4000 rahim agzi kanseri vakasi görülmektedir.

PAP – Smear testi nedir? Ne ise yarar?

Rahim agzi kanserini erken tespit edebilmek için rahim agzindaki hücrelerin incelenmesine Smear denir. Bu muayeneye ideal baslama yasi 25’dir ve her yil yapilmali. Eger ilk iki Smear testi normalse daha sonra ki testler 3 yilda bir yapilabilir.

Asilamaya hangi yaslarda baslanmali? Ne kadar süre koruyuculugu vardir?

Ideal olani ilk cinsel iliski öncesi yapilmasidir. Ilk cinsel iliski yasi sosyo – ekonomik ve kültürel sartlara bagli olarak degisebileceginden asi için en iyi yas araligi 14 yas civari olarak tespit edilmistir. Ancak cinsel iliski sonrasinda asinin yapilmasinda herhangi mahsur yoktur ve koruyuculugu vardir. Son arastirmalar asinin 55 yasa kadar koruyuculugu oldugunu göstermektedir. Daha önce virüs enfeksiyonu tespit edilmis olan kadinlarda da virüs yeterli bagisiklik birakmadigindan asi yapilmasi tavsiye edilir. Bugün ki bilgilerimizle asinin koruyuculugu en az 5 – 6 yil sürmektedir.

Rahim agzi kanserinden sorumlu baska virüslerde var midir?

Rahim agzi kanserinden sadece papiloma virüsü ailesinden virüsler sorumludur. Rahim agzi kanseri olusturabilecek 15 kadar virüs tipi vardir. Bunlarin içinde 16 ve 18 tipleri kanserin yüzde 70’inden sorumludur. Asi ile özellikle bu tipler hedeflenmektedir. Asi diger tiplerin çoguna karsi korunma saglamadigindan yillik jinekolojik kontrollere ve Smear testlerine devam edilmesi zorunludur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası