Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ODA KOKULARI HASTA EDIYOR

Suadiye Memorial Tip Merkezi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, “Tütsü, mum ve oda kokularinin zararli etkileri” hakkinda bilgi verdi.

Kokunun Kaynagi Ortadan Kalkmiyor Sadece Kötü Koku Maskeleniyor

Çogumuz için bulundugumuz ortamin sadece temiz olmasi degil, hos kokmasi da önemlidir. Bunun için kimi zaman oda spreyi, kötü kokulari önleyici kimyasallar, kokulu mumlar ve tütsülerden yardim aliriz. Ancak, sagligimizdan olmak pahasina odalarimizin güzel kokmasinin ne derece dogru oldugu tartisilir.

Çogu oda kokusu, aslinda kokunun kaynagini ortadan kaldirmaz, sadece kötü kokuyu içerigindeki güzel kokular ile maskeler. Oda deodorantlari da parfümlü olabilir, ama aslen kötü kokuyu, emen maddeler yoluyla uzaklastirirlar.

Oda Kokulari Astim Hastalarinin En Büyük Düsmani

Aerosol seklindeki oda kokulari; propan, bütan ve izobütan gibi petrokimyasal itici gazlar içerebilirler. Oda spreylerinden havaya yayilan gözle görünmeyecek kadar küçük parçaciklar, nefes almakla akcigere ulasir. Özellikle astim gibi altta yatan bir sorun varliginda, hava yollarini rahatsiz eden bu gazlar, yüksek doz kullaniminda sinir sistemi üzerine de olumsuz etki yapmaktadir.

Ayrica, hem bu itici gazlar, hem de oda kokularindaki güzel kokulu kimyasallar, göz ve deri problemlerine de neden olabilirler.

Oda deodorantlarinin yani sira naftalinde de bulunan paradiklorobenzen, gözler ve üreme sistemi üzerine zararli etkilidir, kansere yol açma olasiligi vardir. Limon/portakal kokusu veren limonen, nefes darligina yol açabilir; göz ve burun alerjisine sebep olabilir. Bazi fitilli deodorantlar, formaldehit içerebilirler. Bu madde sadece havayolu, burun ve gözlerde tahris yapmaz, ayni zamanda karaciger bozuklugu ve kansere de neden oldugu iddia edilmektedir. Kimi kati hava temizleyicilerde bulunan kamfor, nefes darligi, halsizlik, bas dönmesi ve bas agrisi gibi belirtilere de yol açabilir.

Oda Spreyleri Çocuklariniz Için Zararli Olabilir

Oda spreyleri havada asili kalmayip yere, halilara ya da mobilyalarin üzerine de iner. Özellikle emekleyen veya yerde oyun oynayan çocuklar, ellerini agizlarina götürdüklerinde bu maddelere agiz yoluyla da maruz kalmis olurlar.

Kokulu Mum Ve Tütsüler Kansere Davetiye Çikariyor

Oda kokularina benzer sekilde, kokulu mumlar, potpuriler ve tütsüler de sagliga zarar verebilir. Mumlar yandiklarinda asetaldehit, formaldehit, naftalin gibi organik kimyasal maddeleri havaya yayar. Yine mumun yanmasiyla olusan siyah isin tortusu aslen karbondan olussa da, ftalat ve uçucu organik bilesikler (benzene, toluen gibi) içerebilir. Bunlar havadan nefes yoluyla alinabilecegi gibi, özellikle elektrik yüklü yüzeylere (televizyon, bilgisayar, plastik örtüler gibi) kolayca çekilirler. Bu maddelerin kanser ve sinir sistemi hasari yapabilecekleri bilinmektedir. Ayrica, bazi mum fitillerinde bulunan kursun da mumun isine karisabilir. Kursun, özellikle çocuklarda sinir sistemi hasari ve ögrenme güçlügü yapabilir.

Tütsülerin yakilmasiyla havaya karisan küçük parçaciklar, solunum yollarini tahris edebilir, astimi tetikleyebilir, çesitli cilt yakinmalarina neden olabilir hatta kansere yol açabilir. Gebelik ve emzirme döneminde evlerinde tütsü yakilan çocuklarin ileride lösemi risklerinin arttigi iddia edilmektedir.

Tütsü ve mumlarin yakilmasi ile polisiklik aromatik hidrokarbonlar da açiga çikar. Bu maddeler, gaz ve dizel yakitlari ile de havaya karismaktadir ve bebeklerin düsük dogum tartisiyla dogmasina, bunun yani sira kansere sebebiyet verebilmektedir.

Kurutulmus Kokulu Çiçekleri de Evinizde Bulundurmayin

Torbalarda ya da kaselerde kullanilan ve kurutulmus çiçek/yapraklardan olusan potpuriler nispeten daha güvenli olsalar da, kimi zaman paradiklorobenzen içerebilirler. Bu madde naftalinde de kullanilan bir böcek öldürücüdür ve kanser yapma olasiligi vardir.

Kisaca, burada adi geçen ya da geçmeyen koku verici ürünler, solunum sistemi yakinmalari (Nefes darligi, burun tikanikligi, öksürük, astim krizi), cilt belirtileri (Egzama, kasinti, döküntü), bulanti, gözlerde kuruma/yasarma, çift görme, kulak çinlamasi, bas agrisi, bas dönmesi, konsantrasyon güçlügü, huzursuzluk gibi sinir sistemi yakinmalarina yol açabilir.

Camlari Açin, Birakin Temiz Hava Evinize Dolsun

Evleri kokularla “temiz”lemek yerine, basitçe temiz ve nemden uzak tutmak, bunun yaninda sik sik havalandirmak tercih edilmelidir. Inatçi kokularin nedenini ortadan kaldirmak için karbonat ve sirke gibi dogal maddelerden yararlanilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası