Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEK SAHIBI OLMANIZ IÇIN DIGER UMUDUNUZ TÜP BEBEK OLSUN

Kendiliginden gebe kalamayan çiftlerde sikça uygulanan “Tüp Bebek” tedavisi, gün geçtikçe daha da yayginlasiyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Kadin Sagligi ve Tüp Bebek Ünitesi Bölüm Sefi Doç. Dr. Bülent Urman, tüp bebekler ile kendiliginden olusan gebeliklerden dogan bebekler arasinda olumlu ya da olumsuz bir fark saptanamadigini söylüyor.

Tüp Bebek (In Vitro Fertilizasyon: IVF) nedir?

Kadinda olusan olgun yumurta, erkegin spermi ile kadinin tüplerinde karsilasmakta, döllenme gerçeklesmekte ve olusan embriyo rahim içerisine tutunarak dokuz ay boyunca büyümektedir. Kendiliginden gebe kalamayan çiftlerde, kadindan alinan yumurta ve erkekten alinan spermler, laboratuvar sartlarinda bir araya getirilerek döllendirilebilmektedir. Olusan embriyolarin gelisimi, birkaç gün laboratuvar sartlarinda takip edilmekte ve iyi kaliteye sahip iki veya üç tane embriyo rahim içine yerlestirilmektedir. Kadin tüplerinde dogal sartlarda olan döllenmenin, disarida laboratuvar sartlarinda saglanmasina “Tüp Bebek” islemi adi verilmektedir.

Mikroenjeksiyon (ICSI) nasil uygulanir?

Erkege ait çesitli faktörlerden dolayi sperm yumurtayi dölleme yetenegini yerine getiremediginde ise sperm, mikroskop altinda, yumurta içerisine enjekte edilmekte ve döllenme bu sekilde elde edilmektedir. Bu isleme “Mikroenjeksiyon” adi verilmektedir. Bu yöntem ile sadece meniden elde edilen spermlerle degil, menisinden sperm çikmayan erkeklerde de, testislerden elde edilen spermler kullanilarak gebelik saglanabilmektedir. “Tüp Bebek” ile “Mikroenjeksiyon”un farki; “Tüp Bebek” de spermlerin yumurtanin çevresine konmasi, “Mikroenjeksiyon”da ise, tek tek her bir yumurtanin içine enjekte edilmesidir.

Tüp bebek saglikli midir?

Bu zamana kadar yapilan çalismalarda; “Tüp Bebek” ve “Mikroenjeksiyon” uygulamalariyla dünyaya gelen bebekler ile kendiliginden olusan gebeliklerden dogan bebekler arasinda olumlu veya olumsuz yönde bir fark saptanmamistir.

Merkezimize gelmeden önce;

•Eger kullaniyorsaniz sigarayi birakin,

•Günde 0.4 mg folik asit almaya baslayin

Tedavi ne zaman baslar?

• Tedaviye kanamanizin ilk 10 günü içinde herhangi bir günde baslanabilir.

• Tüp bebek tedavisi için bir ön hazirlik dönemi gerekebilir.

Yumurtaliklarin Uyarilmasi

“Tüp Bebek Mikroenjeksiyon” tedavisinin basarili olabilmesi için yumurtaliklar birden fazla sayida yumurta üretmek üzere uyarilmalidir. Bu amaca ulasabilmek için ‘Gonadotropin’ adi verilen güçlü ilaçlar kontrollü bir sekilde uygulanir. Günümüzde pek çok ilaç, cilt alti enjeksiyon seklinde yapilabildigi için, Gonadotropin tedavisi hastanin kendisi tarafindan da uygulanabilir.

Ne kadar ilaç kullanmam gerekir?

Yumurtaliklari uyarmak için gerekli olan ilaç miktari, kadinin yasina ve yumurtalik rezervine göre degisir. Genç yastaki kadinlarda daha az miktarlarda ilaç yeterli olurken, yas ilerledikçe yumurtaliklari uyarmak için gerek duyulan ilaç miktarlari artmaktadir. Ilaç dozlarindaki bu degisim, iki katina kadar çikabilmektedir.

Tedaviye nasil baslanir?

Hastaneye gelindikten sonra bir ultrason incelemesi yapilir. Bu inceleme daha önceki adet siklusunda baskilanma uygulanan (burun spreyi ya da cilt altina enjeksiyon seklinde uygulanan leuprolide asetat) adet kanamasinin üç ila onuncu günleri arasinda yapilabilir. Eger yumurtaliklarda bir kist yoksa ve rahmin iç tabakasi incelmis ise tedaviye baslanir.

Tedavi ne kadar sürer?

Tedavi genelde 10 - 12 gün kadar sürer. Bu asamada belirli araliklarla ultrason incelemelerine gelmeniz istenir. Bu incelemeler, tedavinin sonlarina dogru siklasir. Yumurtalarin yeteri kadar olgunlastigi kabul edildiginde, size tarif edilecek bir saatte son bir enjeksiyon yapilir ve bu enjeksiyondan yaklasik 36 saat sonra yumurta toplama islemi gerçeklestirilir.

Tedavinin iptal edilme olasiligi var mi?

Yumurtaliklardan yeterli seviyede cevap alinamaz ise (zayif cevap), yani basarili bir tedavi için gerekli olan yeterli sayida yumurta elde edilemeyecegi durumlarda tedavi iptal edilebilir ve daha sonra farkli bir protokol ile yeniden baslanabilir.

Yumurta Toplama

Olgunlasmis yumurtalarin ultrason yardimiyla vücut disina alinmasi islemine “yumurta toplama” adi verilir. Vajinal ultrason probunun hemen yanindan girilen ince bir igne yardimiyla, yumurta hücrelerinin içinde bulundugu folikül adi verilen keseciklerin içleri bosaltilir. Alinan içerik hemen embriyoloji laboratuvarina gönderilir ve sivi içindeki yumurta hücresi alinir. Islem lokal veya genel anestezi altinda yapilabilir.

Yumurtalarin döllenmesi islemi nasil olacak?

Bu, altta yatan infertilite nedenine baglidir. Eger erkek faktörüne bagli bir infertilite söz konusu ise, bu durumda “Mikroenjeksiyon (ICSI)” gereklidir. Bu islem sirasinda ‘Mikromanipülatör’ adi verilen bir alet yardimi ile tek bir sperm hücresi yumurta hücresinin içine enjekte edilir. Eger infertilite kadina bagli nedenlerden kaynaklaniyorsa, bu durumda klasik tüp bebek yöntemi kullanilabilir. Burada, yumurta hücresinin içinde bulundugu kültür ortamina belli sayida sperm hücresi eklenerek, spermin dogal yollarla yumurtayi döllemesi beklenir.

Embriyolar transfer gününe kadar nerede saklanir?

Embriyolar, ‘Inkübatör’ adi verilen cihazlarin içinde saklanir. Bu cihazlar, ortam sicakligini ve pH’ini (asiditesini) insan vücudunu taklit edecek sekilde tutarlar. Her çiftin embriyolari Inkübatörler içinde ayri odaciklarda saklanir.

Embriyo Transferi

Embriyolar genelde yumurta toplamayi takip eden üçüncü ya da bazen besinci günde rahim içine yerlestirilirler. Bu süre zarfinda, Inkübatörler içinde, fallop tüpünü taklit eden kültür sivilarinda bekletilirler. Embriyo transferi, sakinlestirici ya da anestezi gerektirmeyen basit bir islemdir. Embriyolar önce, ince plastik bir kateterin içine yerlestirildikten sonra rahim agzindan girilerek rahmin iç bosluguna birakilirlar. Transfer edilecek embriyo sayisi, kadinin yasina, daha önceki basarisiz tüp bebek denemelerinin varligina ve embriyo kalitesine baglidir. Çogu zaman ikiden fazla embriyo transfer edilmez. Kadin yasinin 39 ya da daha fazla oldugu veya embriyo kalitesinin düsük oldugu özel durumlarda, transfer edilen embriyo sayisi üçe çikartilabilir. Bu transfer politikasi ile çogul gebelik oranlari kabul edilebilir sinirlara düsürülürken, gebelik oranlari da en uygun düzeylerde korunur.

Embriyo Dondurma

“Tüp Bebek” veya “Mikroenjeksiyon” yöntemleri ile elde edilen embriyolar dondurularak saklanabilmektedir. Böylece bir kez hormon tedavisi almis ve yeterli sayida yumurta gelistirmis kadinlarda, döllenen yumurtalarin üç veya dört tanesi rahim içine konulup, arta kalan diger embriyolar dondurularak, uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Böylece çiftin istediklerinde tekrar çocuk sahibi olabilmek için yeniden tedavi olmalarina gerek kalmaksizin, dondurulmus embriyolari ile gebe kalmalari mümkün olmaktadir.

Azospermik Olgularda Sperm Arama

Menisinde hiç sperm olmayan erkeklerde, testislerde ya da epididim adi verilen sperm kanallarinda cerrahi olarak sperm aramak gereklidir. Azosperminin nedeni tikaniklik ise (spermleri testisten meniye aktaran kanallarin tikali olmasi) böyle bir durumda ince bir igne yardimi ile bu kanallarin içinden sperm alinabilir. Azosperminin sperm üretimindeki bir bozukluktan kaynaklandigi durumlarda ise açik operasyon teknigi ile testis dokusu içinden sperm elde edilebilir. Her iki islem de genel anestezi altinda gerçeklestirilir. Tikanikliga bagli azospermi olan olgularin tamamina yakininda sperm bulunabilirken, üretim bozuklugu olan olgularin yüzde 40 - 50’sinde canli sperm bulunabilir.

Embriyoda Genetik Tani

Embriyoda genetik tani, genetik inceleme amaciyla üçüncü günde embriyodan tek bir hücre alinarak yapilan bir islemdir. Bu teknik ile bazi kromozom bozukluklari (Trizomi, Monozomi, Translokasyon gibi), tek gen bozukluklari (Akdeniz Anemisi, Frajil X Sendromu vb.) saptanabilinecegi gibi HLA tiplemesi için de yapilabilir.

VKV Amerikan Hastanesi’nde embriyoda her türlü genetik inceleme yapilabilmektedir.

Endoskopik Cerrahi

Klinigimizde, halk arasinda kapali ameliyat ya da ayaktan cerrahi olarak adlandirilan her türlü endoskopik cerrahi yapilmaktadir.

Histeroskopi

Rahim içine ince bir teleskop ile girilerek, rahim iç boslugunun degerlendirilmesi amaciyla yapilan bir girisimdir. Rahim içinde yer alan miyom, polip gibi kitlelerin çikartilmasi, septum veya yapisikliklarin açilmasi için yapilabilecegi gibi yalnizca rahim içinin degerlendirilmesi amaciyla da yapilabilir. Yapilacak olan girisimin türüne göre, lokal ya da genel anestezi ile yapilir.

Laparoskopi

Karin boslugunun özel teleskoplar ile gözlenmesi ve karinda açilan iki ya da üç adet 0.5 santimetrelik kesiden girilerek özel aletler ile yapilan ameliyatlardir. Sadece tani amaci ile yapilabilecegi gibi yumurtalik kistleri, miyomlar, karin içi yapisikliklar, dis gebelik gibi pek çok jinekolojik durumda da yapilabilir. Operasyon genel anestezi altinda yapilip hasta ayni gün evine gönderilebilecegi gibi, bir gün hastanede yatirilmasi da zaman zaman gerekli olabilir. Açik ameliyata göre en büyük avantaji, hastanin normal yasantisina çok kisa bir zamanda dönebilmesidir.

VKV Amerikan Hastanesi
Tüp Bebek Bölüm Sefi
Doç. Dr. Bülent Urman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası