Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VITAMINLERIN YASAMIMIZDAKI YERI

Türk Iç Hastaliklari Uzmanlik Dernegi (TIHUD) tarafindan 15-19 Ekim 2008 tarihleri arasinda Antalya'da düzenlenen 10. Ulusal Iç Hastaliklari Kongresi'nde düzenlenen basin toplantisinda, ''Kanita Dayali Tip'', ''Soguk Havada Asinin önemi'', ''Vitaminlerin Yasamimizdaki Yeri'', ''Sigara ve Alkol'', ''Gebelik ve Iç Hastaliklari'' gibi çesitli konular hakkinda bilgi verildi.

Kongrede sunum yapan hekimlerden Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim üyesi Doç. Dr. Gül Öz de yaptigi konusmada, vitamin ve minerallerin metabolizma için gerekli maddeler oldugunu belirterek, saglikli olmak, vücut fonksiyonlarini devam ettirmek ve büyümeyi sürdürmek için bu maddelerin küçük miktarlarda alinmasiyla mümkün oldugunu bildirdi.

Vitaminlerin, vücutta kimyasal reaksiyonlarin hizini ayarlamaya yardimci bir grup organik madde, minerallerin ise kemiklerin ve yumusak dokularin önemli bir elemani olan dogal, organik olmayan bir madde oldugunu anlatan Öz, su bilgileri verdi:

''Vitaminler dogrudan enerji kaynagi degil günlük gidalarla alinan besin ögeleridir. Günümüzde, yetiskinlerin çogu besleyici bir diyete ragmen gidalardaki vitamin ve minerallerin vücut tarafindan yeterli emilemedigi veya kullanilamadigi düsüncesiyle vitamin destegi kullanmaktadir. Oysa normal yemek düzeninde, bu destek ürünlerini yüksek dozlarda almak hem faydasiz hem de tehlikelidir. Bir hastalik veya eksiklik söz konusu degilse 'mega dozlarda' vitamin alimina gerek yoktur ve böyle bir kullanimi doktorlar da önermezler. Bir vitaminin asiri yüksek dozda alinmasi, baska bir vitaminin miktari normal olsa bile kullanimini engelleyebilecegi için her vitaminin dengelenmis düzeyleri izlenmelidir. Örnegin, K vitamini eksikligi yüksek dozda E vitamini kullanimina bagli olabilir. Yüksek E vitamini, vücudun K vitamini ihtiyacini arttirarak bu vitaminin eksikligine neden olabilir. Asiri miktarda mineral alimi da özellikle gebe ve süt veren kadinlarda, çocuklarda ve yaslilarda riskli olabilir.''

SIGARA VE ALKOL ÖLÜMCÜL IKILI

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Sain Güven de sigara ve alkol kullanimin zararlarina ve arasindaki baga iliskin bilgi verdi.

Güven, genellikle alkoliklerin, alkolik olmayanlara göre daha çok sigara içtigini, sigara içenlerin de daha çok alkolik oldugunu belirterek, sigara içilmesi ile alkol kullanimi arasinda davranissal bir iliskinin söz konusu oldugunu dile getirdi. Güven, ''Ayrilmalari zor. Çünkü alkol, nikotinin neden oldugu haz etkisini artiriyor bu da alkollü içkiler içerken daha çok sigara içilmesine neden oluyor. Hem nikotin hem etanol beyinde, bagimliligin altinda yatan pozitif güçlendirmede rol oynayan dopaminin konsantrasyonunun artmasina neden oluyor'' dedi.

Basin toplantisinda ayrica, Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Kerim Güler gebelik döneminde görülebilecek iç hastaliklarinin anne adayi ve bebek için çesitli saglik sorunlarina yol açabilecegine dikkati çekerek, ilaçlarin mutlaka hekim kontrolünde kullanilmasi gerektigini söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası