Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EL VE TIRNAK HIJYENI ÇOK ÖNEMLI

Dis dünyayla en çok temas eden ellerimiz ve tirnaklarimiz, bir çok olumsuzluktan kolayca etkilenebiliyor. VKV Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Halil Bayazit el ve tirnak bakimiyla ilgili çok dikkatli olunmasi gerektigini söylüyor.

Gerek islerimiz gerek ev hayatimiz gerekse günlük hijyen ve kisisel bakimimiz sirasinda birçok kimyasal yada dogal maddeyle temasimiz olur. Ellerimiz ve tirnaklarimiz da bundan kaynaklanabilecek olumsuzluklara en açik bölgelerdir.

El derisinin devamliligi ve sagligi iki temel unsura baglidir; derimizin en üst ve kalin keratin tabakasinin saglamis oldugu bariyerin devamliligi ve derinin su (nem) oraninin korunmasi. Bariyer tabaka hem zararli ve tahris edici maddelerin içeri girmesini hem de alt tabakalardaki suyun (nemin) disari çikmasini engeller.

Özellikle sik suya ve deterjana temas edilmesi (örnegin ev hanimlari) eldeki bu bariyerin bozulmasina ve nem kaybina neden olur, takiben bu bozulmus bariyer ve denge nedeniyle temas ettigimiz her türlü deterjan, sabun, ve kimyasallar deri içine daha kolay nüfuz eder ve ortaya çesitli belirtilerle kendini gösteren ekzemalar çikar. Özellikle kisin yasadigimiz kapali ortamlarin kuru ve sicak havasi derideki sivi (nemin) atmosfer havasina karisimini kolaylastirir ve buda ellerimizin kisin daha çabuk kurumasina neden olur. Özellikle ayazli- kuru soguk havalarda da bu etkinin ortaya çiktigini unutmamak gerekir.

Elde meydana gelen tahrisin ilk belirtileri kuruluk yer yer ince çatlaklar ve hafif kepeksi soyulma olabilir. Zamanla bu kizartilar artip kalin kabuklanmalar, derin çatlaklar ve yanma-kasintinin eslik ettigi kronik tahrise bagli el ekzemalari ortaya çikabilir. Bu belirtilerin ilk baslangiç yeri sanilanin aksine avuç degil el sirti özellikle de parmak aralarinin üst kismi ve yüzük altlaridir. Bunun sebebi avuç derisinin daha kalin olmasi ve tahris edici maddelere ve su kaybina daha dirençli olmasidir. Bu tip tahris ekzemalarina sebeb olabilecek ve elin koruyucu dengesini bozabilecek maddelere bakildiginda ilk göze çarpanlar arasinda; her türlü alkali deterjani, sabunlari , kauçuk eldivenleri ve ev hanimlarinin yemek pisirirken temas ettigi bazi sebzeleri (sarimsak, havuç, sogan, yesil salatalar ve kereviz) sayabiliriz.

Bu tip deri problemlerinin engellenmesi tedavisinden daha kolaydir. Ellerimizin deterjan ve diger tahris edici maddelerle temasini sinirlamak ilk yapilmasi gerekendir. Ikinci önlem ise bariyerin bozulmasini engellemek ve su kaybini durdurmaktir. Ilk önlem için yapilmasi gereken en basit islem günlük islerde kauçuk olmayan (tercihen vinilex) pamuk astarli bir eldiveni el altinda bulundurup is yaparken bunu giymektir. Eldivenler hiçbir zaman 15-20 dakikadan fazla giyilmemelidir. Daha uzun süreli bir is yapilacaksa 3-5 dk.lik ara verip eli havalandirmak dogru olacaktir. Her yerde eldiven kullanilamayacagindan sadece mutfak ve su-deterjanla yapilacak temizlik sirasinda eldiven kullanmaya çalismak baslangiç için yeterli olabilir. El yikama için bir sinirlama getirmek söz konusu olamaz ama hijyen sartlari gerektirdigi kadar az sabunla 20-30 sn yikayip yeterince iyi durulamak tüm deterjanin elden gittiginden emin olmak gerkir. Sartlar uygunsa yikama sonrasi bir miktar nemlendirici sürmek çok iyi olacaktir.

Bariyerin bozulmasini engellemek yada bozulmus dengeyi saglamak için en sik basvurdugumuz ikinci yol kremlerdir. Bu ürünler tabaka olusturup elin su-nem kaybini engelleyerek, atmosferdeki yada derinin derinlerindeki nemi-suyu derinin yüzeyine çekerek ve deriyi bir tabaka olarak kaplayip dis etkilerden koruyarak is görürüler. Bu ürünleri gün içinde ve gece yatarken gerektikçe ve mümkün oldugunca sik kullanmak gerekir. Ürünün içindekiler yada markasindan daha önemli olan bir sey ne kadar sik sürüldükleridir.

Bu ürünler losyon krem ve merhem seklinde olabilir . Losyon ve krem sürmesi kolay ama etkisi kismen zayif ürünlerdir. Merhem-yagli krem tarzi ürünleri kullanmak zordur ama etkileri çok daha fazladir. Merhem- yagli krem tarzi ürünleri özellikle kis aylarinda en azindan günde birkaç kez uygulamak oldukça iyi sonuçlar verebilir. Gündüz her firsatta krem- losyon tarzi bir ürün kullanmak gece ise en az iki kez merhem-yagli krem tarzi bir ürün kullanmak pratik bir çözüm olabilir. Peki hangi ürün? Bu gün satilan tüm kozmetik ürünlerin etiketinde içerigi yazmak zorundadir. Etikette aramamiz gereken maddeler ise: vaseline, gliserin, lanolin ve az miktarda da olsa tibbi silikon dur. Bu ürünlerin en az bir ikisi iyi bir el nemlendiricisinde bulunmasi gerekenlerdir. Son bir nokta da kisin çok soguk ve ayazli havalarda eldivensiz sokaga çikmamaya çalismak olabilir.

El bakimi ve sagligindan bahsederken tirnaklari ihmal etmemek gerekir, özellikle hanimlar için tirnaklarin sekli ve görünümü en az el kadar önemlidir. Tirnaklarimizin yapisi için kabaca el derisinin daha sertlesmis ve kalinlasmis seklidir diyebiliriz, dolayisiyla el derimizi olumlu-olumsuz etkileyen tüm fiziksel-kimyasal etkenler tirnaklarimiz için de geçerlidir. Birkaç pratik bilgi; el tirnaklari ayak tirnaklarindan daha çabuk uzar. El tirnaklarimiz yazin daha hizli uzar. Dominant el tirnagi digerinden daha çabuk uzar. Erkek tirnagi kadinlarinkinden daha hizli uzar. Tirnaklarimizin sekli- yapisi ve uzama hizi hastaliklardan çok çabuk etkilenir. Bazen tirnakta meydana gelen renk sekil ve yapi degisimleri bir deri yada iç hastaliginin belirtisi olabilir.

Özellikle hanimlarin siklikla sikayetçi oldugu kirilgan, uçlari kat-kat ayrilan tirnaklar sik su ve sabuna-deterjana maruz kalmanin bir sonucudur. Tirnaklarda sikça meydana gelen bir diger hastalikta tirnak mantaridir ve tibbi tedavi olmadan iyilesmesi mümkün degildir. Tirnagin bir kenari- ucu yada kökünden baslayip ilerleyen kalinlasma, bosalma veya sari-yesil-kahverengi renk degisimi ilk belirtileri olabilir. Siyah-mor- koyu mavi renk degisimi travmaya bagli kanamadan kaynaklanacagi gibi baska bazi (benler vs.) tirnak/deri hastaliklarini da isaret ediyor olabilir. Dermatologa danisilmasinda büyük fayda vardir. Tirnak batmasi da tirnaklarin seklinin ve el-ayak sagliginin bozulmasinda önemli ve sik görülen bir hastaliktir. Ellerde neredeyse yüzde yüzü yanlis kesim yada tirnak yemeye bagliyken ayak tirnaginda olustugunda parmaklarin sekil bozuklugunun da buna sebeb olabilecegini unutmamak gerekir.

Tirnak bakimiyla ilgili nelere dikkat etmeliyiz?

Tipki eller gibi tirnaklarimizin da sik ve fazla miktarda deterjan-su-sabunla temasini engellemeliyiz. Bunun en pratik yolu eller için söyledigimiz gibi is yaparken eldiven giymeyi aliskanlik haline getirmektir.

Tirnaklar uygun bir makasla tercihen nemli ve yumusakken ve mümkün oldugunca parmagin ucuna yakin ve düz olarak kesilmelidir.

Tirnak eti ile fazla oynamamak gerekir.

Düzenli ve sik nemlendiriceler sürmek özellikle gece yatarken yogun-yagli bir pomadla masaj yapmak (örnegin basit vazelin) oldukça faydalidir.

Manikür ve pedikür islemlerini bu iste egitimli ve sertifikali kisilere yaptirmak, mümkünse kisinin kendi setini edinip islemlerin onunla yapilmasini saglamak bulasici hastaliklari önleme açisindan iyi bir önlem olabilir.

Gerek kisiler gerekse manikür-pedikür islemi yapan profosyoneller genellikle batan bir tirnagi kurtarmak için tirnagin yan tarafini daha derine dogru kesmeyi yeterli görürüler. Bu tirnagin daha derinde (geride) batmasina sebeb olur ve 1-2 hafta içinde (tirnak uzadikça) sebeb olacagi agri ve sekil bozuklugu daha da fazla olacaktir.

Ojeler genelde tirnak üzerinde pek olumsuz etki yaratmazlar, çok nadiren içerdikleri boyalar ve kimyasallar alerji yapabilir. Bir çok kisinin düsündügü gibi ojelerin “tirnagin hava almasini” engellemesi söz konusu degildir.

Oje çikarici ürünler ise aksine içerdikleri solvent, alkol ve diger kimyasallar nedeniyle tirnagi kurutup yipratabilir o yüzden haftada 1-2 kezden fazla oje çikarici kullanmamak gerekir. Bu maddeler kullanildiktan sonra eller çok iyi silinip bol suyla yikanmali ve nemlendirici sürülmelidir.

Yapisal olarak ince ve yumusak tirnaklara sahip kisiler tirnak sertlestirici cilalar kullanabilir, bunlar içlerinde sertlestirici kimyasallar içeren saydam ojelerdir. Tirnagin sadece ön kisimlarina uygulanmali ve tirnak etlerine temas ettirilmemelidir.

VKV Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Halil Bayazit
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası