Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ORUÇLUYKEN SPOR YAPILIR MI?

Ramazan ayinda oruç nedeniyle vücutta olusan susuzluk ve açlik kisilerin hareket kabiliyetini de kisitlasa da belirli kurallara uyuldugu takdirde oruçlu iken spor yapmaya devam etmek mümkündür.

23 Eylül 2008, Istanbul - Ramazan ayinda oruçla birlikte spor aktivitelerinde de azalma yasanir. Susuzluk ve açlik kisilerin hareket kabiliyetini de kisitlar. Ancak belirli kurallara uyuldugu takdirde Ramazan ayinda da spor yapmaya devam etmek mümkün.

Anadolu Saglik Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Tolga Aydog, oruçluyken spor yapilip yapilamayacagi konusunda merak edilen sorulari yanitladi.

Ramazanda oruç tutmanin spor yapmaya etkisi var midir?

Ramazan ayi boyunca oruç tutan kisilerin yasamlarinda iki önemli degisiklik olmaktadir; birincisi uzun süren bir açlik dönemi, ikincisi ise uyku düzeninin bozulmasidir. Bu iki degisiklik, spor yapmak isteyen kisileri maalesef olumsuz etkileyebilmektedir. Uzun süre aç kalma basta karbonhidrat olmak üzere, yag, protein ve hormon metabolizmasinda degismelere neden olur ve bunlara bagli kan sekeri düsmesi (hipoglisemi) sik görülür. Ayrica spor sirasinda ve sonrasinda alinmasi gereken sivi yeterince alinamadigi için susuz kalmaya bagli sorunlar ve sicaga/ soguga karsi tahammül dozunda azalma ortaya çikar. Ayni sekilde sporcularda çok önemli olan glikojen depolari spordan hemen sonra alinacak karbonhidratla kolayca dolarken açlik döneminde bu gerçeklesemedigi için sporcularin ilerleyen dönemlerdeki antrenman verimleri de düsebilir.

Uyku düzenindeki degisiklikler sporcuyu nasil etkiler?

Uyku düzeninin bozulmasi, profesyonel sporcularin ve sporla amatör olarak ilgilenenlerin ruh ve uyaniklik halini olumsuz etkileyebilir. Ramazan ayi boyunca artan kaza ve acil basvurulari kismen bu duruma baglanmaktadirlar. Sonuçta yüksek riskli sporlar, yamaç parasütü, dagcilik ve motor sporlari bu ay boyunca ciddi risk olusturur.

Oruç, sporcularin performansini nasil etkiler?

Bu konu üzerinde yapilan çalismalar yeterli olmasa da, son yillarda yapilan çalismalar Ramazan ayi boyunca sporcularin atletik kapasitelerinin düstügünü ortaya koymustur. Üstelik yapilan çalismalar bu düsüslerin Ramazan’la sinirli kalmayip, Ramazan’in bitiminden 2 hafta sonra bile devam ettigini göstermektedir. Bunun altinda yatan ana nedenler gün içinde aç kalma, kismen günlük alinan gidanin azalmasi ve uyku düzenin degismesi olarak düsünülmektedir.

Alinan sivi miktarinin azalmasi sonucu kan plazma hacminin düsmesi, sporcularin ve pilotlarin dayaniklilik performansinda yüzde 20 civarinda azalmaya yol açmaktadir. Bunun yani sira sporcularin maksimum yüklenme gerektiren performanslarinda daha ciddi, sub-maksimal yüklenme gerektiren performanslarinda ise nispeten daha az düsme oldugu ortaya konmustur. Daha da ilginci sporcular, orucun kendi maç ve antrenman performanslarini olumsuz etkiledigini düsünmektedirler.

Bu bilgiler isiginda profesyonel ya da amatör sporcularin bu dönemde oruç tutmasi dogru mudur?

Ramazan ayi boyunca oruç tutan sporcularin hem sagliklari hem de performanslari olumsuz etkilenebilir. Dolayisi ile profesyonel sporcularin oruç tutmalari kesinlikle tavsiye edilmez. Amatör olarak sporla ugrasanlar için durum tabii ki farkli olabilir. Antrenman saatini ve dozunu kendileri ayarlayabilirler ve kimse onlardan yüksek performans beklemez, hali saha maçinda gol kaçirinca gazete mansetlerine konu olmazlar. Dolayisiyla bu kisilerin, kendilerini iyi hissetmedigi zaman bir antrenman yapmak gibi bir mecburiyetleri yoktur. Bu açilardan onlar isterlerse bazi kurallara uymak kaydi ile spor yapmaya devam edebilirler.

Amatör olarak sporla ugrasanlar nelere dikkat etmelidir?

Bir kere kendilerini kötü hissettikleri bir dönemde kesinlikle spor yapmamalidirlar. Bunun yani sira, spordan önce son yemegin en az 2-2,5 saat önce yenmesi gerekir. Bundan dolayi kisilerin egzersizi, sahurdan ya da iftardan 2- 3 saat sonra yapmasi en dogru zamanlamadir. Ama seçtikleri bu saatlerin de (sabah erken ya da gece geç saat) kendi biyolojik ritimlerine uymasi gerekir. Böyle bir aliskanliklari yok ise bu durumda baska sorunlar dogabilir. Ayni sekilde yüksek riskli sporlari yapmamalari, antrenman dozunu ve süresini asiri yükseltip çok terlemeye yol açacak düzeylere çikartmamalari, asiri sicak veya sogukta egzersiz yapmaktan kesinlikle kaçinmalari gerekmektedir.

Ayrica iftardan sonra mutlaka yeterli su ve sivi gidalar, yeterli karbonhidrat tüketerek sivi dengelerini saglamalilar ve karbonhidrat depolarini doldurmalilar. Hiçbir zaman az sivi tüketerek, idrar renklerinin koyu olmasina izin vermemeliler.

Düzenli ilaç kullanma zorunlulugu olan amatör sporcular ve kisilerin de (seker hastaligi, yüksek tansiyonu, koroner arter hastaligi, vb.), ilaç kullanim düzeninde olasi bozulmalar konusunda da çok dikkatli olmasi gerekir. Bu kisiler Ramazan döneminde yaptiklari egzersizler konusunda mutlaka kendilerini takip eden hekime ya da spor hekimine danismalidirlar.

Ramazan ayi süresince yeni bir spora baslamak dogru olur mu?

Kisinin Ramazan ayi süresince daha önce hiç yapmamis oldugu bir spora (özellikle yogun olarak) yönelmesi dogru bir davranis degildir. Zaten egzersiz hücresel anlamda bir strestir, kisi bu strese zaman içinde ve yavas yavas artarak maruz kalinca vücudu bu duruma adapte olur. Bu strese hiç maruz kalmayan kisilerin baslangiç dönemi biraz sikintili olabilir, bu dönemde bir de oruç tutulmasi ile ikinci bir hücresel stresin olusmasi hücresel stres yükünü daha da artirir. Vücudumuz bu durumun üstesinden gelemeyebilir. Bu nedenle yeni bir spora baslamak isteyenler bu konuyu kendilerini takip eden hekimle ya da spor hekimi ile tartismalilar. Böyle bir imkânlari yoksa egzersizi/ sporu Ramazan ayi sonrasina ertelemeliler. Bununla birlikte yürüyüs gibi düsük siddete yapilacak bir egzersizlerin, kendilerini iyi hissettikleri sürece yapilmasinda bir sakinca yoktur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası