Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sirt Çantasi

Okula giden çocuklarda sirt çantasi, sirt agrisi için risk faktörü olusturmaktadir. Sirt çantasi, agirligi ve uygun olmayan pozisyonda tasinmasi sonucu bu agriya adeta davetiye çikarmaktadir. Bu yüzden okul öncesi her anne babanin, çocugunun boyuna ve agirligina uygun çanta seçimini yapmasi büyük önem tasimaktadir.

Omurga hastaliklari gelismis toplumlarda en sik karsilasilan ve sakatliga yol açan problemlerden birisidir. Yapilan çesitli çalismalar sonrasinda okul çagi çocuklarinda bel agrisi görülme sikliginin % 70 oldugu görülmüstür. Bu oran oldukça yüksektir. Bilinen bir baska gerçek de genç yasta bel agrisi çekenlerde, daha ileri yaslarda da bel agrisi yasanma riskinin arttigidir. Iste bu nedenle okul çagindaki çocuklarin ve gençlerin, erken dönemlerden itibaren bel agrisindan korunmalari konusunda gerekli egitimlerin verilmesi ve ergonomik olarak dogru ekipmanlarin seçilmesi gerekmektedir.

Omurganin tekrarlayan statik yüklenmesi sadece eriskinlerde degil ayni zamanda çocuklarda da bel agrisi için risk faktörüdür. Eriskinlerde agirlik tasinmasinin omurga üzerindeki etkileri biyomekanik ve fizyolojik olarak degerlendirilmis olup, çalisma sartlarinda bir takim düzenlemeler yapilmaya çalisilmis, hatta bazi ülkelerde omurgaya binen yükün nasil olmasi gerektigi kanunlarla düzenlenmistir. Sirt çantasi, okul çagi çocuklarinda en sik karsilasilan yüklenme nedenidir. Agir sirt çantasi tasimak, okul çocuklarinin gelismekte olan eklem, kas ve ligaman yapilarinda zorlanmalara neden olarak belde kas gerginligi mekanizmasini tetikleyebilir, bozuk yürüyüs, kötü postür ve hatta ciddi kronik bel agrilarina yol açabilir. Bu nedenle çocuklarin tasidiklari sirt çantalarinin agirliklarinin hesaplanmasi ve gereginden fazla yüklenmemeleri önem kazanmaktadir.

Sirt çantasi çesitli nedenlerden dolayi sirt ve bel agrisina neden olmaktadir. Özellikle agirliklarina bagli olarak; mekanik olarak omurganin asiri yüklenmesi ve uygun olmayan pozisyonda tasinmasi sonucu ortaya çikan postür bozuklugu gibi durumlar sirt ve bel agrisi olusturmaktadir. Ayrica agir yüklenme, vücuda uygulanan yükün pozisyonu, yükün sekli ve büyüklügü, tasima süresi, çocugun fiziksel ve ruhsal durumu bir araya gelerek agriya neden olmaktadir.

Sirt çantasinin sekli, tasima biçimi ve çantanin agirligi postür ve kalp-solunum sistemi üzerinde de önemli etkilere sahiptir. Ayni zamanda postür bozuklugunun da solunumu etkiledigi göz önüne alinacak olursa, bu konu daha da önemli hale gelmektedir. Birçok okul çantasi vücut agirliginin yaklasik %10’u veya daha fazlasidir. Hatta bu agirligin bazen vücut agirliginin %20’sinin üzerinde oldugu belirlenmistir.

Kötü durus, bilgisayar karsisinda yanlis oturma, okul siralarinin uygun olmamasi gibi, bu yas grubunu tehdit eden baska faktörler de vardir. Ancak sirt çantasi da tek basina dogrudan durus seklini bozarak sirt agrisina neden olmaktadir. Bunun yaninda solunum sistemi ve kalp-damar sistemi üzerinde de olumsuz etkileri oldugu bilinmektedir.

Neler yapilmalidir?

Sirt çantalari ve içindeki agirliklarin toplami çocugun vücut agirliginin % 10’nundan az olmalidir.

Agirlik çanta içerisinde uygun dagitilmali ve daha agir esyalar sirta ve bele yakin gözlere konmalidir.

Sirt çantalari uzun süreli tasinmamali, uzun süre ayakta kalinacaksa çikarilmalidir.

Ortopedik/ergonomik (iki genis ve destekli omuz askisi ve bel kemeri bulunan, hafif) çantalar tercih edilmeli, asla ekonomik tasarruf yapma yoluna gidilmemelidir.

Sirt çantasi her iki omuzdan asilarak düzgün sekilde tasinmalidir.

Agir çantalarda kalça kayisi kullanilmali, kayislari genis ve yumusak çanta tercih edilmelidir.

Sirt çantasinin her iki kayisi birlikte kullanilmali ve belin 5 cm. yukarisinda duracak sekilde, saglam bir biçimde tespit edilerek ayarlanmalidir.

Doktorun önerdigi sirt adalelerini gelistirici egzersizlerin yapilmasi saglanmalidir.

Tekerlekli sirt çantalari tercih edilmelidir.

Ögrencilerin okulda kilitli dolaplari olmali, eve sadece ihtiyaçlari olanlari tasimalidirlar.

Ögretmenler ve veliler, agir çanta ve agir kitap tasima sorununu konusmalidirlar.

Tüm kitabi tasimak yerine sadece ilgili kisimlarin fotokopisi çekilebilir.

Aile bireyleri olarak çanta temizligi yapilmali ve ihtiyaç duyulmayan malzemeler çantadan çikarilmalidir.

Çocuk sik sirt agrisindan yakinirsa doktoru ile mutlaka konusulmalidir

Ayrica dogru kaldirma teknigi kullanilmali ve çocuklara agir çantalari dizden egilerek kaldirmalari gerektigi ögretilmelidir.

Bu konuda gerek okul yöneticileri ve ilgili merciler, gerekse çocuklar ve aileler egitilerek; saglikli nesillerin yetismesinde katkida bulunulmalidir.

VKV Amerikan Hastanesi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Sefi Dr. Önder Çerezci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası