Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKUL ÇAGINDAKI ÇOCUKLARIN BESLENMESI; “Saglam Kafa, Saglam Vücutta Bulunur”.

“Okul çagindaki beslenme aliskanliklari, yetiskin dönem beslenme aliskanliklarinin içeriginin olusmasinda etkili oluyor.“

Ayrica bu dönemdeki beslenme aliskanliklari ileri dönemlerdeki bazi hastaliklara zemin hazirlamasi açisindan da önem tasimaktadir. Yapilan arastirma sonuçlarina göre; ögrencilerin %60-85’inin kahvalti yapmadiklari, %25-43’ünün saticilardan alisveris yaptiklari, buna ragmen sadece %15-25 oraninda süt-ayran tüketildigi tespit edilmistir. Bu sonuçlardan da anlasildigi üzere okul çaginda beslenme aliskanliklari açisindan çok yol katedilmesi gerektigi ortaya çikmaktadir. Bu noktada ögretmenler ve veliler olarak bazi sorumluluklariniz bulunmaktadir. Bunlarin basinda çocuklara yol göstermek açisindan iyi birer örnek olmak gelmektedir. Onlara iyi birer örnek olmak için sizlerin beslenme konusunda bazi temel bilgilere sahip olmaniz gerekmektedir.

Simdi bu temel bilgilerden bahsedelim;

Günlük beslenmedeki enerji ihtiyaci, besin ögelerinden karsilanmaktadir. Bu besin ögeleri; karbonhidratlar (CHO), proteinler, yaglar, vitamin ve minerallerdir. Alinacak günlük enerjinin %55-60’i CHO, %15’i protein ve %25-30 orani da yaglardan gelmelidir.

Karbonhidrat kaynaklari; pilav, makarna, sebze-meyve gibi kompleks karbonhidratlar saglanmalidir. Seker gibi basit karbonhidratlardan mümkün oldugunca uzak durulmasinda fayda olacaktir. Bunlarin çok tüketilmesi ileri bazi saglik sorunlarinin olusmasina neden olabilecektir.

Proteinler, vücutta doku yapiminda kullanilan ana maddelerdir. Büyüme ve gelisme açisindan önem tasimaktadirlar. Protein kaynaklari arasinda süt, yogurt, et çesitleri, peynir, kurubaklagiller yer almaktadir. Fakat gün içerisinde bu besinlerin istenilen miktardan fazla tüketilmesi bazi saglik sorunlara yol açabilmektedir. Yag tüketiminde yagin çesidine dikkat etmek gerekmektedir. Aldigimiz proteinli besinler ile doymus yag olarak adlandirilan kati yaglari almaktayiz. Bu nedenle doymamis yag olarak adlandirilan siviyaglari da diger besinleri pisirirken kullanarak yag dengesi saglamis olacaktir. Zeytinyag, misirözü gibi. Bu yas grubunda tamamen yagsiz bir beslenme uygulamak çok dogru olmayacaktir. Çünkü yagda eriyen vitaminlerin kullanilabilir olmasi için yaga (önerilen miktarlarda) ihtiyaç bulunmaktadir. Burada dikkat edilecek bir baska nokta da disarida tüketilen hazir gidalarda fazla miktarda yag içermesi olacaktir.

Vitamin ve minerallare gelince bunlar bagisiklik sistemi, sinir sistemi, dis-kemik sagligi, mide-bagirsak sistemi açisindan önem tasimaktadirlar. Örnegin kalsiyum kemik ve dis sagligi açisindan, B-1 vitamini sinir sistemi açisindan önemlidir. Özellikle sebze-meyveler vitamin ve mineralar açisindan zengin kaynaklar arasindadirlar. Burada iki noktada dikkat çekmek isterim. Birincisi çocuklarin sebze – meyve tüketmesi için anne-babalarin iyi birer örnek olmalari gerekmektedir. Ikincisi de tüketim ve pisirme sekilerine dikkat edilirse daha fazla fayda saglanmis olacaktir. Salata yapmadan hemen önce limon sikmak veya sebzeleri yikadiktan sonra dogramak gibi. Okul çagindaki beslenmede, çocuklarin daha basarili olmalarini da yakindan etkileyen bir diger nokta ise kahvalti yapma aliskanligidir. Kahvalti yapmadan okula göndermemek gerekmektedir. Yine bu noktada da anne-babalara büyük görev düsmektedir. Yapilan çalismalarda kahvalti yapan çocuklarin okulda daha basarili olduklari görülmektedir.

Son olarak unutulmalidir ki “Saglam Kafa, Saglam Vücutta Bulunur”.

VKV Amerikan Hastanesi
Beslenme Ve Diyet Bölümü Sorumlusu
Dyt. Ayse Korkmaz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası