Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DUYGUSAL TACIZE UGRUYOR OLABILIRSINIZ!

Askta 2K yani ‘Kaçan Kovalanir’ kurali abartili sekilde yasaniyorsa, sonuç duygusal tacize varabilir! Psikolog Sinem Demir, duygusal taciz hallerini söyle özetliyor: Bir an ayaginizi yerden kesen jestler yapip sonrasinda yokmussunuz gibi davraniyorsa, bir saat önce evlenme teklif edip sonra ‘ayrilalim’ diyorsa, her firsatta eski iliskilerini anlatiyorsa, sizi sürekli elestirip igneleyici laflar ediyorsa; duygusal tacize ugruyor olabilirsiniz!

Kurdugunuz iliskide ‘kaçan kovalanir’ kurali abartiliyorsa, duygusal tacize ugruyor olabilirsiniz! Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir; ‘duygusal taciz’in kurbani olmamaniz için duygusal tacizin nedenlerini ve çesitlerini açikladi:

Bir iliskide belirsizlik hissinin asiri düzeyde olmasi, karsinizdaki kisinin size karsi tutumunun asiri-sert çikislar ile asiri ilgi arasinda gidip gelmesi, zeminde ‘duygusal taciz’ oldugunu düsündürebilir.

Belirsiz mesajlar vererek ‘bir kaçan bir yaklasan’ birine karsi ‘hoslanma’ benzeri duygular hissedilmesinin temelinde ise belirsizligin yarattigi kaygi olabilir. Bir mesajin ardindan tam tersi mesajin verilmesi, kaygi ve duygusal karmasa yaratir. Kaygi, o kisiyi düsünme süresini uzatir; çünkü ne olup ne bittigine anlam vermeye çalisirsiniz. Iliskideki belirsizligin yarattigi ‘kaygi ve öfke’ benzeri hislerin ‘heyecan’ duygusuyla yanlis bir sekilde karistirilmasi, ‘hoslanma’ duygusu olarak yorumlanabilir. Yakin iliskilerdeki bu ‘belirsizlik yüklü’ haller, gerçekten kendi kaygi düzeyinizle mi ilgili, yoksa karsinizdaki kisi duygusal olarak gerçekten mi karsinizda… Bunu daha kolay anlamak için ‘duygusal taciz’i düsündürebilecek durumlari iyi bilmeniz gerekir. Iste ‘duygusal taciz’i düsündürebilecek durumlar:

TUTARSIZ TEPKILER: YA ÇOK ILGILI YA ÇOK ILGISIZ!

Sizin de ilgi duydugunuz ve size ilgisi oldugunu gösteren bir kisi, bir süre sonra tam tersi tepkiler verebilir. Bu durumda normal olarak, onun ilgisinin köreldigini düsünür ve geri çekilirsiniz. Duygusal taciz durumunda; karsinizdaki kisi, asiri ilgi ile asiri ilgisizlik arasinda gidip gelir. Size ve iliskiye dair verdigi mesajlar tutarsizdir; uzun süreli iliski yasamak/evlenmek istiyorum-istemiyorum, seni çok begeniyorum-begendigim insan sana benzemiyor, evlilik olursa ancak seninle olur-evlensem bile bu seninle olmaz…

ESKI ASKLARINI ANLATIR DURUR…

Duygusal taciz durumunda, (hayali veya gerçek) ‘digerleri’ siklikla gündeme gelir: Sürekli olarak (size benzemeyen) begendigi fiziksel özelliklerden söz etmesi, daha önceki iliskilerine dair duygu/anilarini siklikla gündeme getirmesi (özellikle olumlu olanlari), sizin daha önceki iliskilerinizden sürekli olarak ‘bir suçlama’ sebebi olarak söz etmesi…

ASAGILAYICI SAKALARLA EZMEYE ÇALISIR

Kimi iliskilerde saka yollu elestiriler bir ilgi ifadesi olabilir; bu da bir iletisim seklidir. Duygusal tacizde ise elestiri ve sakalarin ‘asagilama’ ile iliskili oldugu fark edilir. Igneleyici ve asagilayici laflar söylemek (yalnizken veya baskalarinin yaninda), sözel olarak veya bakislarla azarlamak, tamamen görmezden gelmek, sürekli elestirmek... Birlikte gittiginiz arkadas veya aile toplantilari sonrasinda genellikle ‘dayak yemis gibi’ ve yalniz hissedersiniz. Bu konudaki sikintinizi ifade etmeniz de durumun tekrarlanmasina engel olmaz.

ILISKI ONUN DUYGU DURUMUNA GÖRE SEKILLENIR

Duygusal tacizin yasandigi iliskilerde; iliskideki ‘keyif ve haz’ benzeri (kisa vadeli) olumlu hisler, tamamen karsidaki kisinin duygu-durumuna göre belirlenir. O keyifliyse; hemen hiç yapmadigi kadar güzel laflar sarf edebilir, ayaklarinizi yerden kesecek jestler yapabilir. Sizin keyifli veya keyifsiz olmaniz ise; onun duygu-durumunda ‘sikinti yaratip yaratmama’ anlaminda önemli olur. Siz keyifsizseniz, onun da canini sikmis olursunuz. Keyifli olmaniz, eger o da keyifli ise anlamlidir.

TÜM OLUMSUZLUKLARIN SUÇLUSU SIZSINIZ!

Sizin iliskideki konumunuz ‘hiç memnun olamayan’ iken, karsinizdaki ‘sürekli sizin tarafinizdan bunaltilan’ taraf olur. Ona ‘gerçekte ve duygusal olarak’ sadece o ‘izin verdiginde’ ulasmak, ‘yalniz hissetmek’ gibi hislerinizin tek sorumlulugu, sizin ‘evhamli’ olmaniza, ‘yanlis yorumlamaniza’ baglanir. Iliskideki sorunlarla ilgili kaygilarinizda hep kendinizi suçlar ve olumsuz hislerinizi sürekli kendi kendinize dindirirsiniz.

KÖRÜ KÖRÜNE BAGLANILAN OTORITE

Duygusal taciz, kolaylikla fark edilmez! ‘Heyecan’ yüklü olumsuz duygularin arasinda, ‘kisa süren ve yogun’ olumlu duygularin yasanmasi; bir tür ‘kosullanma’ yaratir ve iliski ‘körü körüne baglilik’ boyutunda devam eder. Size düsen rol, ‘ondan ilgi bekleyen, onu memnun etmesi gereken uslu bir çocuk’ olmaya baslar. Karsinizdaki ise ne zaman azarlayacagi, elestirecegi, ulasilabilecegi belli olmayan bir ‘otorite’ oluverir.

FARK ETMEK VE SONRASI…

Iliskinin temelinde duygusal taciz oldugunu fark etmek, genellikle ‘sok edici’ bir olayla gerçeklesir. Nispeten ciddi bir hastalik durumunda en ufak düzeyde alaka göstermemek bile ‘sok edici’ bir fark edise sebep olabilir. Bir duygusal tacize maruz kalma durumu, ‘kurban, magdur’ olmanin ötesinde degerlendirilmelidir: Bu tür bir iliski örüntüsü daha önceki yakin iliskilerde (ve aile iliskilerinde) tekrarlandi mi, hangi kosullarda böyle bir iliski yasandi... Duygusal tacizin fark edilmesi, geçmiste yasananlarin yeniden yorumlanmasi, duygusal yaralarin en az hasarla iyilestirilmesi ve yeni ‘duygusal iliskilere’ olumsuz önyargili bir sekilde yaklasilmamasi için, kisisel kaynaklarin yetersiz kaldigi noktada bireysel psikoterapiden destek alinabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası