Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAHAT BIR GEBELIK IÇIN DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

Gebelik süresi boyunca vücutta çesitli degisiklikler olmasi nedeniyle anne adaylari zaman zaman sorunlarla karsilasabiliyor. Gebeligin çesitli dönemlerinde dikkat edilmesi gerekenler ise farklilik gösteriyor.

9 aylik gebelik süresince vücudun gebelige adaptasyonu ile birlikte aydan aya degisen sikintilar ve beraberinde güzellikler yasaniyor. V.K.V. Amerikan Hastanesi’nden Dr. Kayhan Yakin gebeligi üç döneme ayirarak dikkat edilmesi gerekenleri söyle anlatiyor:

Ilk 3 Ay

Gebeligin baslangicina, embriyonun rahim duvarina tutunmasindan itibaren salgiladigi beta-hCG hormonu ve vücutta yarattigi etkiler damgasini vurmaktadir. Bu hormonun etkisi ile önce halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, uykuya meyil, gögüslerde hassasiyet, hafif bulanti ve karinda siskinlik hissi gibi genel degisiklikler ortaya çikar. Gidalarla tüm vitaminlerin yeterince alinabilirken, folik asit ihtiyaci tam olarak karsilanamamaktadir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken nokta, folik asit vitamininin eksik edilmemesidir. Aslinda folik asit takviyesine gebelikten yaklasik 3 ay önce baslayarak bebekte gözlenebilecek sinir sistemi anomalilerin önüne geçilebilmektedir. Eger erken baslanmadi ise folik asit destegi için en ideal olani içerisinde 800 – 1000 mg folik asit barindiran bir multivitamin kullanmaktir.

Gidalar seçilirken süt ürünlerine mutlaka agirlik verilmeli, hergün mutlaka süt, yogurt ya da peynir tüketilmeli ve pastorize olmasina dikkat edilmelidir. Çig et barindiran gidalar tüketilmemeli, hijyenik açidan riskli gidalardan uzak durulmalidir. Gebeligin tüm dönemleri için geçerli uyari, gebelikte sivi ihtiyacinin fazla olmasindan dolayi bol sivi aliminin ihmal edilmemesidir. Su ve dogal meyve sulari gibi sivilarin bol tüketimi oldukça faydalidir.

Gebeligin erken döneminde, özellikle 6-12. haftalar arasinda sabahlari bulanti ve kusma yasanabilir. Kahve, yagli ve asiri baharatli yiyecekler, sigara kokusu, parfüm gibi bazi kokular bu sikayetleri artirir. Çogul gebeliklerde daha da sikça görülen bu sikayetler bazen gebeligin ilk habercisi olabilir. Üç gün süre ile hergün üç kezden fazla kusma ya da sürekli kusma olmasi yeterli besin almanizi engelleyerek kilo kaybina ve bebegin de beslenmesinin bozulmasina neden olur. Böyle bir durumda hastanede kisa süreli bir misafirlik ile serum, mineral ve vitamin destegi gerekebilir.

Gebelik süresince damarlarin genislemesine bagli olarak kan basincinin da düsmesiyle yorgunluk, bas agrisi, bulanti ve hatta bayilmalar olabilir. Kalp atislarindaki hizlanma, daha fazla kanin daha hizli sekilde damarlarda dolasmasina neden olur; böylece bebegin oksijen ihtiyaci karsilanir ve vücut isisi da artar. Bazen yasanan burun tikanikligi veya burun kanamasi ile disleri firçalanirken dis etlerinde kanama olmasi da bu nedenledir. Bu dönemde hipotansiyon yönünden dikkatli olmak gerekir. Oturulan yerden veya yataktan hizlica kalkmak ve gün içerisindeki çok yogun aktivite, efor hipotansiyonu siddetlendirebilir, basdönmesi ile bayilma görülebilir. Bu açidan hareketleri biraz yavaslatmak, gebelik öncesi hizli hareket aliskanliklarini sinirlandirmak ve basdönmesi hissedildiginde en kisa sürede istirahat oldukça önemlidir.

Düsük riski özellikle ilk 10 hafta içerisinde daha yüksektir. Bu dönemde gözlenecek bir kanama halinde, hemen istirahata geçerek doktorunuza haber vermeniz gerekir. Kahverengi leke tarzi kanamalar sik görülür. Asil korktugumuz açik kirmizi renkli kanamadir. Doktor kontrolünü takiben mutlak istirahat gerektirir.

Ilk 3 ay içerisinde bebegin tüm organlarinin gelismesinden dolayi özellikle bu dönemde kullanilan tüm ilaçlarin, doktorun kontrolünde olmasi gerekir. Gerekmedikçe çok sayida vitamin kullanimindan, gereksiz antibiotik veya agri kesici kullanimindan kaçinilmalidir. Düsük riski halinde bazi gebelerde faydali olabilecegi düsünülerek kullanilan progesteron içeren hap ve ignelerin de tüm gebeliklerde “aman düsük olmasin” zihniyetiyle kullanimindan kaçinilmalidir.

Bu dönemin son haftasinda (12-13. haftalar) bebegin ilk anomali taramasi yapilacaktir. Ultrasonografide bebegin ense bölgesinin, burun kemiginin ve genel ölçümlerinin degerlendirilmesi ile kanda yapilacak bazi hormon ölçümleri sayesinde bebegin anomali tasima riski belirlenir. Doktorunuza önemli ipuçlari vermesi açisindan bu inceleme kesinlikle atlanmamalidir.

Ikinci 3 Ay

Bu dönem gebeligin keyfine daha iyi bir sekilde varilabildigi dönemdir. Vücudun gebelige adaptasyonu ile birlikte rahatsizliklar hafifler, bebegin haraketlerinin hissedilmesi ile birlikte anne ile bebek arasindaki duygusal bag çok farkli bir boyut kazanir. Bu dönemde istahta artis olur ve kilo alimi hizlanir. Karbonhidrat açisindan zengin olan gidalar, (ekmek, makarna, hamur isi tatlilar) kilo artisini hizlandirir. Kilo artisini kontrolde tutmak için diyette gerekli bazi düzenlemeler yapmak gerekir. Ancak her gün yarim saatlik hafif tempoda bir yürüyüs veya yüzme, kilo kontrolünü sagladigi gibi kaslarin da gücünü yitirmemesine yardimci olur.

Bu dönemde ayak ve bacaklarda sikça görülen kramplara magnezyum ve kalsiyum takviyesi yapilmasi sikayetleri azaltir. Gebelik süresince progesteron hormonu, mide ve barsaklardaki düz kaslarda gevseme, barsak hareketlerinde azalma ve kabizliga, mide asidinin yemek borusuna kaçmasi ise yemek borusunda yanmaya neden olur. Yemeklerin uzun süre sindirim sisteminde kalmasi, daha çok besin maddesinin emilimini saglayarak bebegin daha iyi beslenmesini saglar. Gebeligin özellikle son dönemlerinde görülen kabizlik sonrasi asiri ikinmanin, hemoroid olusmasinda rolü vardir. Bu dönemde büyüyen bebegin ve vücudun hayati organlarinin ihtiyacini saglamak için, annenin kalp atim hizinda artis olur ve pompalanan kan artar. Eger daha önceden kalp hastaliginiz varsa gebelik kalbinize ekstra yük olacaktir.

Kanlanmanin artisina bagli olarak vajinal akintida da artis olur. Akintinin kokulu olmasi ve kasinti ile birlikte görülmesi, iliski sirasinda yanma yasanmasi, tedavi gerektiren bir enfeksiyon oldugunu düsündürür. Tedavi edilmeyen vajinal enfeksiyonlar düsük ve erken doguma neden olabilir. 16-18. haftalarda bebegin anomali testi tekrarlanmaktadir (üçlü test). Daha önce yapilan ikili test (12.-13. haftalarda) veya bu dönemde yapilan üçlü testte anomali riskinde bir artis saptandi ise amniosentez ile bebegin genetik yapisinin degerlendirilmesi gerekir.

26. haftada ise gebelige bagli diabet arastirilmasi yapilmaktadir. Bu amaçla 50 gram seker içilmesini takiben, bir saat sonra kan sekeri ölçülür. Eger yüksek düzeyler saptanirsa daha detayli tetkiklere geçilir. Gebelige bagli diabet genellikle diyet ile kontrol altina alinabilir.

Son 3 Ay

Gebeligin bu döneminde alinan kilolar, tasinan bebegin agirligi ve durus pozisyonundaki degisiklikler sirt agrilarina neden olabilir. Bazi gebelerde gebelik hormonlarinin etkisiyle kalça kemiklerinin birlesim yerlerinde gevseme olur, kalçalarda ve öndeki çati kemiginin üzerinde agri ve sanci hissedilebilir. Son üç ayda ani ve agir hareketlerden kaçinmak gerekir. Bazi gebeler yürürken zorluk çekerler. Gebeligin bu döneminde rahimin ve bebegin büyümesi kaburgalara baski yaparak agriya neden olabilir.

Gebeligin son dönemlerinde bacaklarda ve ayak bileklerinde sislik sik görülür. Yüz, el ve el bileklerinde sisme olmasi, pre-eklampsiye gidisin habercisi olabilir. Gebeligin bu döneminde bazi gebelerde kan basinci yükselir ve pre-eklampsi olarak adlandirilan riskli bir tablo ortaya çikabilir. Bu nedenle son 3 ay kan basinci ölçümlerine özen göstermek, atlamamak gerekir.

Gebelik devam ederken rahim kaslari, doguma hazirlik için yaklasik 20 -30 saniye süren Braxton Hicks kasilmalari adi verilen geçici kasilmalar gösterir. Bu kasilmalar, hafif adet sancisi veya karinda hafif gerginlik seklinde hissedilir. Gebeligin bu dönemlerinde, bebegin basinin dogum kanalina yerlesmesiyle idrar torbasina baski olur ve sik sik idrara çikma ihtiyaci duyulur. Gebeligin son dönemlerinde öksürme ve gülme sonucu, idrar kaçirma sikayeti ortaya çikar. Her ne kadar sik idrara çikma ihtiyaci zahmetli bir hal alsa da bol sivi tüketiminden vazgeçilmemelidir. Meyve ve sebzelerin yine bol tüketimi hem kilo kontrolünde hem de kabizlik sikayetinin hafifletilmesinde yardimci olacaktir.

Bebegin büyümesi ile birlikte rahim ve karin büyür. Yatis pozisyonunda zorluk ortaya çikar. Sirt üstü yatmak annede rahatsizlik yarattigi gibi, bebege giden kan akiminda da azalmaya neden olur. Sirt üstü yatmaktan kaçinmali, mümkün oldugunca tercihen sol yan pozisyonunda yatmak gerekir.

Dogum isaretleri konusunda da bilgili olmak gerekir. 37 haftanin altinda bu isaretlerin görülmesi erken dogum habercisi olacaktir. Karinda düzenli araliklarla sertlesme, kasilmalar, vajende bir bardak suyun bosalmasi gibi bir his, kanli bir akinti, erken veya vakitli bir dogumun basladigini gösterir ve hemen doktorunuza haber vermenizi gerektirir.

V.K.V. Amerikan Hastanesi
Dr. Kayhan Yakin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası