Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YO YO SENDROMU SAGLIGIMIZI TEHDIT EDIYOR

Sagligi olumsuz yönde etkileyen, ünlü ünsüz herkesin yasadigi, sadece kilo verme amaçli yapilan uygulamalar sonrasinda verilen kilolarin korunmadan daha fazlasi ile geri alinmasina “ yo yo sendromu” deniliyor. Ülkemizde de bu yöntemleri bilinçsizce uygulamakta olup bir zayif bir kilolu olma durumu kisilerde siklikla gözleniyor. Çagimizin hastaligi olan obeziteye davetiye çikarabilecek bu sendrom, metabolizmanin gittikçe yavaslamasina ve alinan kilolarin daha da zor verilmesine neden oluyor. Atasehir Memorial Tip Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Sefika Aydin, “Yo yo sendromu ve saglikli kilo vermenin yollari” hakkinda bilgi verdi.

YO YO SENDROMUNUN NEDENLERI ARASINDA;

Sadece kilo verme amaçli uygulanan, bireye özgü olmayan, olumlu beslenme aliskanliklari kazandirmayan ve hizli kilo verdiren tüm uygulamalari söylemek mümkündür.

Bilinçsiz Zayiflama ilaçlari kullanimi
Bireyin Psikolojik durum degisiklikleri
Kisiye özgü olmayan hazir diyetlerin yapilmasi
Kendi sosyal yasamina uymayan diyetleri kilo verme pahasina devam ettirme
Bilinçsiz diüretik kullanma
Diyet kamplari ve sonrasinda ayni siklikta yapilamayan egzersiz
Sik araliklarla diyet uygulama
Düsük kalorili diyet sonrasinda olusan yeme ataklari … da bu durumun olusmasina yol açabilecek nedenler arasindadir.
Risk Altinda Kimler Var?
Kilo sorunu olan kadin erkek günümüz kosullarinca yas gözetmeksizin herkeste hizli kilo verme, bu kilolari belirli bir sürede koruyamama ya da hiç korumama daha sonra ise diyetten sikilip yeme ataklari ile birlikte ilk diyete basladigi kilodan daha fazla kilo alarak bu degisimi geçirme riski vardir.

Erkekler kadinlara oranla YO YO sendromuna daha az yakalanmaktadirlar. Çünkü erkekler fiziksel aktiviteyi ön plana çikaran beslenme programlarini daha uzun soluklu yapabilme yetenegine sahiptirler. Aslinda en önemli fark erkeklerin diyete bakis açilarinda yasam tarzi degisikliklerini daha kolay benimseyebilmeleri yatmaktadir.

Yapilan çalismalar agirlik kaybinin %5 ile %10’ unun bile 6 ay süresince muhakkak korunmasi gerektigini göstermistir. Ayrica diyetini 1 veya 2 aylik dönem sonrasinda birakan kisilerde bu durum daha sik yasanmaktadir.

Daha çok ünlülerde gözlenen bu durum; güzellik ve estetik kaygilarinin artmasi, görsel ve yazili basinda kilo verme ile ilgili kaynagi dogru olmayan beslenme bilgilerinin de varligi ile artik sadece ünlülerde degil toplumun her kesiminde görülmektedir.

Yo Yo Sendromunun olumsuz sonuçlarini siralayacak olursak;

Alinan verilen bu kilolar metabolizmanin yavaslamasina, yag dokusunun artmasina, bireylerde psikolojik etkilenmelere sebep olmaktadir. Bilinçsiz ilaç kullanimi sirasinda; metabolizma hizlanir, kalp ritminde artis olur, sik diskilama olusur, terleme artar, kan basinci yükselir, adet düzensizligi görülür ve sinirlilik, anksiyete gibi psikolojik durum bozukluklari olusur. Hiçbir ilacin bire bir uzun süre kullanimina iliskin çalisma ya da veri yoktur.

Ayrica laksatif ya da diüretik kullanimi hiçbir zaman kilo verme amaçli olmamalidir. Bu ilaçlar vücutta sadece su kaybi yaratir. Yag eritmez kilo verdirmez. Uzun süre kullaniminda da bagirsaklarda bu bilesiklere cevapsiz hale gelmektedir. Bilinçsiz kullanimi potasyum düzeyinde düsmelere ve kalp ritim bozukluna sebep olmaktadir.

Tedavide;

Dogru tedaviyi belirleyecek olan kisinin kendisi degil doktor ve diyetisyenlerin karari ile yönlendirilebilir.

Adim düsük kalorili yeterli dengeli diyetler + fiziksel aktivite
Adim davranis degisikligi yöntemlerinin bireyin yasamina entegrasyonudur.
Adim farmakolojik ilaçla tedavi
Adim cerrahi tedavilerdir
Beslenme tedavisinde; kisinin koruyabilecegi saglikli kilolari hedef alinarak, günlük beslenme öyküsü dinlenip yasam sekline yönelik olumlu degisikliklerle beraber kilo verme programi uygulanmaktadir. Sik araliklarla görüsülüp hizli degil gerektigi süre zarfinda hedef kiloya inene kadar diyet birakilmamalidir. Çünkü sonrasinda baslanan KORUMA PROGRAMI bu sistemin en önemli anahtaridir. Tekrar kilo almamak için yapilmasi gereken en önemli süreç koruma sürecidir.

YO YO yani yap- boz oyuncak gibi bu hastalik tablosunu yasamamak için;

Diyet yapmaya kararli baslamak ve amaci kilo vermek degil VERILEN KILOYU KORUMAK olarak özümsemek gerekir.
Diyet muhakkak dogru kaynaktan beslenme ve diyet uzmanindan alinmalidir.
3 ana ögün ve 2 veya 3 ara ögün tüketilmelidir. Ara ögünlere ana ögün kadar önem verilmelidir. Kan sekerinin düsmemesi ve açlik duygusunun olusmamasi için sik sik beslenmek sarttir. Zayiflamak isteyen kisilerin % 80–90’ inda yapilan en büyük hata ana ve ara ögünlerin atlanmasidir.
Fiziksel aktivite düzenli hale getirilmeli metabolizmada artis saglanmalidir.
Tek besine yüklenmemeli diyette çesitlilik olmalidir. Ögünde 4 besin grubunun( süt/et/tahil/sebze-meyve ) da bulunmasina özen gösterilmelidir. Böylece hem yeterli besin ögeleri alinir hem de kisi diyetten sikilmamis olur.
Diyette siklikla tercih edilen tatlandiricili ürünler direk zayiflamaya yönelik ürünler degil diyabet hastalari için sekersiz olarak üretilen yiyeceklerdir. Zayiflama süresince ana ögün yerine geçmemesi gereken bu gidalari sikligi ve miktari sinirli sekilde ara ögünlerde bilinçli tüketmek gerekir.
Gereginden fazla alinan her kalorinin vücutta yaga dönüserek depolanacagini unutmamak gerekir.
Özellikle yetiskin grupta yarim yagli süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir. Bu besinlerin yagi az olanlarinin glisemik indeksleri düsüktür ve yagli olanlara nazaran daha doygunluk sagladiklari unutulmamalidir.
Yemekleri sevilen usulle; kizartma ve uzun süre kaynatma islemlerini yapmadan hazirlamaya özen gösterilmelidir.
Vücudun temel ihtiyaci olan vitamin ve mineralleri haplardan degil dogal sebze ve meyvelerden almak ilk tercih olmalidir.
Su hayattir. Günde bayanlarda en az 10–12 bardak erkeklerde 12–14 bardak su içmeyi aliskanlik haline dönüstürmek gerekir. Su yerine tercih edilen kimi zaman ara ögünlerde ve sofralarda vazgeçilmezler haline gelen hazir meyve sularini, kafeinli içecekleri ve kolayi tüketmek hem saglikli degildir, hem de kilo olarak geri dönecektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası