Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DONDURMAYI ANIDEN YUTMAYIN

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Yesim Çelik, “Dondurmanin faydalari ve tüketilirken dikkat edilmesi gereken noktalar”hakkinda bilgi verdi.

Dondurma, yalnizca çocuklarin degil hepimizin çok fazla sevdigi bir tatli çesididir. Dondurma ilk olarak 3000 yil kadar önce, Çinliler tarafindan üretilmis. 1777 yilinda ABD´ye siçrayan dondurma üretimi, 19. yüzyilin ortalarina kadar sadece evlerde üretilen bir yiyecek olmus. Modern dondurmaciligin temelleri 1851 yilinda, Jacob Fussell´in Baltimore´da kurmus oldugu ticari dondurma tesisiyle atilmis. Bu tarihten sonra dondurma sektöründe hizli bir gelisme gözlenmis. Bu gelisme o kadar hizli ve güçlü olmus ki, bazi beslenme uzmanlarinca 20. yüzyilin ikinci yarisi “Dondurma Çagi” olarak adlandirilmis. Ikinci Dünya Savasi´nin sona ermesiyle, dondurma üretimi çok daha uygun ortamlarda gerçeklestirilmeye baslayinca, günde yaklasik yüz ton dondurma isleyebilecek kapasitede dev tesisler çikmis ortaya. Çesitlilikte büyük artis kaydedilip, maliyetin de asagi çekilmesiyle, önceleri lüks bir tüketim maddesi olarak nitelendirilen dondurma, her mevsim, her yerde tüketilen bir damak tadina dönüsmüs.

Kalsiyum ve vitamin zengini

Dondurmanin yapiminda süt ve süt ürünlerinin yani sira; seker, glikoz surubu gibi tatlilik verici maddeler, bitkisel yag ve/veya süt yagi, çesidine göre çikolata, kakao, meyve, findik/fistik, karamel gibi besinler, sahlep, kivam verici, dogal ve dogala özdes aromalar bulunur. Yüksek miktarda süt içermesinden dolayi besin degerleri açisindan zengindir. Dondurmada protein, karbonhidrat ve yagin yani sira; A, B, C, D ve E grubu vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller de bulunuyor.

Dondurma yemek sagliklidir, fakat bilinçsiz dondurma tüketimi hastaliklara davetiye çikarir

Dondurmayi tüketirken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, dondurmanin saglik ve hijyen kurallarina uygun hazirlanmis olmasidir. Özellikle dondurmanin yapildigi sütün pastörize olmasi ve hazirlanirken mikroorganizmalarla bulasinin önlenmesi gereklidir. Süt, mikroorganizmalarin üremesi için çok iyi bir ortamdir. Bu nedenle çok kolay bozulur ve sagliga aykiri bir duruma gelir. Bu nedenle dondurmanin pastörize sütten yapilmasi ve hijyenik kosullarda üretilmesi çok önemlidir. Izinsiz üretilen veya son kullanma tarihi geçmis ürünler asla satin alinmamalidir. Ayrica bu tür gidalarin servis edildigi sogutucularin yeterli soguklukta ve çalisiyor durumda olmasi da göz ardi edilmemelidir. Sagliksiz ve hijyenik sartlardan uzak dondurma ve buzlu ürünlerin tüketiminin hastaliklara davetiye çikardigi unutulmamalidir.

Dondurma bogazinizi sisirmez, ancak bogazinin iltihapliysa dondurma yemekten kaçinin

Dondurma aç karnina tüketildiginde istah kapanmasina neden olabilecegi için tokken tüketilmelidir. Midede kramp olusturmamasi içinse yavas yenmelidir. Dondurmayi aniden yutmak mide kramplarina ve kasilmalara neden olur. Bademcik ameliyatlarindan sonra bazi doktorlar da dondurma yemeyi tavsiye etmektedir. Bu tür durumlarda dondurma, komplikasyonlari azaltir. Ancak solunum enfeksiyonu sirasinda, yutak ve bademcik iltihaplarinin tedavi sürecinde dondurma önerilmez.

Dondurma diyetlerde de yerini aldi

Kilonuzu etkilemesi, günlük tüketilen kalori miktari ve harcanan enerji miktari ile iliskilidir. Dondurmanin kalori degeri diger baklava, pasta gibi hamurlu tatlilara oranla çok daha düsüktür, daha besleyici bir seçimdir. Saglikli ve dengeli bir beslenme programinda haftada 1-2 kez dondurma tüketimi önerilebilir. Eger saglikli ve dengeli besleniyorsaniz, egzersizinizi yapiyorsaniz dondurma tükenmenizde hiçbir sorun yoktur.

Özellikle çocuklarda fazla olan kalsiyum ihtiyacinin karsilanmasinda ve enerji açigi olan çocuklarda dondurma tüketimi önerilir. Diyabet hastalarinda da tatlandirici ile hazirlanmis dondurma piyasada bulunmaktadir. Yapilan çalismalarda laktoz intoleransi olan kisilerde günde 2 kez dondurma tüketildiginde intoleransa bagli belirtiler saptanmamistir. Dondurma yavas sindirildigi için bu kisiler tarafindan rahat tolere edilir. Zayiflama diyeti uygulayanlar da dondurma tüketebilir. Bu kisilerde tatli ihtiyacini gidermenin, süt gereksinimini karsilamanin bir yolu olarak ayni zamanda diger tatlilara göre düsük enerji içermesi nedeniyle önerilmektedir. Dondurma her mevsim ve herkes tarafindan tüketilebilir.

Dondurmanin Türkiye’de bir sektöre dönüsmesi son 25 yila dayaniyor. Yapilan istatistikler, Türkiye´de dondurma tüketiminin hala çok düsük oldugunu gösteriyor. Yillik dondurma tüketimi, Avrupa´da yaklasik olarak 17 litre iken, Türkiye´de bu rakam 1 litreyle sinirli kaliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası