Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZ AYLARINDA GÖZLERINIZI HAVUZ ENFEKSIYONLARINDAN KORUYUN

Yaz mevsimi ile birlikte havuz ve denizlerde tatilin keyfin çikarmak isterken göz saglini da ihmal etmemek gerekiyor. Yaz tatili basta göz rahatsizliklari olmak üzere çesitli saglik sorunlarini da beraberinde getiriyor. Memorial Göz Merkezi’nden Op. Dr. Mustafa Temel, “Yaz mevsiminde göz sagliginin korunmasi için dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkinda bilgi verdi.

Havuz enfeksiyonlari ve göz yaralanmalarina dikkat

Yaz mevsiminde göz sagligi diger zamanlara göre biraz daha önem kazanir. Çünkü bu dönemde göz alerjileri, havuz ve deniz faaliyetleri nedeniyle göz enfeksiyonlari daha fazla görülür.

Sapka ve günes gözlügü sart

Yazlari toz ve polenlerin fazla olmasi nedeniyle hem alerji ile daha fazla karsilasilir hem de sorunlar daha siddetli olur. Ayrica, günes isinlari sikâyetlerin daha da artmasina yol açabilir. Bu nedenle toz ve polenlerden kendimizi sakinmak, günes isinlarinin dik geldigi 11:00-16:00 saatleri arasinda mümkün oldugunca disarida günes isinlarina maruz kalmamak, illa disari çikilmasi gerekiyorsa sapka veya günes gözlügü kullanmak gerekmektedir.

Kaliteli günes gözlügü kullanin

Yararli olmasi için günes gözlükleri mutlaka “Ultraviyole isinlari engelleyici” özellikte olmalidir. Kaliteli, güvenilir gözlüklerin üzerinde bu kapsamda uyarilar bulunur, buna dikkat etmek gerekir. Bu özellikte olmayan, isporta tezgâhlari gibi yerlerde satilan niteliksiz gözlükleri kullanmak oldukça tehlikelidir. Çünkü bu gözlükler zararli isinlari süzmedikleri gibi –renkli cam arkasinda gözbebekleri büyüdügünden- gözün kornea dedigimiz camsi tabakasinda, göz merceginde, sari noktada zarar, çiplak gözle bakmaktan daha fazla olabilmektedir. Günesten korunma özellikle açik renkli gözlerde, gözün normal kisilerden daha fazla etkilendigi bazi göz hastaliklarinda daha da önem kazanmaktadir. Ayrica, günes gözlükleri sadece önden degil yanlardan gelen isinlardan da koruyacak sekilde olmalidir.

Kirli havuz sulari tatil keyfini de bulandirmasin

Yazin deniz ve havuz faaliyetleri dogal olarak çok artmaktadir. Pek çok insan ortak kullandigindan bu sular kolayca kirlenebilmekte ve enfeksiyon nedeni olabilmektedir. Ek olarak, havuzlarda kullanilan kireç fazla oldugunda gözde tahris yapabilmekte ve enfeksiyon için zemin olusturabilmektedir. Bu nedenlerle, durgun, rengi bozulmus, kirli olabilecek sulara girilmemeli, “temize benziyor” diye düsünülmemeli, suya her ne yerde girilirse girilsin deniz gözlükleri ya da maskeleri kullanmak tercih edilmelidir.

Havuza girerken lenslerin çikarilmasi gerekiyor

Kontak lens kullanicilari temiz sularda lensleri ile suya girebilirler. Ancak tatli sularda lensler kolayca gözden çikabilir ve suda kaybolabilir. Kirli sularda kontak lensle suya girmek ise tehlikenin katlanarak artmasina yol açar. Bu nedenle hangi su olursa olsun emniyeti ön plana alip mümkün oldugunca lensi çikararak suya girmek ya da deniz gözlügü kullanmak daha dogru olacaktir.

Normalde gözler pek çok mikroba karsi dirençlidir. Bu direnci gözyasinin miktari ve içindeki maddeler ile gözün diger birçok özelligi saglar. Bunlardan herhangi biri ya da birkaçi bozuldugunda enfeksiyon riski artar. Ayrica, göz alerjileri de enfeksiyon için risk olusturur.

Alerji veya enfeksiyon oldugunda gözlerde kizariklik, kasinti, sulanma, çapaklanma, yanma, batma, agri, bazen görme bulanmasi gibi sikâyetler olabilir. Bu sikayetlerle karsilasildiginda mutlaka vakit kaybetmeden bir göz doktoruna basvurmak gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası