Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZ AYLARINDA GÖZLERINIZI HAVUZ ENFEKSIYONLARINDAN KORUYUN

Yaz mevsimi ile birlikte havuz ve denizlerde tatilin keyfin çikarmak isterken göz saglini da ihmal etmemek gerekiyor. Yaz tatili basta göz rahatsizliklari olmak üzere çesitli saglik sorunlarini da beraberinde getiriyor. Memorial Göz Merkezi’nden Op. Dr. Mustafa Temel, “Yaz mevsiminde göz sagliginin korunmasi için dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkinda bilgi verdi.

Havuz enfeksiyonlari ve göz yaralanmalarina dikkat

Yaz mevsiminde göz sagligi diger zamanlara göre biraz daha önem kazanir. Çünkü bu dönemde göz alerjileri, havuz ve deniz faaliyetleri nedeniyle göz enfeksiyonlari daha fazla görülür.

Sapka ve günes gözlügü sart

Yazlari toz ve polenlerin fazla olmasi nedeniyle hem alerji ile daha fazla karsilasilir hem de sorunlar daha siddetli olur. Ayrica, günes isinlari sikâyetlerin daha da artmasina yol açabilir. Bu nedenle toz ve polenlerden kendimizi sakinmak, günes isinlarinin dik geldigi 11:00-16:00 saatleri arasinda mümkün oldugunca disarida günes isinlarina maruz kalmamak, illa disari çikilmasi gerekiyorsa sapka veya günes gözlügü kullanmak gerekmektedir.

Kaliteli günes gözlügü kullanin

Yararli olmasi için günes gözlükleri mutlaka “Ultraviyole isinlari engelleyici” özellikte olmalidir. Kaliteli, güvenilir gözlüklerin üzerinde bu kapsamda uyarilar bulunur, buna dikkat etmek gerekir. Bu özellikte olmayan, isporta tezgâhlari gibi yerlerde satilan niteliksiz gözlükleri kullanmak oldukça tehlikelidir. Çünkü bu gözlükler zararli isinlari süzmedikleri gibi –renkli cam arkasinda gözbebekleri büyüdügünden- gözün kornea dedigimiz camsi tabakasinda, göz merceginde, sari noktada zarar, çiplak gözle bakmaktan daha fazla olabilmektedir. Günesten korunma özellikle açik renkli gözlerde, gözün normal kisilerden daha fazla etkilendigi bazi göz hastaliklarinda daha da önem kazanmaktadir. Ayrica, günes gözlükleri sadece önden degil yanlardan gelen isinlardan da koruyacak sekilde olmalidir.

Kirli havuz sulari tatil keyfini de bulandirmasin

Yazin deniz ve havuz faaliyetleri dogal olarak çok artmaktadir. Pek çok insan ortak kullandigindan bu sular kolayca kirlenebilmekte ve enfeksiyon nedeni olabilmektedir. Ek olarak, havuzlarda kullanilan kireç fazla oldugunda gözde tahris yapabilmekte ve enfeksiyon için zemin olusturabilmektedir. Bu nedenlerle, durgun, rengi bozulmus, kirli olabilecek sulara girilmemeli, “temize benziyor” diye düsünülmemeli, suya her ne yerde girilirse girilsin deniz gözlükleri ya da maskeleri kullanmak tercih edilmelidir.

Havuza girerken lenslerin çikarilmasi gerekiyor

Kontak lens kullanicilari temiz sularda lensleri ile suya girebilirler. Ancak tatli sularda lensler kolayca gözden çikabilir ve suda kaybolabilir. Kirli sularda kontak lensle suya girmek ise tehlikenin katlanarak artmasina yol açar. Bu nedenle hangi su olursa olsun emniyeti ön plana alip mümkün oldugunca lensi çikararak suya girmek ya da deniz gözlügü kullanmak daha dogru olacaktir.

Normalde gözler pek çok mikroba karsi dirençlidir. Bu direnci gözyasinin miktari ve içindeki maddeler ile gözün diger birçok özelligi saglar. Bunlardan herhangi biri ya da birkaçi bozuldugunda enfeksiyon riski artar. Ayrica, göz alerjileri de enfeksiyon için risk olusturur.

Alerji veya enfeksiyon oldugunda gözlerde kizariklik, kasinti, sulanma, çapaklanma, yanma, batma, agri, bazen görme bulanmasi gibi sikâyetler olabilir. Bu sikayetlerle karsilasildiginda mutlaka vakit kaybetmeden bir göz doktoruna basvurmak gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası