Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZ AYLARINDA GÖZLERINIZI HAVUZ ENFEKSIYONLARINDAN KORUYUN

Yaz mevsimi ile birlikte havuz ve denizlerde tatilin keyfin çikarmak isterken göz saglini da ihmal etmemek gerekiyor. Yaz tatili basta göz rahatsizliklari olmak üzere çesitli saglik sorunlarini da beraberinde getiriyor. Memorial Göz Merkezi’nden Op. Dr. Mustafa Temel, “Yaz mevsiminde göz sagliginin korunmasi için dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkinda bilgi verdi.

Havuz enfeksiyonlari ve göz yaralanmalarina dikkat

Yaz mevsiminde göz sagligi diger zamanlara göre biraz daha önem kazanir. Çünkü bu dönemde göz alerjileri, havuz ve deniz faaliyetleri nedeniyle göz enfeksiyonlari daha fazla görülür.

Sapka ve günes gözlügü sart

Yazlari toz ve polenlerin fazla olmasi nedeniyle hem alerji ile daha fazla karsilasilir hem de sorunlar daha siddetli olur. Ayrica, günes isinlari sikâyetlerin daha da artmasina yol açabilir. Bu nedenle toz ve polenlerden kendimizi sakinmak, günes isinlarinin dik geldigi 11:00-16:00 saatleri arasinda mümkün oldugunca disarida günes isinlarina maruz kalmamak, illa disari çikilmasi gerekiyorsa sapka veya günes gözlügü kullanmak gerekmektedir.

Kaliteli günes gözlügü kullanin

Yararli olmasi için günes gözlükleri mutlaka “Ultraviyole isinlari engelleyici” özellikte olmalidir. Kaliteli, güvenilir gözlüklerin üzerinde bu kapsamda uyarilar bulunur, buna dikkat etmek gerekir. Bu özellikte olmayan, isporta tezgâhlari gibi yerlerde satilan niteliksiz gözlükleri kullanmak oldukça tehlikelidir. Çünkü bu gözlükler zararli isinlari süzmedikleri gibi –renkli cam arkasinda gözbebekleri büyüdügünden- gözün kornea dedigimiz camsi tabakasinda, göz merceginde, sari noktada zarar, çiplak gözle bakmaktan daha fazla olabilmektedir. Günesten korunma özellikle açik renkli gözlerde, gözün normal kisilerden daha fazla etkilendigi bazi göz hastaliklarinda daha da önem kazanmaktadir. Ayrica, günes gözlükleri sadece önden degil yanlardan gelen isinlardan da koruyacak sekilde olmalidir.

Kirli havuz sulari tatil keyfini de bulandirmasin

Yazin deniz ve havuz faaliyetleri dogal olarak çok artmaktadir. Pek çok insan ortak kullandigindan bu sular kolayca kirlenebilmekte ve enfeksiyon nedeni olabilmektedir. Ek olarak, havuzlarda kullanilan kireç fazla oldugunda gözde tahris yapabilmekte ve enfeksiyon için zemin olusturabilmektedir. Bu nedenlerle, durgun, rengi bozulmus, kirli olabilecek sulara girilmemeli, “temize benziyor” diye düsünülmemeli, suya her ne yerde girilirse girilsin deniz gözlükleri ya da maskeleri kullanmak tercih edilmelidir.

Havuza girerken lenslerin çikarilmasi gerekiyor

Kontak lens kullanicilari temiz sularda lensleri ile suya girebilirler. Ancak tatli sularda lensler kolayca gözden çikabilir ve suda kaybolabilir. Kirli sularda kontak lensle suya girmek ise tehlikenin katlanarak artmasina yol açar. Bu nedenle hangi su olursa olsun emniyeti ön plana alip mümkün oldugunca lensi çikararak suya girmek ya da deniz gözlügü kullanmak daha dogru olacaktir.

Normalde gözler pek çok mikroba karsi dirençlidir. Bu direnci gözyasinin miktari ve içindeki maddeler ile gözün diger birçok özelligi saglar. Bunlardan herhangi biri ya da birkaçi bozuldugunda enfeksiyon riski artar. Ayrica, göz alerjileri de enfeksiyon için risk olusturur.

Alerji veya enfeksiyon oldugunda gözlerde kizariklik, kasinti, sulanma, çapaklanma, yanma, batma, agri, bazen görme bulanmasi gibi sikâyetler olabilir. Bu sikayetlerle karsilasildiginda mutlaka vakit kaybetmeden bir göz doktoruna basvurmak gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası