Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AKSAMA DOGRU HALSIZ MI DÜSÜYORSUNUZ?

“Aksam vakitlerine dogru pilim bitiyor” diyenlerdenseniz… Yemeklerden sonra siddetle tatli ihtiyaci hissediyorsaniz… Ve 2-3 saatte bir acikiyorsaniz… Bu durum “hipoglisemi” yani kan sekeri düsüklügü yasadiginiza isaret edebilir.

Suadiye Memorial Tip Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Oya Yüksek “ kan sekeri düsüklügü ve çözüm yollari “hakkinda bilgi verdi.

DÜZENSIZ BESLENME VE FIZIKSEL AKTIVITE AZLIGI EN ÖNEMLI NEDENLERI

Hipoglisemi çok yaygin olan fakat çogunlukla tansiyon düsüklügü ile karistirilan bir problemdir. Özellikle kan sekerlerini kontrol eden insülin hormonunun metabolizmasindaki bozulmalardan meydana gelmektedir. Ailede diyabet egilimi görülen bireylerde ve insülin direncinde olusan bir sorundur. Diger tetikleyen nedenler ise düzensiz beslenme ve fiziksel aktivite azligidir.

TEST SART!!!

Eger yemeklerden sonra tatliya istek, halsizlik, çabuk acikma, sinirlilik hali, terleme gibi durumlar yasaniyorsa mutlaka belirli testlerin sik araliklarla yapilmasi gerekmektedir. Bu testler; açlik-tokluk sekerleri ile açlik-tokluk insülin düzeyleridir. Bu testlerle birlikte hipoglisemi teshis edilebilir. Ileride diyabet teshisinin geciktirilebilmesi için koruyucu tedavi önemlidir.

GLISEMIK INDEKS KAVRAMI

Her besinin kan sekerini yükseltici ve dolayisiyla vücuttan salinan insülin düzeyini etkileyen bir mekanizmasi vardir. Glisemik indeksi 55'in altinda olan besinler düsük, 55-70 arasinda olanlar orta, 70'in üstünde olanlar yüksek olarak tanimlanir.

ÖGÜN IÇERIGI VE ÖNEMLI ÖGÜNLER

Glisemik endeksi düsük olan gidalari tercih edin

Ögünlerin mutlaka düzenli olmasi gerekirken ögünlerde ve ara ögünlerde alinan gidalarin orta veya düsük glisemik indekli olanlari tercih edilmelidir. Ayrica hipoglisemi derecesine göre krom minerali uzman kontrolünde destek ürün olarak verilebilir.

Kahvalti çok önemli

Ögün olarak kahvalti ve ikindi ögünü kan sekerlerini dengede tutmak ve günü iyi geçirebilmek açisindan önemli ögünlerdir. Kahvaltida misir gevregi tüketilecekse sekersiz olanlari tercih edilmelidir ama çogunlukla klasik bir kahvalti daha yararli olacaktir. Tatli ihtiyaci ise kuru kayisi ve dogal reçellerle (sekersiz ve tatlandirici içermeyen) saglanabilir. Ikindi ögünü ise günün geri kalan bölümü açisindan önemlidir. Burada ise alternatif olarak meyveli yogurt, tost, meyve veya kolay tasinabilmesi açisindan leblebi tercih edilebilir.

Içecek tercihi ve miktarina da dikkat edin

Ayrica; gün içinde tüketilen çay-kahve miktarlarina ve içlerine eklenen seker miktarina dikkat etmek gerekir. Eklenen seker veya içilen çay-kahve sikligi mutlaka azaltilmalidir. Özellikle kahvenin kan sekerini düsürücü etkisinden dolayi aç karnina içilmemesi gerekir. Kahve gibi alkolünde ayni etkisi oldugundan alkol alimina da dikkat etmek gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası