Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AKSAMA DOGRU HALSIZ MI DÜSÜYORSUNUZ?

“Aksam vakitlerine dogru pilim bitiyor” diyenlerdenseniz… Yemeklerden sonra siddetle tatli ihtiyaci hissediyorsaniz… Ve 2-3 saatte bir acikiyorsaniz… Bu durum “hipoglisemi” yani kan sekeri düsüklügü yasadiginiza isaret edebilir.

Suadiye Memorial Tip Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Oya Yüksek “ kan sekeri düsüklügü ve çözüm yollari “hakkinda bilgi verdi.

DÜZENSIZ BESLENME VE FIZIKSEL AKTIVITE AZLIGI EN ÖNEMLI NEDENLERI

Hipoglisemi çok yaygin olan fakat çogunlukla tansiyon düsüklügü ile karistirilan bir problemdir. Özellikle kan sekerlerini kontrol eden insülin hormonunun metabolizmasindaki bozulmalardan meydana gelmektedir. Ailede diyabet egilimi görülen bireylerde ve insülin direncinde olusan bir sorundur. Diger tetikleyen nedenler ise düzensiz beslenme ve fiziksel aktivite azligidir.

TEST SART!!!

Eger yemeklerden sonra tatliya istek, halsizlik, çabuk acikma, sinirlilik hali, terleme gibi durumlar yasaniyorsa mutlaka belirli testlerin sik araliklarla yapilmasi gerekmektedir. Bu testler; açlik-tokluk sekerleri ile açlik-tokluk insülin düzeyleridir. Bu testlerle birlikte hipoglisemi teshis edilebilir. Ileride diyabet teshisinin geciktirilebilmesi için koruyucu tedavi önemlidir.

GLISEMIK INDEKS KAVRAMI

Her besinin kan sekerini yükseltici ve dolayisiyla vücuttan salinan insülin düzeyini etkileyen bir mekanizmasi vardir. Glisemik indeksi 55'in altinda olan besinler düsük, 55-70 arasinda olanlar orta, 70'in üstünde olanlar yüksek olarak tanimlanir.

ÖGÜN IÇERIGI VE ÖNEMLI ÖGÜNLER

Glisemik endeksi düsük olan gidalari tercih edin

Ögünlerin mutlaka düzenli olmasi gerekirken ögünlerde ve ara ögünlerde alinan gidalarin orta veya düsük glisemik indekli olanlari tercih edilmelidir. Ayrica hipoglisemi derecesine göre krom minerali uzman kontrolünde destek ürün olarak verilebilir.

Kahvalti çok önemli

Ögün olarak kahvalti ve ikindi ögünü kan sekerlerini dengede tutmak ve günü iyi geçirebilmek açisindan önemli ögünlerdir. Kahvaltida misir gevregi tüketilecekse sekersiz olanlari tercih edilmelidir ama çogunlukla klasik bir kahvalti daha yararli olacaktir. Tatli ihtiyaci ise kuru kayisi ve dogal reçellerle (sekersiz ve tatlandirici içermeyen) saglanabilir. Ikindi ögünü ise günün geri kalan bölümü açisindan önemlidir. Burada ise alternatif olarak meyveli yogurt, tost, meyve veya kolay tasinabilmesi açisindan leblebi tercih edilebilir.

Içecek tercihi ve miktarina da dikkat edin

Ayrica; gün içinde tüketilen çay-kahve miktarlarina ve içlerine eklenen seker miktarina dikkat etmek gerekir. Eklenen seker veya içilen çay-kahve sikligi mutlaka azaltilmalidir. Özellikle kahvenin kan sekerini düsürücü etkisinden dolayi aç karnina içilmemesi gerekir. Kahve gibi alkolünde ayni etkisi oldugundan alkol alimina da dikkat etmek gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası