Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'de saglikli kimse kalmayacak

Bel çevresinin kalinlasmasiyla ortaya çikan metabolik sendroma karsi doktorlar uyariyor

Metabolik sendrom diyabet, gut, kalp gibi hastaliklara yol açiyor. Yüzde 35 olan görülme sikligi 10 yilda yüzde 100’e ulasacak.

Metabolik Sendrom Dernegi Baskani Prof. Dr. Aytekin Oguz, bel çevresinin kalinlasmasinin sagligi tehdit ettigini açikladi. Oguz, “Türkiye’de görülme sikligi yüzde 35 olan metabolik sendrom, diyabet, hipertansiyon, kolestrol yüksekligi, obezite, gut, depresyon, kemik ve kas sistemi hastaliklari ve karaciger yaglanmasina yol açiyor. 10 yilda tüm eriskinlerde metabolik sendrom görülecek” dedi.

KIZILDERILILERLE AYNIYIZ

Antalya’da düzenlenen 5’inci Metabolik Sendrom Sempozyumu’nda konusan Prof. Dr. Oguz, “Prof. Dr. Scott Grady’nin ABD’de elde ettigi verilerle karsilastirdigimizda Türkiye’deki metabolik sendrom sikliginin ABD’deki Kizilderililerle benzerlik gösterdigini tespit ettik. Iki grupta da bu sendromun görülme sikligi yüzde 35 oldu. Bu durum genetik faktörlerle yasam tarzinin degismesinin ortak etkisi” diye konustu. Türk kadinlarinin yüzde 54’ünün göbek sorunu yasadigini dile getiren Prof. Dr. Oguz sunlari söyledi:

14 ilde yapilan arastirmada kadinlarda karin bölgesi obezitesi görülme sikliginin yüzde 44.3 oldugu tespit edildi. Bu oran dünya rakamlarinin üzerinde. Erkeklerdeki metabolik sendrom ise tamamen göbekli olmaya bagli degil. Türkiye’de kadinlarin yüzde 36’sinda, erkeklerin de yüzde 33’ünde metabolik sendrom var.

BELEDIYELERE IS DÜSÜYOR

Belediyelere ve Saglik Bakanligi’na ciddi görevler düstügüne dikkat çeken Prof. Dr. Oguz “Daha az hareketlilik, daha fazla kaloriyle beslenme metabolik sendromun temelini olusturuyor. Metabolik sendromla mücadeleye okul çaglarinda baslamak lazim. Spor ve hareket için yeterli alanlarin saglanmasi gerekiyor” dedi.

Cips yiyen yilda 9 kilo yag aliyor

ERCIYES Üniversitesi'nden Prof. Dr. Selim Kurtoglu metabolik sendromun çocuk yaslarda hatta anne karninda temellerinin atildigini dile getirdi. Arastirmalara göre cips yiyen çocugun vücuduna yilda 9 kilo yag girdigini belirten Prof. Dr. Kurtoglu, özellikle okul kantinlerindeki yeme aliskanliklarina dikkat çekti.

BISIKLET HEDIYE EDIN

Çocuklarin egzersiz yapmamasinin olumsuz sonuçlari oldugunu belirten Prof. Dr. Kurtoglu bisiklete binme aliskanligi kazandirmak gerektigini söyledi. Prof. Dr. Kurtoglu, “Asansörle evden ayrilip, servisle okula gidip ayni sekilde dönmeleri ve evde de bilgisayar basinda çok zaman geçirmeleri metabolik sendromun önemli nedenleri” dedi.

Portakal varken suyunu içirmeyin

Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Bölümü’nden Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmani Prof. Dr. Kubilay Karsidag, dogada olmayan hiçbir seyin çocuga yedirilmemesi gerektigini açikladi. Karsidag, “Portakal agaci var ama portakal suyu agaci yok. Portakali yesin ama sadece suyunu içmesin. Portakal posali oldugu için içindeki seker kana yavas karisiyor. Önemli olan sekerin kana yavas geçmesi. Hizli geçiste, pankreasin ürettigi insülin kana aniden karisiyor. Bir süre sonra asiri acikip yine yemege yöneliyor. Obeziteyi, damar sertligini baslatan etken olabiliyor” diye konustu.

Her 4 hastadan biri aspirine dirençli

Kalp hastaligi ya da inme riski olup da aspirin kullanan her 4 kisiden birisinde aspirine direnç oldugu ortaya çikti. Türkiye Yüksek Ihtisas Hastanesi'nden Kardiyoloji Klinigi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Temizhan “Yine de içtiginiz aspirini doktora danismadan birakmayin. Kriz riskini 4 kat artiran bu direnci, tahlille belirlemek mümkün” diye uyardi. Doç. Dr. Temizhan, “Hasta aspirin aliyor ama kolesterol ve yüksek tansiyon ilacini kullanmiyorsa, sigara içiyorsa sorunu aspirin direncine baglamak dogru degil” dedi. Aspirine direnci olan kisilerde istenmeyen etkilerin görülme riskinin 4 kat arttigina da belirten Doç. Dr. Temizhan sunlari söyledi:

Kadinlarda aspirin direnci erkeklere göre 2.5 kat daha fazla. 65 yas üstünde, kansizlik ve böbrek problemi olanlarla sigara kullananlarda aspirin direncine daha çok rastlaniyor.

Aksam
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası