Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'de saglikli kimse kalmayacak

Bel çevresinin kalinlasmasiyla ortaya çikan metabolik sendroma karsi doktorlar uyariyor

Metabolik sendrom diyabet, gut, kalp gibi hastaliklara yol açiyor. Yüzde 35 olan görülme sikligi 10 yilda yüzde 100’e ulasacak.

Metabolik Sendrom Dernegi Baskani Prof. Dr. Aytekin Oguz, bel çevresinin kalinlasmasinin sagligi tehdit ettigini açikladi. Oguz, “Türkiye’de görülme sikligi yüzde 35 olan metabolik sendrom, diyabet, hipertansiyon, kolestrol yüksekligi, obezite, gut, depresyon, kemik ve kas sistemi hastaliklari ve karaciger yaglanmasina yol açiyor. 10 yilda tüm eriskinlerde metabolik sendrom görülecek” dedi.

KIZILDERILILERLE AYNIYIZ

Antalya’da düzenlenen 5’inci Metabolik Sendrom Sempozyumu’nda konusan Prof. Dr. Oguz, “Prof. Dr. Scott Grady’nin ABD’de elde ettigi verilerle karsilastirdigimizda Türkiye’deki metabolik sendrom sikliginin ABD’deki Kizilderililerle benzerlik gösterdigini tespit ettik. Iki grupta da bu sendromun görülme sikligi yüzde 35 oldu. Bu durum genetik faktörlerle yasam tarzinin degismesinin ortak etkisi” diye konustu. Türk kadinlarinin yüzde 54’ünün göbek sorunu yasadigini dile getiren Prof. Dr. Oguz sunlari söyledi:

14 ilde yapilan arastirmada kadinlarda karin bölgesi obezitesi görülme sikliginin yüzde 44.3 oldugu tespit edildi. Bu oran dünya rakamlarinin üzerinde. Erkeklerdeki metabolik sendrom ise tamamen göbekli olmaya bagli degil. Türkiye’de kadinlarin yüzde 36’sinda, erkeklerin de yüzde 33’ünde metabolik sendrom var.

BELEDIYELERE IS DÜSÜYOR

Belediyelere ve Saglik Bakanligi’na ciddi görevler düstügüne dikkat çeken Prof. Dr. Oguz “Daha az hareketlilik, daha fazla kaloriyle beslenme metabolik sendromun temelini olusturuyor. Metabolik sendromla mücadeleye okul çaglarinda baslamak lazim. Spor ve hareket için yeterli alanlarin saglanmasi gerekiyor” dedi.

Cips yiyen yilda 9 kilo yag aliyor

ERCIYES Üniversitesi'nden Prof. Dr. Selim Kurtoglu metabolik sendromun çocuk yaslarda hatta anne karninda temellerinin atildigini dile getirdi. Arastirmalara göre cips yiyen çocugun vücuduna yilda 9 kilo yag girdigini belirten Prof. Dr. Kurtoglu, özellikle okul kantinlerindeki yeme aliskanliklarina dikkat çekti.

BISIKLET HEDIYE EDIN

Çocuklarin egzersiz yapmamasinin olumsuz sonuçlari oldugunu belirten Prof. Dr. Kurtoglu bisiklete binme aliskanligi kazandirmak gerektigini söyledi. Prof. Dr. Kurtoglu, “Asansörle evden ayrilip, servisle okula gidip ayni sekilde dönmeleri ve evde de bilgisayar basinda çok zaman geçirmeleri metabolik sendromun önemli nedenleri” dedi.

Portakal varken suyunu içirmeyin

Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Bölümü’nden Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmani Prof. Dr. Kubilay Karsidag, dogada olmayan hiçbir seyin çocuga yedirilmemesi gerektigini açikladi. Karsidag, “Portakal agaci var ama portakal suyu agaci yok. Portakali yesin ama sadece suyunu içmesin. Portakal posali oldugu için içindeki seker kana yavas karisiyor. Önemli olan sekerin kana yavas geçmesi. Hizli geçiste, pankreasin ürettigi insülin kana aniden karisiyor. Bir süre sonra asiri acikip yine yemege yöneliyor. Obeziteyi, damar sertligini baslatan etken olabiliyor” diye konustu.

Her 4 hastadan biri aspirine dirençli

Kalp hastaligi ya da inme riski olup da aspirin kullanan her 4 kisiden birisinde aspirine direnç oldugu ortaya çikti. Türkiye Yüksek Ihtisas Hastanesi'nden Kardiyoloji Klinigi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Temizhan “Yine de içtiginiz aspirini doktora danismadan birakmayin. Kriz riskini 4 kat artiran bu direnci, tahlille belirlemek mümkün” diye uyardi. Doç. Dr. Temizhan, “Hasta aspirin aliyor ama kolesterol ve yüksek tansiyon ilacini kullanmiyorsa, sigara içiyorsa sorunu aspirin direncine baglamak dogru degil” dedi. Aspirine direnci olan kisilerde istenmeyen etkilerin görülme riskinin 4 kat arttigina da belirten Doç. Dr. Temizhan sunlari söyledi:

Kadinlarda aspirin direnci erkeklere göre 2.5 kat daha fazla. 65 yas üstünde, kansizlik ve böbrek problemi olanlarla sigara kullananlarda aspirin direncine daha çok rastlaniyor.

Aksam
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası