Genel SağlıkHABERLER

SAĞLIKTAKİ İSRAF AZALACAK

Recep Akdağ, Aile hekimliği sistemine geçilmesi ile sağlıktaki tetkik ve ilaç israfının büyük ölçüde azalacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tüm vatandaşları sağlık güvencesine almayı hedefleyen “Genel Sağlık Sigortası” ile birlikte, Aile Hekimliği Sistemi’ne de geçileceğini belirterek, böylelikle sağlıktaki tetkik ve ilaç israfının büyük ölçüde azalacağını söyledi.

Akdağ, uygulamanın hayata geçirilmesi çalışmaların devam ettiğini ve finans konusunda çalışma yaptıklarını bildirerek, Genel Sağlık Sigortası’nın bütçeye ciddi bir ek yük getirmeyeceğini ifade etti. Akdağ, “Çünkü genel sağlık sigortasına yoksullar için ilave kaynak aktarılırken aile hekimliği de tasarruf sağlayacaktır” dedi

Genel Sağlık Sigortası’nın, ek finans yükünün karşılığında, tasarruf tarafının da olacağını kaydeden Akdağ, “Genel Sağlık Sigortası ile aile hekimliği sistemine geçeceğimiz için ve kayıtlı hasta sistemine geçmiş olacağımız için sağlıktaki tetkik ve ilaç israfı büyük ölçüde azalacaktır” diye konuştu.

Aile hekimliği sisteminde, her hastanın bir hekimi olacağını belirten Akdağ, Dünya Bankası’nın, yalnızca Genel Sağlık Sigortası’na değil, Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ne ciddi destek verdiğini bildirdi.