Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GENETIK INCELEMEYLE BÖBREK NAKLI SANSI…

Memorial Hastanesi Genetik Laboratuvari Sorumlusu Uz. Dr. Gülay Özgön ile Üroloji ve Organ Nakli Merkezi’nden Op. Dr. Burak Koçak, genetik incelemeyle polikistik böbrek yetmezligini önceden teshis etme yöntemi hakkinda bilgi verdi.

Türkiye’de 40 bine yakin kisi böbrek nakli için sirada bekliyor. Fakat organ bagisinin yeterli olmamasi nedeniyle pek çok hasta, kizinin, oglunun, annesinin, babasinin ya da esinin böbregiyle hayata dönmeye çalisiyor.

Iste bu noktada kronik böbrek yetmezligine büyük oranda sebep olan Polikistik Böbrek Hastaligi, nakile engel olarak ortaya çikabiliyordu.

Polikistik böbrek hastaligi nedir?

Burak Koçak: Polikistik böbrek hastaligi, genetik bir rahatsizliktir ve kronik böbrek yetmezliginin en büyük sebeplerinden biridir. Hastalar dogduklarinda ve gençlik yillarinda bu rahatsizliktan haberdar olmayabilirler. Genellikle 30’lu yaslardan sonra, yavas yavas böbreklerde kist olusmaya baslar. 50-60 yas civarinda ise kendini iyice hissettirir. Ve tek kurtulma sanslari böbrek naklidir.

Böbrek Nakli Olma Sanslari Artiyor

B.K: Polikistik Böbrek Hastaligi, annede ya da babada varsa çocukta da olma ihtimali yüksektir. Bu tür hastalar böbrek nakli olmalari gerektiginde çocuklarindan böbrek alma sanslari olsa dahi, polikistik böbrek hastaliginin ileride onlarda da ortaya çikabilme ihtimali, bu naklin gerçeklesmesine engel olabiliyordu. Baska bir deyisle diger hasta gruplariyla kiyaslandiginda bu hasta grubu daha sanssizdi. Ancak artik Memorial Hastanesi Genetik Merkezi’nde uygulanan genetik tarama sayesinde polikistik böbrek hastalarinin çocuklarindan nakil olma sanslari artacak. Genetik taramayla, önce polikistik böbrek hastaligi olan anne ya da baba, ardindan da verici olma ihtimali olan çocuklar incelenecek. Eger çocukta herhangi bir sorun yoksa anne ya da babasina böbregini verebilecek. Ayrica ailesinde bu hastaligi olanlar çocuklari dogar dogmaz bu testi yaparak, rahatsizligi yakindan takip edebilecek.

Polikistik hastalik tasimayan bebek dünyaya getirmek isteyen çiftlerde bize basvuruyor

Gülay Özgön: Kendilerinde hastalik olan aileler, ileride böbrek yetmezligine gidecek Polikistik Hastaligi tasimayan bebek dünyaya getirmek istiyorlar. Bu da tüp bebek yöntemi ile merkezimizde yapilabiliyor.

Simdilik testler Almanya’da yapiliyor…

G.Ö: Donör olmak amaciyla gelen hastalarin öncelikle genetik analizi yapiliyor. Bu testler simdilik Almanya’da yapiliyor. Amacimiz kendi laboratuvarimizda da bu analizleri yapabiliyor duruma gelmek. Burada amaç ailede verici varsa, polikistik hastalik tasiyor mu diye mutasyona bakmak ve bu sekilde hastayi ultrason, MR gibi uygulamalardan kurtarmak ve vericinin verici olup olamayacagina karar vermek. Testleri Almanya’ya göndermek uzun bir süreç… Sonuçlar 4 ila 6 haftada geliyor. Eger basvurular artarsa bu testler Memorial Hastanesi Genetik Labortuvari’nda da yapilmaya baslanacak. Böylelikle vakit kaybi ortadan kalkmis olacak.

“Polikistik böbrek hastalarinin çocuklari verici olamaz” kanisi ortadan kalkiyor!

B.K: Yapilan bu genetik testle, böbrek nakli olmak isteyen binlerce insan için yeniden umut dogacak. Bu yaklasim bir süredir ABD ve Avrupa’da uygulanmakta, 20’li yaslardaki çocuklar anne – babalarina güvenle böbrek verebilmektedirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası