Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“8 Mayis Dünya Talasemi Günü”

“8 Mayis Dünya Talasemi Günü” dolayisiyla Saglik Bakanligi’ndan yapilan açiklamada,talaseminin çesitli biçimlerinin, anne veya babadan genler yoluyla çocuga geçtigi belirtilerek, hastaligin yayilmasinin önlenmesi için evlilik öncesi testin gerekli oldugu vurgulandi.

Açiklamaya göre, kanda alyuvarlarin yapisinda bulunan “hemoglobin” maddesinin yapisindaki hata, kansizlik olusmasina neden oluyor. Anne ve babadaki genlerin hastalikli olup olmamasina bagli olarak çocuklarda, tasiyici tip (minör), hasta tip (majör) ve hafif hastalik tip (intermedia) olarak üç çesit talasemi tipi görülüyor.

Tasiyici tipteki bireyler, tamamen saglikli oluyor ve hafif derecede kansizlik disinda sorun yasamiyor.

Talasemi major, erken çocukluk çaginda basliyor ve bu çocuklarda gelisen kansizlik sonucu sik sik kan verilmesine ihtiyaç duyuluyor. Çocuklarda belirtiler genellikle ilk 6 ayda agir, ilerleyici bir anemi seklinde kendini gösteriyor. Halsizlik, solgunluk, istahsizlik, huzursuzluk, karaciger ve dalak büyümesi sonucu karin sisligi, sik sik ateslenme, yüz ve kafa kemiklerinden baslayarak kemiklerde degisiklik ve tipik bir yüz görünümü ortaya çikiyor.

Intermedia tipi görülen kisilerde ise hastalik belirtileri genellikle ileri yaslarda basliyor ve kan gereksinimleri daha az oluyor. Kan testleri ile kisinin tasiyici olup olmadigi kolayca anlasilirken, her çocukta talasemi tasiyiciligi olma olasiligi yüzde 50 olarak belirtiliyor. Hastaligin önlenmesi için özellikle hastaligin sik görüldügü bölgelerde evlenecek çiftlerin talasemi tasiyiciligi açisindan taranmalari ve tasiyici saptananlarin egitimi, genetik danisma ve dogum öncesi tani hakkinda bilgi verilmesi gerekiyor.

Adana Il Saglik Müdürü Alper Piskin, Türkiye’de 4 bin talasemi (Akdeniz anemisi) hastasi oldugunu belirterek, evlilik öncesi yapilan testlerle önlem almanin mümkün oldugunu bildirdi. Alper Piskin, halk arasinda “Akdeniz anamisi” olarak da bilinen hastaligin kandaki alyuvarlarda bulunan hemoglobin miktarinin yeterli olmamasindan kaynaklandigini söyledi. “8 Mayis Dünya Talasemi Günü” dolayisiyla Adana Devlet Hastanesi’ndeki Talasemi Merkezi’ni ziyaret eden Piskin, Akdeniz ülkelerinde siklikla rastlanan bu kalitsal hastaliktan korunmanin en etkili yolunun toplumun bilinçlenmesi oldugunun altini çizdi. Akraba evliliklerinin talasemi riskini artirdigina dikkati çeken Piskin, “Devlet Hastanesi’nde böyle bir merkezin olmasi Adana ve çevresi için büyük bir sanstir” dedi. Hastane yetkilileri, Talasemi merkezinde, evlenmek üzere gelen çiftlere çesitli kan testleri yapilarak, kan uyusmazliklari ve izlenmesi gereken tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verildigini belirttiler. Adana Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren merkezde, 2 uzman hekim görev yapiyor.

Gaziantep Saglik Müdürü Ibrahim Yener, talaseminin (Akdeniz Anemisi) ailesel kan hastaligi oldugunu ve yapilacak kan tahliliyle teshis edilebildigini belirtti. Dr. Yener, yazili açiklamasinda, 8 Mayis’in Dünya Talasemi Günü olarak kutlandigini animsatarak, hastaligin özellikle Türkiye, Italya, Yunanistan ve Kibris gibi Akdeniz ülkelerinde yogun olarak görüldügünü kaydetti. Türkiye’de 1,3 milyon tasiyici birey ve 4 bin dolayinda talasemi hastasi bulunduguna dikkati çeken Dr. Yener, su bilgileri verdi: “Talasemi tasiyicisi bireyler, genellikle saglam görünürler ve hiçbir sikayetleri yoktur. Bu nedenle hastaligin tasiyicisi olduklarini bilmezler ve ancak kendileri gibi hastaligi tasiyan biriyle evlenip, agir hasta çocuk sahibi olduklarinda tasiyici olduklarini ögrenirler. Talasemi hastaliginin en ciddi bulgusu, agir kansizlik tablosudur ve hastalarin hayat boyu sik sik kan almalari gerekir. Kemik iligi nakli, hastaligi tamamen düzelten bir tedavi yöntemidir. Talaseminin önlenmesi için toplum egitilmeli, tasiyicilar ortaya çikarilmali, uygun genetik danismanlik verilmeli ve dogum öncesi tani uygulanmali. Özellikle evlenecek çiftler mutlaka kan tahlili yaptirip, tasiyici olup olmadiklarini ögrenmeli.”

Dr. Yener, talasemi hastaliginin belirlenmesi için Halk Sagligi Laboratuvari’nda kan tahlili yaptirilabilecegini ve Gaziantep’in, talasemi hastaliginin yüksek oranda görüldügü iller arasinda bulundugunu ifade etti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası