Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖZ DAMLALARININ YANLIS KULLANIMI GÖRME KAYBINA NEDEN OLABILIYOR

“Ne olacak ki, alti üstü bir göz damlasi” deyip geçmeyin. Göz damlalarinin yanlis kullanimi ciddi görme kayiplarina neden olabiliyor. Memorial Göz Merkezi’nden Op. Dr. Mustafa Temel, “Göz damlalarinin yanlis kullaniminin sakincalari” hakkinda bilgi verdi.

Damla damlatildiktan sonra gözünüzü açik tutun

Göz damlasinin usulüne uygun damlatilmamasi, bazen tedavinin etkili olmamasina neden olabilir. Etkili tedavi için, damlanin gözün içine tam olarak girmesi ve damladan sonra bir süre gözün açik tutulmasi gerekir. Aksi takdirde damla ya hiç göze girmez ya da girmis olsa bile hizla ve sikica gözün kapanmasi ile disari çikar. Böylece damla yeteri kadar etkili olmaz, hatta tamamen etkisiz kalabilir. Damlatildigi zaman gözde yanma hissi uyandiran damlalardan sonra, dogal olarak refleksle hasta gözünü kapatabileceginden psikolojik olarak önceden hazirlanmalidir.

Tanidik tavsiyesi ile göz damlasi almayin

Bir diger yanlis da uzmanina danismadan kullanilan damlalardir. Bazi göz damlalarinin üretim amaci disinda kullanilmasi, özellikle de kontendikasyon dedigimiz asla kullanilmamasi gereken durumlarda kullanilmasi son derece olumsuz sonuçlar dogurabilir; hatta görmenin tamamen kaybina bile yol açabilir. Örnegin kortizonlarin belli bazi kornea hastaliklarinda kullanilmasi, gözün delinmesine bile yol açabilir. Yine örnegin göz bebegini genisleten damlalar bazen asiri ve hizli göz tansiyonu yükselmesine, hastanin büyük sikintilar çekmesine ve tedavide büyük zorluklara neden olabilir.

Yan etkilere dikkat

Diger ilaçlarda oldugu gibi göz damlalarinda da bazen yan etkiler görülebilir. Özellikle önerilen kullanima uygun davranilmadiginda bu risk artar. Bu yan etkiler ilaçtan ilaca çok degisik olabilir. Örnegin kortizonlu damlalarin uzun süre kullanilmasi göz tansiyonunun yükselmesine, katarakt olusmasina neden olabilir. Bu nedenle, göz tedavisi sirasinda doktorun önerdigi kullanim sekline uyulmali ve istenilen kontrollere zamaninda gelinmelidir. Doktorlarin kontrole çagirmalarinin bir nedeni de kullanilan ilaçlarin yan etkilerini takip etmektir. Zamaninda kolayca çözüme kavusturulabilecek bir yan etki, eger kontrole gidilmezse, olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Sayilan tehlikeler -az kullanilmakla birlikte- merhemler için de geçerli olabilir. Bu nedenle bu konuda da gerekli özen gösterilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası