Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖZ DAMLALARININ YANLIS KULLANIMI GÖRME KAYBINA NEDEN OLABILIYOR

“Ne olacak ki, alti üstü bir göz damlasi” deyip geçmeyin. Göz damlalarinin yanlis kullanimi ciddi görme kayiplarina neden olabiliyor. Memorial Göz Merkezi’nden Op. Dr. Mustafa Temel, “Göz damlalarinin yanlis kullaniminin sakincalari” hakkinda bilgi verdi.

Damla damlatildiktan sonra gözünüzü açik tutun

Göz damlasinin usulüne uygun damlatilmamasi, bazen tedavinin etkili olmamasina neden olabilir. Etkili tedavi için, damlanin gözün içine tam olarak girmesi ve damladan sonra bir süre gözün açik tutulmasi gerekir. Aksi takdirde damla ya hiç göze girmez ya da girmis olsa bile hizla ve sikica gözün kapanmasi ile disari çikar. Böylece damla yeteri kadar etkili olmaz, hatta tamamen etkisiz kalabilir. Damlatildigi zaman gözde yanma hissi uyandiran damlalardan sonra, dogal olarak refleksle hasta gözünü kapatabileceginden psikolojik olarak önceden hazirlanmalidir.

Tanidik tavsiyesi ile göz damlasi almayin

Bir diger yanlis da uzmanina danismadan kullanilan damlalardir. Bazi göz damlalarinin üretim amaci disinda kullanilmasi, özellikle de kontendikasyon dedigimiz asla kullanilmamasi gereken durumlarda kullanilmasi son derece olumsuz sonuçlar dogurabilir; hatta görmenin tamamen kaybina bile yol açabilir. Örnegin kortizonlarin belli bazi kornea hastaliklarinda kullanilmasi, gözün delinmesine bile yol açabilir. Yine örnegin göz bebegini genisleten damlalar bazen asiri ve hizli göz tansiyonu yükselmesine, hastanin büyük sikintilar çekmesine ve tedavide büyük zorluklara neden olabilir.

Yan etkilere dikkat

Diger ilaçlarda oldugu gibi göz damlalarinda da bazen yan etkiler görülebilir. Özellikle önerilen kullanima uygun davranilmadiginda bu risk artar. Bu yan etkiler ilaçtan ilaca çok degisik olabilir. Örnegin kortizonlu damlalarin uzun süre kullanilmasi göz tansiyonunun yükselmesine, katarakt olusmasina neden olabilir. Bu nedenle, göz tedavisi sirasinda doktorun önerdigi kullanim sekline uyulmali ve istenilen kontrollere zamaninda gelinmelidir. Doktorlarin kontrole çagirmalarinin bir nedeni de kullanilan ilaçlarin yan etkilerini takip etmektir. Zamaninda kolayca çözüme kavusturulabilecek bir yan etki, eger kontrole gidilmezse, olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Sayilan tehlikeler -az kullanilmakla birlikte- merhemler için de geçerli olabilir. Bu nedenle bu konuda da gerekli özen gösterilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası