Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“HPV ASISINI ERKEKLER DE VURULABILIR”

Kadinlarda rahim agzi kanserini engelleyen HPV asisi son günlerin en çok tartisilan konularindan birisi. Anadolu Saglik Merkezi'nden Kadin Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Doç.Dr. Fatih Güçer, HPV asisi ile ilgili merak edilen sorulari yanitladi, son gelismeleri anlatti.

Rahim agzi kanserine yol açan HPV virüsü nasil bulasiyor?

Tüm dünyada yaklasik 630 milyon kadinin enfekte oldugu HPV, temas ve cinsel iliski yoluyla bulasiyor. HPV'nin 100'e yakin tipi bulunuyor ancak bunlardan sadece 30'u kadin ve erkek genital organlarinda enfeksiyona neden oluyor.

Virüs vücuda girdikten ne kadar sonra enfeksiyon belirtileri görülmeye basliyor?

HPV virüsünün kuluçka süresi yaklasik 9 ay. Enfeksiyon etkilerinin ortaya çikmasi için virüsü aldiktan sonra yaklasik 1 yilin geçmesi gerekiyor.

Rahim agzi kanserinin risk faktörleri neler?

HPV için en önemli risk faktörü çok eslilik. Ayni zamanda sigara içimi, dogum kontrol hapi kullanimi, A vitamini eksikligi, herpes virüsü enfeksiyonu, immün sistemde direncin bozuk olmasi gibi durumlarda HPV enfeksiyonunun kisiye geçme olasiligi artar. HPV virüsü ayni zamanda girtlakta da papillom dedigimiz bir takim lezyonlara, genital bölgede sigillere de sebep olmaktadir.

Rahim agzi kanseri asisini kimler yaptirmali?

Türkiye'de düzenli smear testi yaptirilmadigi için rahim agzi kanserine yakalanan hastalarin büyük bir çogunlugu artik cerrahi sansinin kalmadigi safhada hekime gidiyor maalesef. Bu nedenle korunma çok önemli. Özellikle 9-13 yas araligindaki kiz çocuklari asilandigi takdirde, bu kisilerde rahim agzi kanserinden büyük ölçüde korunma saglanmis olacaktir. Bu yas araligi istege bagli olarak 26 yasina kadar uzatilabiliyor. Aslinda tüm toplumu asilayacak olursak bundan 20-30 yil sonra Türkiye'de hiçbir rahim agzi kanseri kalmaz. Bazi ülkelerde örnegin Avusturalya'da 55 yasina kadar olan kadinlara HPV asisi uygulanmakta. Yani yas siniri aslinda biraz göreceli bir kavram olarak gözükmekte. Ancak sunu da muhakkak belirtmek lazim; su anda piyasada bulunan HPV asisi kansere neden olan tiplerden 16 ve 18'e karsi koruyucu, diger kansere neden olan tiplere karsi koruyucu degil. Kansere sebep olan HPV virüsleri içinde 16 ve 18 tüm kanserlerin yüzde 70'ini olusturuyor. Demek ki, kanserlerin yüzde 30'u asinin korumadigi türden HPV tipleri ile olusuyor. Yani asi olmak demek kansere yakalanmama garantisi degil. Asi olundugu zaman da smear taramasinin ayni sekilde devam etmesi gerekiyor.

Hamilelik döneminde öneriliyor mu?

Gebelik sirasinda önerilmiyor ama emziren kadinlar asilanabilir. Gebelikten önce baslanmissa, devam edilmez, gebelik sona erdikten sonra yeniden asilama yapilabilir.

Erkeklere uygulanabiliyor mu?

Erkeklerin asilanmasi hâlâ tartisiliyor. Çünkü onlarda da kansere yol açmayan genital sigiller olusuyor ve onlari önlemek için asilanmanin gerekliligi tartisiliyor. Tercih ederlerse erkekler de tasiyici olmama adina 9-15 yas arasinda asilanabilecegi bildiriliyor. Erkeklerde nadir de olsa penis kanseri görülebilmektedir ve penis kanserinin gelisimi ile HPV virüsü enfeksiyonu arasinda ciddi bir iliski oldugundan, asilanan erkek çocuklarinin penis kanserine karsi bir korunmasi söz konusu olabilir.

Asinin herhangi bir yan etkisi var mi?

HPV asisi canli bir asi olmadigi ve hepatit asilari gibi genetik teknoloji ile hazirlandigi için, canli virüs asisi olmamasi sebebiyle birçok kisiye rahatlikla yapilabilir. Asinin bilinen bir yan etkisi yok. Diger asilar gibi yapilan yerde lokal isi artisi, kizarikliga yol açabilir. 3 doz yapiliyor. Ilk dozdan 2 ay sonra ikinci doz, ilk dozdan 6 ay sonra da üçüncü doz yapiliyor. Çok yeni oldugu için uzun dönem koruyuculugu hakkinda bir bilgimiz yok. Henüz 7 yil çalisilmis. 7 yila kadar korudugunu biliyoruz.

Asiyi vurulduktan sonra tekrar etmek gerekiyor mu? Ne zaman?

Eger asi düzenli olarak belirtilmis olan zaman araliklarinda yapilmis ise kisa süre içerisinde tekrar etmeye gerek yok. Elde olan 7 yillik sonuçlara göre tekrara gerek yok.

Son günlerde çikan haberlerde etkisi ömür boyu sürecek asi üzerinde çalisildigi belirtiliyor. Bu mümkün mü sizce?

Aslinda bugün yapilmakta olan asi ile ilgili 7 yillik sonuçlar var ve bu sonuçlara göre asinin koruyuculugu devam etmekte. Bu etki ömür boyu sürecek mi sorusuna su anda bilimsel olarak kesin cevap vermek mümkün degil ama muhtemelen koruyuculugu uzun yillar devam edecek gibi gözükmekte. Bunu destekleyen diger bir noktada hem hepatit asilari hemde HPV asilari ayni yöntemlerle elde edilmekte.

Bu sekilde günün birinde bu kanser türü yok edilebilir mi?

Bu sorunun cevabi kesin ve net: evet.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası