Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara Içenlerin Sinsi Düsmani: KOAH

Ilaç sektörünün lideri Novartis tarafindan 29 Kasim’da Ortaköy Feriye’de düzenlenen “Novartis Basin Sohbet Toplantisi”nda KOAH (Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi) ele alindi. Toplantiya konusmaci olarak katilan Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi’nden Gögüs Hastaliklari A. B. D. Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nurhayat Yildirim, katilimcilara hastaligin nedenlerini, tedavi sürecini ve korunma yollarini anlatti.

Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi, yani bilinen adiyla KOAH, akcigerlerdeki hava yollarinin daralmasina bagli olarak, nefes alip verme sirasinda hava akiminin kisitlanmasi ile ortaya çikan bir hastalik. KOAH’in baslica belirtileri, öksürük, balgam çikarma ve nefes darligi. Uluslararasi BOLD çalismasinin ülkemizde Adana’da yapilan ayaginda, KOAH görülme sikligi %19 bulunmasina ragmen bu hastalarin ancak %10’una doktor tarafindan KOAH tanisi kondugu görülmüstür yani sigara içme orani yüksek olan ülkemizde doktor tanili KOAH orani gerçek degerinin altindadir. Ilerleyici ve geri dönüsümsüz bir hastalik olan KOAH’in tedavisinde hastalarin yasam kalitesinin artirilmasinda erken teshis ve tedavi önemli rol oynamaktadir. Dünyada ölüm nedenleri siralamasinda 4. sirada yer alan KOAH da bu açidan 3. siradadir.

“Pasif içiciler de büyük risk altinda”

KOAH hakkinda bilgi veren Prof. Dr. Nurhayat Yildirim, KOAH’in tedavi edilmemesi halinde, akcigerler disinda, kardiyovasküler sistemi, kemikleri ve kaslari etkiledigine dikkat çekerek, diabet, peptik ülser gibi hastaliklarla birlikte görülebildigini söyledi. KOAH’in en önemli nedeni olarak sigara ve tütün mamüllerinin kullaniminin ve pasif olarak bu ürünlerin dumanina maruz kalmanin gösterilebilecegini belirten Yildirim, bunun disinda ev içi (iyi havalanmayan mekanlarda odun ve kömürün isinma ve yemek pisirmede kullanilmasi, tezek yakimi) ve ev disi ortam hava kirliligi (kentsel hava kirliligi), çocukluk çagi enfeksiyon hastaliklari, sosyo-ekonomik kosullar ve yanlis beslenme aliskanliklarinin da KOAH’ a neden olabilecegini ifade etti.

Avrupa ülkelerinde yilda 200 bin ila 300 bin kisinin KOAH nedeniyle öldügünün tahmin edildigini bildiren Yildirim, 12 ülkede 12 kentte yapilan, Adana ilimizi de kapsayan BOLD arastirmasina göre KOAH görülme sikliginin yüzde 11-26 arasinda degistigini söyledi. Yildirim söyle devam etti: “1990’li yillara kadar yasli erkek hastaligi olarak bilinen KOAH, artik kadinlarda da erkeklere yakin siklikta görülmekte ve kadinlarda daha kötü seyretmektedir. KOAH hastalari atak geçirirler ve ataklarda hastalarin öksürük, nefes darligi, balgam çikarma gibi yakinmalari artar, kullandiklari ilaçlar yetersiz kalir. Çogu hasta bu dönemde hastaneye yatirilir ancak hastalarin yüzde 30’u hastaneye yattiktan bir yil sonra kaybedilir. Bu nedenle erken tani hayati önem tasimaktadir. Kisiyi zamanla baskalarinin destegine bagimli hale getiren, kalici isgücü kayiplarina neden olan KOAH’in tanisinda, solunum fonksiyon testleri ve akciger grafisi gibi tetkikler yol göstericidir.

Hastaligin tedavisine de deginen Yildirim, sigaranin birakilmasinin önemini vurguladiktan sonra, hafif KOAH’li hastalarda yakinmalari gidermek için, ihtiyaç duyduklarinda kisa süreli etkili nefes açici (bronkodilatör) ilaçlar kullanilabilecegini; orta, agir ve çok agir KOAH hastalarina ise uzun etkili nefes açicilarin tek baslarina veya diger nefes açicilarla birlikte verildigini ifade etti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası