Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara Içenlerin Sinsi Düsmani: KOAH

Ilaç sektörünün lideri Novartis tarafindan 29 Kasim’da Ortaköy Feriye’de düzenlenen “Novartis Basin Sohbet Toplantisi”nda KOAH (Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi) ele alindi. Toplantiya konusmaci olarak katilan Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi’nden Gögüs Hastaliklari A. B. D. Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nurhayat Yildirim, katilimcilara hastaligin nedenlerini, tedavi sürecini ve korunma yollarini anlatti.

Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi, yani bilinen adiyla KOAH, akcigerlerdeki hava yollarinin daralmasina bagli olarak, nefes alip verme sirasinda hava akiminin kisitlanmasi ile ortaya çikan bir hastalik. KOAH’in baslica belirtileri, öksürük, balgam çikarma ve nefes darligi. Uluslararasi BOLD çalismasinin ülkemizde Adana’da yapilan ayaginda, KOAH görülme sikligi %19 bulunmasina ragmen bu hastalarin ancak %10’una doktor tarafindan KOAH tanisi kondugu görülmüstür yani sigara içme orani yüksek olan ülkemizde doktor tanili KOAH orani gerçek degerinin altindadir. Ilerleyici ve geri dönüsümsüz bir hastalik olan KOAH’in tedavisinde hastalarin yasam kalitesinin artirilmasinda erken teshis ve tedavi önemli rol oynamaktadir. Dünyada ölüm nedenleri siralamasinda 4. sirada yer alan KOAH da bu açidan 3. siradadir.

“Pasif içiciler de büyük risk altinda”

KOAH hakkinda bilgi veren Prof. Dr. Nurhayat Yildirim, KOAH’in tedavi edilmemesi halinde, akcigerler disinda, kardiyovasküler sistemi, kemikleri ve kaslari etkiledigine dikkat çekerek, diabet, peptik ülser gibi hastaliklarla birlikte görülebildigini söyledi. KOAH’in en önemli nedeni olarak sigara ve tütün mamüllerinin kullaniminin ve pasif olarak bu ürünlerin dumanina maruz kalmanin gösterilebilecegini belirten Yildirim, bunun disinda ev içi (iyi havalanmayan mekanlarda odun ve kömürün isinma ve yemek pisirmede kullanilmasi, tezek yakimi) ve ev disi ortam hava kirliligi (kentsel hava kirliligi), çocukluk çagi enfeksiyon hastaliklari, sosyo-ekonomik kosullar ve yanlis beslenme aliskanliklarinin da KOAH’ a neden olabilecegini ifade etti.

Avrupa ülkelerinde yilda 200 bin ila 300 bin kisinin KOAH nedeniyle öldügünün tahmin edildigini bildiren Yildirim, 12 ülkede 12 kentte yapilan, Adana ilimizi de kapsayan BOLD arastirmasina göre KOAH görülme sikliginin yüzde 11-26 arasinda degistigini söyledi. Yildirim söyle devam etti: “1990’li yillara kadar yasli erkek hastaligi olarak bilinen KOAH, artik kadinlarda da erkeklere yakin siklikta görülmekte ve kadinlarda daha kötü seyretmektedir. KOAH hastalari atak geçirirler ve ataklarda hastalarin öksürük, nefes darligi, balgam çikarma gibi yakinmalari artar, kullandiklari ilaçlar yetersiz kalir. Çogu hasta bu dönemde hastaneye yatirilir ancak hastalarin yüzde 30’u hastaneye yattiktan bir yil sonra kaybedilir. Bu nedenle erken tani hayati önem tasimaktadir. Kisiyi zamanla baskalarinin destegine bagimli hale getiren, kalici isgücü kayiplarina neden olan KOAH’in tanisinda, solunum fonksiyon testleri ve akciger grafisi gibi tetkikler yol göstericidir.

Hastaligin tedavisine de deginen Yildirim, sigaranin birakilmasinin önemini vurguladiktan sonra, hafif KOAH’li hastalarda yakinmalari gidermek için, ihtiyaç duyduklarinda kisa süreli etkili nefes açici (bronkodilatör) ilaçlar kullanilabilecegini; orta, agir ve çok agir KOAH hastalarina ise uzun etkili nefes açicilarin tek baslarina veya diger nefes açicilarla birlikte verildigini ifade etti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası