Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara Içenlerin Sinsi Düsmani: KOAH

Ilaç sektörünün lideri Novartis tarafindan 29 Kasim’da Ortaköy Feriye’de düzenlenen “Novartis Basin Sohbet Toplantisi”nda KOAH (Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi) ele alindi. Toplantiya konusmaci olarak katilan Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi’nden Gögüs Hastaliklari A. B. D. Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nurhayat Yildirim, katilimcilara hastaligin nedenlerini, tedavi sürecini ve korunma yollarini anlatti.

Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi, yani bilinen adiyla KOAH, akcigerlerdeki hava yollarinin daralmasina bagli olarak, nefes alip verme sirasinda hava akiminin kisitlanmasi ile ortaya çikan bir hastalik. KOAH’in baslica belirtileri, öksürük, balgam çikarma ve nefes darligi. Uluslararasi BOLD çalismasinin ülkemizde Adana’da yapilan ayaginda, KOAH görülme sikligi %19 bulunmasina ragmen bu hastalarin ancak %10’una doktor tarafindan KOAH tanisi kondugu görülmüstür yani sigara içme orani yüksek olan ülkemizde doktor tanili KOAH orani gerçek degerinin altindadir. Ilerleyici ve geri dönüsümsüz bir hastalik olan KOAH’in tedavisinde hastalarin yasam kalitesinin artirilmasinda erken teshis ve tedavi önemli rol oynamaktadir. Dünyada ölüm nedenleri siralamasinda 4. sirada yer alan KOAH da bu açidan 3. siradadir.

“Pasif içiciler de büyük risk altinda”

KOAH hakkinda bilgi veren Prof. Dr. Nurhayat Yildirim, KOAH’in tedavi edilmemesi halinde, akcigerler disinda, kardiyovasküler sistemi, kemikleri ve kaslari etkiledigine dikkat çekerek, diabet, peptik ülser gibi hastaliklarla birlikte görülebildigini söyledi. KOAH’in en önemli nedeni olarak sigara ve tütün mamüllerinin kullaniminin ve pasif olarak bu ürünlerin dumanina maruz kalmanin gösterilebilecegini belirten Yildirim, bunun disinda ev içi (iyi havalanmayan mekanlarda odun ve kömürün isinma ve yemek pisirmede kullanilmasi, tezek yakimi) ve ev disi ortam hava kirliligi (kentsel hava kirliligi), çocukluk çagi enfeksiyon hastaliklari, sosyo-ekonomik kosullar ve yanlis beslenme aliskanliklarinin da KOAH’ a neden olabilecegini ifade etti.

Avrupa ülkelerinde yilda 200 bin ila 300 bin kisinin KOAH nedeniyle öldügünün tahmin edildigini bildiren Yildirim, 12 ülkede 12 kentte yapilan, Adana ilimizi de kapsayan BOLD arastirmasina göre KOAH görülme sikliginin yüzde 11-26 arasinda degistigini söyledi. Yildirim söyle devam etti: “1990’li yillara kadar yasli erkek hastaligi olarak bilinen KOAH, artik kadinlarda da erkeklere yakin siklikta görülmekte ve kadinlarda daha kötü seyretmektedir. KOAH hastalari atak geçirirler ve ataklarda hastalarin öksürük, nefes darligi, balgam çikarma gibi yakinmalari artar, kullandiklari ilaçlar yetersiz kalir. Çogu hasta bu dönemde hastaneye yatirilir ancak hastalarin yüzde 30’u hastaneye yattiktan bir yil sonra kaybedilir. Bu nedenle erken tani hayati önem tasimaktadir. Kisiyi zamanla baskalarinin destegine bagimli hale getiren, kalici isgücü kayiplarina neden olan KOAH’in tanisinda, solunum fonksiyon testleri ve akciger grafisi gibi tetkikler yol göstericidir.

Hastaligin tedavisine de deginen Yildirim, sigaranin birakilmasinin önemini vurguladiktan sonra, hafif KOAH’li hastalarda yakinmalari gidermek için, ihtiyaç duyduklarinda kisa süreli etkili nefes açici (bronkodilatör) ilaçlar kullanilabilecegini; orta, agir ve çok agir KOAH hastalarina ise uzun etkili nefes açicilarin tek baslarina veya diger nefes açicilarla birlikte verildigini ifade etti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası