Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoporozdan Korunmak için...

“Osteoporozdan korunmak için… Saglik için… Saglikli süt için…” kampanyasinin taraflari, Dünya Osteoporoz Günü çerçevesinde, 23 Ekim Sali günü The Marmara Oteli’nde bir araya geldi.

Projedeki gelismeler hakkinda bilgilendirmelerin yapildigi toplantida, Türk halkina uyarlanarak, “Türkiye’nin osteoporoz risk haritasi”nin çikarilmasini saglayacak “1 Dakikalik Osteoporoz Testi” de ilk kez kamuoyunun dikkatine sunuldu.

Her 3 kadindan, her 5 erkek’ten de biri osteoporoz…

Tetra Pak A.S. destegi ile Saglik Bakanligi, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Dernegi ve Hacettepe Üniversitesi isbirligi ile baslatilan kampanyada, Türkiye’de osteoporoz hastaligi hakkinda halkin bilinçlendirilmesini ve bu hastaligin olusumunun önüne geçilmesini amaçlaniyor. 11 ildeki saglik ocaklarinda, saglik personeli tarafindan yürütülen kampanya ile Türkiye genelinde 2,5 milyon kisiye ulasilmasi hedefleniyor.

Sözcülügünü Derya Baykal’in yürüttügü ve osteoporoza karsi herkesi “Hayata Karsi Hep Dimdik Dur”maya çagiran kampanya Ankara, Kütahya, Hatay, Nevsehir, Çankiri, Afyon, Isparta, Mersin, Sanliurfa, Kayseri ve Tokat’ta gerçeklestirilecek bilgilendirme çalismalarini ve egitimlerini içeriyor.

Proje ile hedef, Türkiye’de osteoporoz hastaliginin önlenmesi… Çünkü 8 milyon civarinda osteoporoz hastasinin bulundugu Türkiye’de her 3 kadindan ve her 5 erkekten 1’i osteoporoz hastasi…

Osteoporoz risk haritasi çikarilacak…

Türkiye genelinde 11 ilde gerçeklestirilen egitimlerin etkisi ise yaklasik 20.000 kisiye uygulanacak anketlerle ölçülecek. Bu kapsamda, saglik ocaklarinda osteoporozun önlenmesi için gereken, saglikli beslenme, saglikli süt içimi ve egzersiz konularinda halki bilinçlendiren uzmanlar ayni zamanda, egitim katilimcilarina “1 dakikalik osteoporoz risk” testini de uygulayacak.

Tekra Pak Kurumsal Iletisim Müdürü Yasemin Ayginin, temelleri 2004 yilinda atilan bu proje ile hedeflerinin, Türkiye’deki Osteoporoz hastaliginin önüne geçilmesine destek vermek oldugunu belirterek, bu yil daha da büyüyen kampanyanin “Osteoporozdan korunmak için… Saglik için… Saglikli süt için!” adini aldigini söyledi.

Kampanyanin özellikle kadinlari bilinçlendirmeyi hedefledigini belirten Ayginin, konusmasini söyle sürdürdü:

“Saglik Bakanligi, Hacettepe Üniversitesi, Türkiye Endoriknoloji ve Metabolizma Dernegi ile yürüttügümüz bu egitim ve bilinçlendirme projesinin yani sira, çok önemli bir çalismaya daha birlikte imza atmis oluyoruz. Bu da Türkiye’nin Osteoporoz risk haritasini çikarmak… Türk halkinin yasam tarzina uygun hale getirilerek revize edilen “1 dakikalik osteoporoz risk testi” iki anlamda önemli olacak. Birincisi, bu testin sonucunda kisiler riskli çiksin ya da çikmasin, kendilerine verilen bilgi brosürüyle aslinda ne kadar basit önlemlerle bu hastalikla mücadele edebileceklerinin farkina varacaklar. Ikincisi ise, bu testin sonuçlari, ülkemizde net veriler sunamadigimiz bu hastalikla ilgili rakamsal bir veriye sahip olmamizi saglayacak. Bu rakamsal sonuçlarin osteoporozla mücadele için, daha saglam kemikler, yani daha aktif bir yasam için yapilmasi gerekenler konusunda daha fazla insanin dikkatini çekecegine, önlem almak için harekete geçecegine, destek olacagina inaniyoruz.”

Türkiye’de 8 milyonun üstünde osteoporoz hastasi var…

Osteoporozun, kadinlarda 40’li yaslardan sonra özellikle, menopoz döneminde ve 40 yasindan sonra da erkeklerde görüldügü noktasinin altini çizen Hacettepe Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Miyase Bayraktar, Türkiye’deki osteoporoz hasta sayisinin 8 ila 10 milyon arasinda oldugunu ifade ediyor. Ortalama her 3 kadindan 1’inde bu hastaligin görülebildigine dikkat çeken Prof. Bayraktar, konuya iliskin açiklamasini ise söyle sürdürdü:

“Osteoporoz öncelikle yasam kalitenizi etkiliyor. Baslayan agrilar, degisen vücut biçimi, hareket darligi ve yasanan kiriklar sizi bagimli ve yalniz yasayamaz hale getirebiliyor. Yapilan bir modelleme çalismasinda 50 yasinda bir kadinin hayat boyu kalçasini kirma riskinin %17 oldugunu gösteriyor. Kalçasini kiran kadinlarin 1/4’ ü bir daha hiç ayaga kalkamiyor. Baslattigimiz kampanya ile biz bu olumsuzluklarin önüne geçmeyi hedefliyoruz.”

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Baskani Prof. Dr. Tanju Besler ise konuya iliskin açiklamasinda su konulara degindi: “Bu hastaligin görülme yasi sizi yaniltmasin. Hastaligin baslangici çocukluk döneminden itibaren aldiginiz basta kalsiyum miktari ve saglikli beslenme ile iliskili. Bu durumda, içerdigi kalsiyumun tamamina yakini vücut tarafindan kullanilabilen ve dolayisiyla en iyi kalsiyum kaynagi olan ayrica, kemik sagligi açisindan çok önemli olan bir çok besini içeren saglikli süt ve süt ürünleri osteoporozun önlenmesinde büyük önem tasiyor.

Erken yaslarda besinlerle alinan kalsiyum, yüksek kemik yogunlugu saglayarak ilerleyen yaslardaki kemik sagligina destek oluyor. Bunu saglamanin en pratik yolu da her yas grubundaki kisilerin en az iki su bardagi saglikli süt içmesinden geçmektedir.”

Hedef, herkesi osteoporoza karsi korumak…

Bu kapsamda saglik ocaklarinda osteoporoza karsi yapilmasi gereken saglikli beslenme, saglikli süt içimi ve egzersiz konularinda halki bilinçlendirmeye yönelik egitim çalismalarinin baslatildigi noktasina dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Miyase Bayraktar, egitim katilimcilarina “1 dakikalik osteoporoz risk” testinin de uygulanacagini açikladi. Testin Türk halkinin yasam ve beslenme yapisina göre dünyada ilk kez özel bir hale getirildigini noktasinin altini çizen Bayraktar, ‘’1 dakikalik osteoporoz risk testi” Türkiye çapinda bir arastirmayi da baslatmis oluyor. Türk halkinin yasam biçimi, risk faktörleri ve bugüne kadar edindigimiz klinik verilere göre Türk halkina uygun hale getirdigimiz ve daha gerçekçi verilerin elde edilmesini saglayacak bu test, kampanyanin önemli bir sonucu olarak ortaya çikacak.” seklinde konustu.

Derya Baykal kadinlara osteoporozu anlatacak…

Projenin basin sözcülügünü yürüten Derya Baykal ise projede yer aldiktan sonra osteoporoz hakkinda gerçek bilgilere ulastigini ifade ederek, konusmasini su sözlerle sürdürdü:

“ Kadinlar, hayatlarinin en huzurlu geçirebilecekleri dönemlerini, osteoporoz hastaligi nedeniyle hareket zorlugu ve agrilar içinde geçiriyor. Kadinlarimiz sadece onlarla konusan, onlara osteoporozdan nasil korunabileceklerini anlatan biri olmadigi için, ilerleyen yaslarinda osteoporoz riski ile karsi karsiya kaliyor. Oysa tüm kadinlar ayni kaderi paylasmiyor mu? Hepimiz benzer zorluklar yasamiyor muyuz? Ben de bir kadin ve anne olarak, sagliklari için tüm kadinlarin yaninda olmam gerektigini düsünüyorum. Bu nedenle bu projede yer aldim.”

50 yas üstü risk basliyor…

Osteoporozun, hastayi artan kirik riskine maruz birakacak düzeyde, kemik gücünde azalmaya neden olan bir iskelet hastaligi oldugunu anlatan Prof. Dr. Miyase Bayraktar, basin toplantisinda yaptigi konusmada kemik gücü, kemik yogunlugu ve kemik kalitesinin bilesiminin, hastalik için sahip olunan riski ortaya koydugunu söyledi. 50 yas üzeri kisilerin, yaklasik yarisinin osteoporotik veya düsük kemik kütlesine sahip olduguna dikkat çeken Bayraktar, bu hastaligin ülke ekonomilerine de büyük zarar verdiginin altini çizdi. Bayraktar, konuya iliskin açiklamasini söyle sürdürdü:

“60 yas üzeri kadinlarin yarisi, erkeklerin ise 1/3’ü osteoporotiktir. A.B.D’de 10 milyon, Avrupa ve Japonya’ da 55 milyon, Avustralya’ da 2 milyon ve Kanada da 3.5 milyondan fazla kisinin osteoporotik oldugu hesaplanmistir. Almanya’da bu hastaliga bagli bir kalça kiriginin tedavi bütçesi 20 bin Euro, Türkiye’de ise bu rakam 26 bin YTL. Tüm kiriklarin Avrupada maliyetleri ise 30 milyar Euro’yu asmistir. Ancak, osteoporoz ilerleyen yaslarda yasam kalitesini düsürmekle birlikte, önlenebilen bir hastaliktir. Saglik Bakanligi ile yürüttügümüz çalisma da bunu hedefliyor. Bir dakikalik risk testimiz ise bu noktada çok önemli. Bu test, riskteki kisilerin önceden saptanmasina imkân vererek, hastaligin önlenmesine destek verecek.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası