Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mevsimsel Depresyonu Olanlar Önlem Almali

Çagimizin hastaligi depresyon özellikle sonbahar mevsimi ile iliskilendirilir. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Psikiyatri Uzmani Doç. Dr. Hüsnü Erkmen, “Bahar depresyonu özel bir depresyon tipi degildir. Yapilan çalismalarda depresyonun mevsimsel oldugu ortaya konmustur” dedi.

10 Ekim Dünya Ruh Sagligi Günü kapsaminda, tüm dünyada yapilan çesitli etkinliklerle psikolojik sorunlara dikkat çekiliyor... Çagimizin hastaligi depresyon özellikle sonbahar mevsimi ile iliskilendirilir. Sonbahar depresyonu var mi? Sonbahari bahane mi ediyoruz? Hangi belirtiler depresyon habercisi?... Medical Park Bahçelievler Hastanesi Psikiyatri Uzmani Doç. Dr. Hüsnü Erkmen, mevsimsel depresyon ile ilgili sikça gündeme gelen konulara açiklik getirdi.

Doç. Dr. Hüsnü Erkmen, toplumda sikça dile getirilen bahar depresyonunun özel bir depresyon tipi olmadigina dikkat çekti: “Bahar depresyonu özel bir depresyon tipi degildir. Ancak bahar aylarinda gelen depresyon tipine eskiden bu isim verilmistir. Daha sonra yapilan çalismalarda bu durumun sadece bahar mevsimine özel olmadigi bazi insanlarda depresyonun mevsimsel oldugu anlasilmistir. Bugün daha ziyade mevsimsel depresyondan bahsedilmektedir. Sadece bahar aylarinda degil her mevsim ortaya çikabilen depresyonlar vardir. “

Erkmen, mevsimin degismesiyle birlikte ortaya çikan duygusal degisiklikler hakkinda bilgi verdi: “Mevsim degisiklikleri ile sadece hastalarda degil hemen herkeste duygusal degisiklikler olusur. Çogu insan ilkbaharda kendini coskulu, sonbaharda hüzünlü hisseder. Depresyon gibi bir duygulanim hastaligi olanlarda bu çok daha belirgindir. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarinda daha iyi hissetmek, sonbahar ve kis aylarinda ise daha kötü hissetmek seklinde görülür. Ancak bunun tam tersi olan hastalar da vardir.”

Doç. Dr. Hüsnü Erkmen, mevsim degisikligi ile birlikte ortaya çikan depresyona karsi önlem alinabilecegini belirtti: “Bazi mevsimlerde kisinin performansi belirgin olarak düsüyor ve depresyon belirtileri ortaya çikiyorsa mutlaka bir psikiyatri uzmanina basvurmali. Mevsimsel depresyonu zaten bilinen kisiler ise psikiyatristleri ile çok iyi bir isbirligi yaparak mevsim baslamadan önce tedavilerini düzenlettirmeli, depresyon önleyici tedavi gerekiyorsa bunlari uygulamali, aktivitelerini ve normal yasamlarini düzenli tutmaya çalismalidirlar.”

Doç. Dr. Hüsnü Erkmen, depresyon belirtilerini siraladi: “Hastalik basladigi zaman kiside enerji ve ilgi azalir veya kaybolur, suçluluk duygulari, konsantrasyon güçlügü, istah kaybi, yasamak istememe, ölüm ve intihar fikirleri ortaya çikar. Duygusal olarak çökkündürler her seye üzülürler. Aglama siklasir ve kendisini ilgilendirmeyen seyler için de aglamalar baslar. Sikinti ve huzursuzluk vardir, hiç bir seyden zevk alamaz olurlar, aktiviteleri azalir, isleri aksar, uyku bozulur, cinsel istek azalir, kendilerini yorgun hissederler, vücudun degisik yerlerinde agrilar olusur, iliskileri aksar, toplumsal görevler ve mesleki islevlerini gerçeklestiremezler.”

DEPRESYON TESTI

En az iki hafta boyunca asagidaki yakinmalardan besinin görülmesi depresyonu isaret ediyor.

1- Üzgün ve bos hissetme

2- Günün büyük bölümünde ilgi azalmasi ve zevk alma azalmasi

3- Nedensiz kilo alma veya kaybetme

4- Uykusuzluk veya asiri uyuma

5- Yersiz asiri hareketlilik veya uyusukluk

6- Sürekli ve nedensiz yorgunluk, bitkinlik ve enerji kaybi

7- Degersizlik ve suçluluk duygulari

8- Düsünme konsantre olma yetisinin azalmasi, kararsizlik

9- Ölüm ve intihar düsünceleri, intihar planlari yapmak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası