Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mevsimsel Depresyonu Olanlar Önlem Almali

Çagimizin hastaligi depresyon özellikle sonbahar mevsimi ile iliskilendirilir. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Psikiyatri Uzmani Doç. Dr. Hüsnü Erkmen, “Bahar depresyonu özel bir depresyon tipi degildir. Yapilan çalismalarda depresyonun mevsimsel oldugu ortaya konmustur” dedi.

10 Ekim Dünya Ruh Sagligi Günü kapsaminda, tüm dünyada yapilan çesitli etkinliklerle psikolojik sorunlara dikkat çekiliyor... Çagimizin hastaligi depresyon özellikle sonbahar mevsimi ile iliskilendirilir. Sonbahar depresyonu var mi? Sonbahari bahane mi ediyoruz? Hangi belirtiler depresyon habercisi?... Medical Park Bahçelievler Hastanesi Psikiyatri Uzmani Doç. Dr. Hüsnü Erkmen, mevsimsel depresyon ile ilgili sikça gündeme gelen konulara açiklik getirdi.

Doç. Dr. Hüsnü Erkmen, toplumda sikça dile getirilen bahar depresyonunun özel bir depresyon tipi olmadigina dikkat çekti: “Bahar depresyonu özel bir depresyon tipi degildir. Ancak bahar aylarinda gelen depresyon tipine eskiden bu isim verilmistir. Daha sonra yapilan çalismalarda bu durumun sadece bahar mevsimine özel olmadigi bazi insanlarda depresyonun mevsimsel oldugu anlasilmistir. Bugün daha ziyade mevsimsel depresyondan bahsedilmektedir. Sadece bahar aylarinda degil her mevsim ortaya çikabilen depresyonlar vardir. “

Erkmen, mevsimin degismesiyle birlikte ortaya çikan duygusal degisiklikler hakkinda bilgi verdi: “Mevsim degisiklikleri ile sadece hastalarda degil hemen herkeste duygusal degisiklikler olusur. Çogu insan ilkbaharda kendini coskulu, sonbaharda hüzünlü hisseder. Depresyon gibi bir duygulanim hastaligi olanlarda bu çok daha belirgindir. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarinda daha iyi hissetmek, sonbahar ve kis aylarinda ise daha kötü hissetmek seklinde görülür. Ancak bunun tam tersi olan hastalar da vardir.”

Doç. Dr. Hüsnü Erkmen, mevsim degisikligi ile birlikte ortaya çikan depresyona karsi önlem alinabilecegini belirtti: “Bazi mevsimlerde kisinin performansi belirgin olarak düsüyor ve depresyon belirtileri ortaya çikiyorsa mutlaka bir psikiyatri uzmanina basvurmali. Mevsimsel depresyonu zaten bilinen kisiler ise psikiyatristleri ile çok iyi bir isbirligi yaparak mevsim baslamadan önce tedavilerini düzenlettirmeli, depresyon önleyici tedavi gerekiyorsa bunlari uygulamali, aktivitelerini ve normal yasamlarini düzenli tutmaya çalismalidirlar.”

Doç. Dr. Hüsnü Erkmen, depresyon belirtilerini siraladi: “Hastalik basladigi zaman kiside enerji ve ilgi azalir veya kaybolur, suçluluk duygulari, konsantrasyon güçlügü, istah kaybi, yasamak istememe, ölüm ve intihar fikirleri ortaya çikar. Duygusal olarak çökkündürler her seye üzülürler. Aglama siklasir ve kendisini ilgilendirmeyen seyler için de aglamalar baslar. Sikinti ve huzursuzluk vardir, hiç bir seyden zevk alamaz olurlar, aktiviteleri azalir, isleri aksar, uyku bozulur, cinsel istek azalir, kendilerini yorgun hissederler, vücudun degisik yerlerinde agrilar olusur, iliskileri aksar, toplumsal görevler ve mesleki islevlerini gerçeklestiremezler.”

DEPRESYON TESTI

En az iki hafta boyunca asagidaki yakinmalardan besinin görülmesi depresyonu isaret ediyor.

1- Üzgün ve bos hissetme

2- Günün büyük bölümünde ilgi azalmasi ve zevk alma azalmasi

3- Nedensiz kilo alma veya kaybetme

4- Uykusuzluk veya asiri uyuma

5- Yersiz asiri hareketlilik veya uyusukluk

6- Sürekli ve nedensiz yorgunluk, bitkinlik ve enerji kaybi

7- Degersizlik ve suçluluk duygulari

8- Düsünme konsantre olma yetisinin azalmasi, kararsizlik

9- Ölüm ve intihar düsünceleri, intihar planlari yapmak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası