Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAYRAM SEKERI DIS SAGLIGINIZI BOZMASIN!

Plusdent Agiz ve Dis Sagligi’ndan Dis Hekimi Mehmet Kazandi Ramazan Bayrami'nda fazla tüketilen seker ve tatlilarin bir çok dis sorunlarina neden olabilecegi konusunda uyarilarda bulunuyor. Bayram boyunca ziyaretlerde ikram edilen tatli ve sekerlerin agiz ortamini asidik hale getirip dis çürügü olusumunu hizlandirdigini belirtiyor.

Dis hekimi Mehmet Kazandi bayramlarda tatli ve seker tüketiminin arttigini hatirlatarak, dikkat edilmedigi takdirde bu durumun ciddi agiz ve dis sagligi sorunlarina sebep olabilecegini ve beraberinde vücudumuzun genel sagligi için de olumsuz etkilerinin olabilecegini belirtiyor. Özellikle seker ve benzeri tatli yiyecekler yenildikten sonra dis firçalama imkani olmayanlar için bol su ya da sütle agzin çalkalanmasi ya da sekersiz sakiz çignenmesini tavsiye ediyor. Ayrica bayramlarda dislerin bas düsmani olan yiyecegin lokum gibi dislerin arasinda kalan ve uzun süre dislerden uzaklastirilamayan tatlilar oldugunu vurguluyor. Çünkü agiz içinde kalan seker ve tatli kalintilarinin bakteri üremesini arttirdigini , bakterilerin de asit olusturdugunu ve dis çürüklerine neden oldugunu söylüyor. Ayrica bayram ziyaretlerinde de sikça tüketilen kola gibi asitli içeceklerin de bu süreci hizlandirdigini vurguluyor. Sekerli gidalarin dislerin yüzeyine yapistigini ve çürük baslangici olan bölgelerdeki hassasiyeti arttirdigini söylüyor ve söyle devam ediyor:

''Dislerini düzenli olarak firçalayan, dis hekimlerinin önerdigi sekilde agiz bakimlarini yapan kisilerin disleri, seker tüketimi olsa bile bu durumdan çok fazla etkilenmez. Asil sorun, dislerin firçalanmamasi veya bakimlarinin ihmal edilmesidir. Ayrica yenen bir sütlü tatli ile serbetli ya da lokum gibi yapiskan tatlilarin dislere verecegi zarar ayni degildir. Dislerini firçalamayi ihmal edenler için bayramda dislere en fazla zarar veren yiyecek lokum gibi dislerin arasinda kalan tatlilardir. Bununla birlikte bu tip yapiskan özellikli tatlilarin fazla tüketilmesi agzinda(hareketli, sabit) protezleri bulunan hastalarin protezlerinin hareket etmesine hatta yerinden çikmasina neden olabilir.'' Ayrica Dis hekimi Mehmet Kazandi , bayramda yenilen tatlinin, fark edilmeyen ya da önemsenmeyen çürüklerin ani bir agriyla ortaya çikmasina sebep olabilecegini belirterek ''Bayramda fazla tüketilen seker ve tatlilarin dis sagligina verdigi zararlari dis firçalayarak ve dis ipi kullanarak azaltabilirsiniz. ''seklinde uyarida bulunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası