Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Grip deyip geçmeyin asi yaptirin!

Grip, etkeni virüs olan bir enfeksiyon hastaligi olarak tanimlaniyor. Insanlarda salginlara neden olan iki tip grip virüsü bulunuyor. Influenza A ve Influenza B. Virüsün yüzeyindeki bu antijenlerin mutasyona ugramasiyla yeni Influenza virüs tipleri ortaya çikiyor. Bu nedenle her yil farkli virüs tipleri ile salginlar olusabiliyor.

Grip virüsünün ugradigi sik antijen degisikligi nedeniyle grip asisinin bilesiminde her yil ayarlamalar yapiliyor. Dünya Saglik Örgütü 1947 yilindan beri Küresel Grip Programi uyguluyor.

Toplu yasanilan yerlerde kolayca bulasiyor.

Sema Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Hülya Çaskurlu, grip, öksürük ve hapsirikla etrafa saçilan mikroplarin hava yolu ile alinmasiyla, hasta kisiler ile direkt temasla, hasta kisilerin agiz burun akintilariyla temas etmis esyalar ile bulasir. Hasta kisiler ile ayni ortamda bulunan insanlara kolayca bulasabiliyor. Bu nedenle grip ev, okul, isyeri, kres gibi toplu yasanilan yerlerde kolayca bulasabilir dedi.

Grip belirtileri genellikle soguk alginligi ile karistiriliyor. Grip de genellikle ates, bas agrisi, öksürük, adale agrilari nadiren de olsa burun tikanikligi, hapsirma, bogaz agrisi görülüyor. Belirli bir süre sonra hastalarin birçogunda sonlaniyor. Öksürük ve halsizlik bazen 2 haftadan uzun sürebilirken, bazi kisilerde grip hastaligi mevcut olan bir saglik sorununu alevlendirebiliyor. Bazi hastalarda zatürree, bronsit gelisebiliyor. Saglikli kisilerde genellikle ciddi sorunlara yol açmayan grip, kalp, akciger hastaligi ve diabet gibi altta yatan baska bir hastaligi olanlarda ciddi seyredebiliyor.

Gribe bagli ölüm riski saglikli eriskinlere göre 65 yasindan büyüklerde, küçük çocuklarda, saglik sorunu olanlarda daha fazla karsimiza çikiyor.

Dünya Saglik Örgütü Öneriyor.

Gripten korunmada asilama yapilmasi Dünya Saglik Örgütü tarafindan öneriliyor. Her yil salginlarin arttigi dönem öncesinde yüksek riskli kisiler bu hastalarin temas ettigi kisilerin ve saglik personelinin asilanmasi gribin yayilmasini, griple ilgili ortaya çikan problemleri azaltabiliyor.

Asilama yapildiginda salgin yapan virüsün asi içerigindeki virüsle benzer olmasi durumunda %70–90 oraninda koruma elde edilebiliyor.

Grip asisi ise Eylül-Ekim aylarinda yapilmalidir.

Mutlaka grip asisi yaptirmasi gereken kisiler

6 ay 18 yas arasi olan ve uzun süreli aspirin kullananlar.

65 yasindan büyükler

Seker hastalari

Astim hastalari

Kronik akciger hastalari

Kronik kalp ve damar hastalari

Bagisiklik sistemi baskilanmis kisiler

Riskli kisilerle ayni ortamda yasayanlar

Saglik personeli

Asi olmamasi gereken kisiler

6 aydan küçük bebekler

Yumurta yediginde alerjik soka girenler

Hamileligin ilk 3 ayinda olanlar.

Dinlenmek Sart!

Grip tedavisinde belirtiler basladiginda ilk 2 gün içerisinde antiviral ilaç baslanirsa çabuk iyilesme görülüyor. Hastanin sikâyetlerini düzeltici ilaçlar da verilirken, hastaya istirahat ve bol sivi almasi öneriliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası