Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DAMAR IÇI LAZER TEDAVISI ILE VARISLERINIZDEN KURTULUN!

Damar içi lazer tedavisi ile varislerinizden kurtulabilirsiniz. Sema Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmani Opr. Dr. Askin Ali Korkmaz damar içi lazer tedavisi hakkinda tüm merak edilenleri anlatti…

Varis Nedir?

Varis; vücudumuzda kanin geri dönüsünü saglayan toplardamarin hastaligidir. Kanin geri dönüsünü yerçekimine karsi etkili biçimde yapabilmek için toplardamarlarin içinde tek yönlü çalisan (yukari dogru) kapakçiklar vardir. Bu kapakçiklardaki yetersizlik sonucu kan bacaklarimizda birikir. Zaman içinde bu biriken kanin olusturdugu basinç cilt altindaki toplardamarlarin genisleyip görünür hale gelmesine neden olur.

Özellikle bacagimizin iç yüzünde ayak bileginden kasiga kadar seyreden ana toplardamarda (büyük safen damari) olusan geri kaçis daha küçük yüzeyel damarlari etkileyerek bacaklarda diz alti ve üstünde varisler yapar.

Varislerin bacaklarimizdaki görüntüyü çirkinlestirmesi disinda bacaklarda agri, sislik ve dolgunluk hissine neden olur. Bazen gece kramplari görülebilir. Eger tedavi edilmezse zaman içinde egzama, cilt lekeleri hatta iyilesmeyen bacak yaralari gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Varis Kimlerde Olur?

Dünya üzerinde milyonlarca insan varis sikayeti ile doktora basvuruyor. Çogunlukla kalitimsal nedenler ön planda. Kadinlarin %40’i erkeklerin %25’inde varis görülüyor.

Diger nedenler;

Hamilelik, dogum kontrol hapi alinmasi.

Uzun süre ayakta kalmayi ya da oturmayi gerektiren meslekler.

Hareket azligi, sismanlik.

Ileri yas.

Bacak enfeksiyon ve travmalari, jartiyer yada siki lastikli çorap kullanimi egilimi olanlarda varise neden olabilir.

EVLT ( Damar içi Lazer Tedavisi ) nedir?

EVLT varise neden olan toplardamarin, iz birakmadan ve ameliyatsiz lazer isinlari kullanarak içten yakilmasi yöntemidir. Lokal anestezi ile basit bir müdahale odasinda yapilabilmesi ve kisa ve büyük ölçüde agrisiz bir iyilesme dönemi olmasi gibi avantajlari bulunuyor.

Tedavi genellikle 1 saatten az bir sürede yapiliyor ve hasta müdahele odasindan yürüyerek çikip ayni gün evine dönebiliyor. Günlük normal aktivitelerini hemen yapabilen hastalar eger çalisiyorlarsa 1–2 gün içinde islerine baslayabiliyor.

EVLT Nasil Yapilir?

ISLEM ÖNCESI;

Tedaviden birkaç saat veya hemen önce yapilan muayene ve tetkikler bulunuyor. Bacagin ultrasonik doppler ile degerlendirilmesi ve fizik muayene bulgulari ile problemin nedeni ve ciddiyeti anlasiliyor. Bu bilgiler isiginda hastaya hastaligi ve girisimin ne sekilde yapilacagi ayrintisi ile anlatiliyor ve hastanin sorulari cevaplaniyor. Girisimin olasi riskleri konusunda hasta aydinlatiliyor ve onayi isteniyor.

ISLEM SIRASINDA;

Müdahale odasinda yatirilan hasta steril örtülerle örtülür.

Islemin yapilacagi bacakta kateterin giris noktasina lokal anestezi yapilir.

Ultrason rehberliginde islem yapilacak damar bulunur.

Lazer kateteri kasiga kadar yine ultrason rehberliginde ilerletilir.

Damarin seyri boyunca yine özel karisim bir lokal anestezi (tümesan anestezi) yapilir.

Lazer kateteri yavas bir sekilde kasiktan giris yapilan yere kadar çekilerek damar içten lazer isinlari ile tahrip edilir.

ISLEM SONRASI;

EVLT isleminin hemen sonrasinda elastik bandaj veya basinçli varis çoraplari ile islem yapilan bacaga kompresyon uygulanir.

Bandaj ya da çorabin ne kadar kalmasi gerektigi ( en az 24 saat) ve hangi durumlar olmadikça gevsetilmemesi konusunda hastaya ayrintili bilgi verilir.

Hasta ayni gün evine gönderilir eve giderken yürüyebilir ve eve döndükten sonrada kisa yürüyüsler yapmasi önerilir.

2 gün sonra kontrole çagrilan hasta, artik günlük islerine dönebilir sadece sicak banyo ve agir egzersizler yapmamasi önerilir.

EVLT islemi sonrasi rahatsizlik hissi minimumdur hastayi çok rahatsiz etmeyen, islem bölgesindeki hassasiyet ve kizarikliklar 7–14 gün içinde iyilesmektedir.

Hasta 1 hafta sonra kontrole çagrilir. Daha sonraki kontrollerinin nasil ve ne zaman olmasi gerektigi konusunda bilgilendirme yapilir.

EVLT Hakkinda Sik Sorulan Sorular

EVLT cihazi ne sekilde çalisiyor?

Lazer enerjisi fiber kateter içinden geçerek hastalikli toplardamari içten yakiyor ve damarin büzülüp kapanmasina neden oluyor böylece damar içinden artik kan geçemiyor.

Bu damarin kapatilmasi sorun olusturur mu?

Hayir. Bacaklarimizda toplardamarlar bir ag gibidir, diger damarlar kanin yukari dönüsünü rahatlikla saglayabilir.

Islemin olasi riskleri nelerdir?

Her türlü tibbi islemin birtakim komplikasyonlari olabilmektedir, ancak EVLT eger usulüne uygun yapilirsa ciddi problemlere neden olmamaktadir. Sadece bazi hastalarda bacaklarda hassasiyet, kizariklik nadiren geçici uyusmalar olabilmektedir.

EVLT’ye alternatif tedaviler nelerdir?

Hastalikli damarin tedavisinde geleneksel yöntem cerrahi olarak damarin çikarilmasi ve baglanmasidir ( Stripping ve ligasyon ). Bu yöntemde kasikta ve diz ya da bilek seviyesinde en az iki kesi yapilmasi gerekir. Bu islem genellikle genel anestezi altinda yapilmaktadir. Bütün bunlar hastanede kalis ve iyilesme süresini uzatir, ameliyat izleri daha büyüktür.

EVLT sonrasi varisler tekrar olusabilir mi?

EVLT ile tedavi edilen bu damardaki hastalik varislerin en önemli nedenidir bu yüzden yeniden varis olusumu çok nadir olmakla birlikte garantisi yoktur.

EVLT’nin basari orani nedir?

Yeni bir yöntem olmasi ile birlikte, elimizde 5 yillik takip sonuçlari vardir ve arastirmalar basari oraninin %98’in üzerinde oldugunu belirtmektedirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası