Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAS DÖNMESINDE ILAÇSIZ TEDAVI DÖNEMI

Bas dönmesi, vücudu sarsan anlik bir etkiden çok bir hastalik olarak degerlendirilmelidir.

Toplumun yüzde 20'sinden fazlasinda görülen bas dönmesi hastaligi polikliniklerde bas agrisindan sonra ikinci sirada basvuru nedenlerinden biri.

Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Irfan Aksoy, bas dönmesi hastaliginin 30-50 yas arasi daha çok kadinlarda görülmekle beraber çocukluk çaginda da nadir olsa da görülebildigini belirtiyor.

Aksoy, 65 yas sonrasi bas dönmesi sorunlarinda da ayrica artis gözlendigine dikkat çekiyor.

Op. Dr. Irfan Aksoy, bas dönmesine sebep olan hastaliklarin iki ana baslik altinda incelendigini belirtiyor:

“Birincisi iç kulak denge organinin hastaliklari ikincisi merkezi sinir sistemi beyinle ilgili rahatsizliklardir. Bas dönmesi sorunu %70 oraninda iç kulaktaki hastaliklar sebebiyle olmaktadir. Iç kulak kaynakli bas dönmelerinde etraftaki tüm esyalarin gerçekten döndügü hissi vardir.Bunlar arasinda en sik görülenleri benign pozisyonel vertigo denen daha çok vücudun belli pozisyonlarinda saga veya sola yatarken saniyeler süren bas dönmesi olur.Iç kulak denge sinirinin iltihabinda, meniere dedigimiz hastalikta ani baslayan siddetli bas dönmesi ataklari olur.Ayrica bulanti kusma çarpinti terleme eslik eder. Meniere iç kulak hastaliginda ayrica kulakta çinlama basinç ve isitme kaybi da görülür. Iç kulagin kanlanmasini bozan damar tikanikliklari, travmalar ,bazi ilaçlar da bas dönmesi sebebi olabilirler.Ikinci olarak beyni etkileyen hastaliklarda tümörler, inme, parkinson hastaligi, multipl skleroz(MS), migren bas dönmesi sebebi olarak ortaya çikabilir.Tabi bu grup hastalarda ayrica bir takim nörolojik bozukluklar, elde ve ayakta güç kaybi uyusma, çift görme, konusmada bozulma gibi ek bulgular vardir. Bu tip durumlar acildir ve kisi ilgili uzman hekimle temasa geçmelidir.”

Op. Dr. Irfan Aksoy, stres, yorgunluk çay, kahve, alkol ve sigaranin bas dönmesini tetikledigine de dikkat çekiyor.

Akut atak esnasinda kullanilan bazi ilaçlarla bas dönme hissinin ortadan kaldirildigina dikkat çeken Op. Dr. Irfan Aksoy, ancak bu tip ilaçlarin uzun süreli kullaniminin beyindeki denge merkezini onarma sürecini olumsuz etkiledigini ve hastayi ilaca bagimli hale getirdigini vurguluyor.

Op. Dr. Irfan Aksoy, hastalara ilk atagi geçirdikten sonra bir an önce ayaga kalkip önerilen bazi egzersizlerle bu iyilesme sürecini hizlandirmaya çalistiklarini belirtiyor.

Bas dönmesinde ilaçsiz tedaviyi tercih ettiklerini belirten Op. Dr. Aksoy, son bir yildir dünyada kullanima sunulan yeni bir cihazin(brainport) özellikle bas dönmesi sorununu çözüme kavusturdugunu ifade ediyor.

Op. Dr. Irfan Aksoy, düsük akimli bir elektriksel uyariyi dile göndererek uyarinin agiz içi aparayindaki egim sensörü sayesinde basin hareket yönüne göre dilin sag, sol, ön ve arka yönüne hareket ettigini anlatiyor.

“Hastadan istenen bu uyariyi dilinin ortasinda odaklamasini saglamaktir.Eger uyari merkezden herhangi bir yöne saparsa basinin pozisyonunu degistirerek uyariyi merkeze almasini istiyoruz. Dolayisiyla dilimizdeki dokunma duyusuyla baslayan uyari sinir uyaranlari sayesinde beynimize ulasmakta ve bozulan fonksiyonlarin yeniden olusturulmasi düzenlenmesi saglanmaktadir. Sanki bilgisayarda silinen bir programin yeniden yüklenmesi gibi algilayabilirsiniz. Bu dönemde gerekli uyaranlar verilerek bu saglanamazsa beynimizdeki ilgili merkezler adeta uykuya geçiyor ve zaman geçtikçe yeniden ögrenme orantili olarak azaliyor.”Bu uygulama 20 dakikalik seanslar seklinde günde iki defa olmak üzere 5 gün uygulaniyor.Hastaligin durumuna ve siddetine göre bu süre uzatilabilir. Bazi ciddi sorunu olanlarda ömür boyu kullanim gerekirse hasta bunu evinde uygulayabilir.

YALANCI BAS DÖNMESI NEDIR?

Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Irfan Aksoy, “yalanci bas dönmesi” olarak adlandirilan ve daha çok kendini basta sersemlik hissi dengesizlik olarak göstererek iç kulak disi nedenlerden kaynaklanan bu durumun anemi(kansizlik), psikojenik sebepler(panik atak, anksiyete bozukluklari), kalp hastaliklari, tansiyon düsüklügü veya çikmasi, görme bozukluklari, epilepsi(sara), boyun omurgasina bagli problemler, hormonal bozukluklar(dogum sonrasi bas dönmeleri), seker hastaligi gibi nedenlerle ortaya çikabilecegini belirtiyor.

Dolayisiyla bas dönmesi olan hastanin ayrintili ve iyi degerlendirilmesi gerektigini vurgulayan Op. Dr. Irfan Aksoy, bas dönmesinin kaynagi bulunduktan sonra sebebe yönelik tedavilerle basarili olmanin mümkün oldugunu, uzayip giden sorunun hastalarda daha sonra psikolojik bozukluklara sebep oldugunun altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası