Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRK BILIMADAMI, METABOLIK HASTALIKLARI ÖNLEYEN GENI BULDU

Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastaliklar Bölümü Baskani Prof. Dr. Gökhan S. Hotamisligil, arastirma ekibiyle birlikte, besinlerin vücuda tahribat yapmasina engel olan ve karin içi yaglarinda metabolik koruma görevi yapan yepyeni bir islevi ve bu islevi kontrol eden geni ortaya çikardi.

Çok yemek, uzun vadede insan sagligini olumsuz etkiliyor. Asiri vücut yaginin, hatta yanlis beslenmenin, bagisiklik sistemini olumsuz etkileyerek ensülin direncine, tip 2 diyabete ve kalp hastaligina yol açtigi biliniyor. Öte yandan vücudun, her kahvalti, ögle yemegi, aksam yemegi ve ara ögünü takip eden besin saldirisinin ardindan olusan bagisiklik tepkisini ve inflamasyonu (iltihaplanmayi) önlemesi ve saglikli bir dengeyi muhafaza etmesi gerekiyor.

Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastaliklar Bölümü Baskani Prof. Dr. Gökhan S. Hotamisligil tarafindan yürütülen arastirmalar, yemeklerden sonra normal metabolik ve bagisiklik aktivitesini koordine eden bir koruyucu faktörü ortaya çikardi. STAMP2 adi verilen molekül, en fazla, karin içi yaginda üretiliyor. Burada, yemek yendikten sonra artiyor ve ögün aralarinda düsüyor. Bu molekül, yag hücrelerine besin saldirisiyla basa çikmada yardimci oluyor ve besinlerin vücutta tahribat yapan etkilerini ortadan kaldiriyor. Bu heyecan verici çalisma, 4 Mayis’ta dünyanin en önde gelen bilimsel dergilerinden biri olan Cell’de yayimlanarak bilim dünyasina duyuruldu.

Saglikli Diyetin Sirri STAMP2

STAMP2’nin yoklugunda, görünürde zararsiz olan düzenli bir diyet bile hastaliklara yol açabiliyor ve fazla kilolu ya da obez kisilerde görülen tahribatin ve rahatsizliklarin ortaya çikmasina sebep oluyor. Söz konusu rahatsizliklar, kan sekerinin ve kan yag düzeylerinin yükselmesi, ensülin direnci, karacigerde yaglanma ve karin içi yaglarinin artmasi seklinde kendini gösteriyor. Metabolik sendrom olarak da bilinen bu degisiklikler, kalp hastaligi, tip 2 diyabet ve kanser dahil pek çok hastalik riskini artiriyor. Arastirmacilar ayrica, STAMP2 olmadiginda ya da normal kapasitede çalismadiginda, bagisiklik hücrelerinin, organlari çevreleyen karin içi yagini istila ettigini ve insanlarda obezite komplikasyonlarini tetikledigine inanilan, düsük seviyeli kronik inflamasyona ve strese yol açtigini da buldular. Arastirmalar, STAMP2 molekülü saglikli çalisan deneklerde, ayni günlük normal sinirlar içinde alinan besinlere karsi bu tür bir reaksiyon gelismedigini ve saglikli bir metabolik dengenin korundugunu gösteriyor. Böylece, aldigimiz gidalarin vücudumuzdaki moleküler adresi ortaya çikarilmis oluyor ve insanlarda obezite komplikasyonlarini tesvik ettigine inanilan düsük seviyeli kronik inflamasyona dair bazi yeni kanitlar, öngörüler ve düsünce sistemleri ortaya çikiyor.

Hotamisligil, konu hakkinda su açiklamayi yapiyor: “Vücudu yemek yedigimizde olusan normal besin dalgalanmalarina karsi zararli tepkiler vermekten alikoyan bir mekanizma kesfettik. Tek bir fisi çekerek normal besin tepkisini bozabiliyor ve bu sinyalleri yag hücresinde inflamasyonu tetiklemek üzere kanalize edebiliyoruz. Bu bize metabolik sorunlara dogru giden sisman insanlarda gördügümüze benzer bir resim sunuyor. Bu nedenle, kesfettigimiz molekül, günlük ögünlere ve atistirmalara saglikli tepki verilmesini sagliyor ve vücudun metabolik hastaliklara karsi bekçisi olarak islev görüyor.”

Obezite Alaninda Önemli Bir Adim

Elde edilen sonuçlar, yine Hotamisligil’in arastirmalarinin ürünü olan bir alanda, obezite, diyabet ve inflamasyon arasindaki baglantilara iliskin arastirmalarda önemli bir ilerleme anlamina geliyor. Hotamisligil ve ekibi, ekstra vücut yaginin, düsük seviyelerde yara iyilestirici ve iltihabi moleküller salgilayabildigini ve normal metabolizmaya kronik olarak müdahale eden, ilgili kompleks hastaliklarin baslamasinda payi olan ve hastalik nedeni unsurlarla savasan bagisiklik hücrelerini harekete geçirebildigini ortaya çikardi. Kanitlar, STAMP gibi bir molekülün düzgün çalismadigi zaman bazi normal gidalarin bile her gün ayni sekilde hareket edebildigini gösteriyor.

Uzun yillardir besinlerin ve hastaliga neden olan unsurlarin hücrelerde belli yollar izledikleri varsayimiyla çalismalarini sürdüren Hotamisligil, söyle devam ediyor: “Ekstra yag depoladiginizda ya da fazla enerji tükettiginizde, vücutta normalde bagisiklik tepkisinin bir parçasi olmayan bazi yerlerin stres ve inflamasyon belirtileri göstermeye basladigi çok iyi biliniyor. Kritik soru su: Bu neden oluyor? Ya da farkli bir sekilde sorarsak: Bu durum neden normal kosullarda olusmuyor? Tip çevrelerini uzun yillardir mesgul eden bu gizemli mekanizma, bu çalismalarla ortaya çikmis oluyor.”

Hotamisligil ve ekip üyelerinden, projenin öncülügünü yapan ögrencisi Kathryn Wellen, bir tür moleküler mekanizmanin, gidaya verilen herhangi bir inflamasyon tepkisini aktif olarak önlemek ve besin maddelerinin hücrelere normal akisini saglamak amaciyla, normal besin dalgalanmalarinda etkili olabilecegini öne sürdüler ve bu varsayimi kanitlamak için, söz konusu gizemli molekülün tabi tutulacagi bir dizi test önerdiler. Bu molekül, besinleri içine alan, yag hücreleri gibi dokularda bulunuyor ve gerek besinle gerekse inflamasyonla ilgili isaretlere yanit veriyor. Son olarak, molekülün yoklugu, dokuyu normal olmaktan çikarip hastalikli bir hale sokuyor, normal hücre metabolizmasini zayiflatiyor ve bütün vücudun metabolizmasini bozarak hastaliklara yol açiyor.

30 Bin Molekül Incelendi

Adaylar, 30 bin molekülün kapsamli gen taniminin yapildigi analizde ortaya çikti. Vücuttaki genlerin tamamini kapsayan bu analizde, diyabet ilaçlari ile tedavi edilen, genetik olarak sisman farelerdeki yag ile ensülin direnciyle ilintili inflamasyon molekülünün eksik oldugu farelerdeki yaglar karsilastirildi ve gen haritalari 8 degisik senaryoda ortaya çikarildi. Tüm bu senaryolar sonunda yollarin STAMP2 faktöründe birlestigi ve bu genin uyarici özelligi yüksek bir molekül oldugu görüldü. Hotamisligil ve ekibi, Oslo Üniversitesi’nde STAMP moleküllerini ortaya çikarip bunlarin islevleri konusunda, özellikle de kanser alaninda uzmanlasmis olan Prof. Fahri Saatçioglu ile de yogun isbirligi yapiyor.

Çalismalarin ilerleyen safhalarinda, bilimadamlari, STAMP molekülünün insanlardaki en riskli yag türü olan karin içi yagda ortaya çiktigini ve daha yüksek seviyede islev gördügünü buldular. Deney modellerinde, STAMP2 seviyeleri, yemeklerden sonra artiyor ve besinler ögütülüp aç kalindiktan sonra normal seviyesine dönüyor. Böylece, besin ögeleri hücrelere ulastiginda karsilarinda bu molekülü buluyor ve bu molekülün gösterdigi yol haritasini takip ederek zararsiz bir sekilde hücrelere yerlestiriliyor. Kilolar arttikça, bu islev dejenere oluyor ve çalismaz hale geliyor. Bunun neticesinde de besinler hedeflerini sasirarak vücuda tahribat vermeye basliyor.

Arastirmacilar, ortaya koyduklari bu varsayimi kanitlamak için, STAMP2 molekülünün gen mühendisligi ile çikarildigi yeni bir genetik hayvan modeli yarattilar. Bunu takip eden ve 4 yil süren arastirmalar, STAMP2’nin yoklugunun, sisman insanlardakine benzer inflamasyon tepkilerine ve metabolik sorunlara yol açtigini göstererek söz konusu varsayimi kesin olarak ispatladi.

Hotamisligil ve Wellen konu hakkinda su açiklamayi yapiyorlar: “Normal kosullarda, STAMP2 fonksiyonu, vücutta görünmez olabiliyor. Metabolik fonksiyonlar ve yag hücresi inflamasyonu tamamen kontrol ediliyor ve saglikli sistem korunuyor. Baska bir deyisle, yediklerimiz neticesinde vücudumuzda neler oldugu tesadüflere birakilmis degil ve siki bir sekilde kontrol ediliyor. Bu, çok yeni bir görüs.”

Hotamisligil, kesfedilen bu mekanizmanin ardindan, simdi de bu yeni patikanin isleyis sekli hakkinda daha çok bilgi edinmeyi; bu bilgiyle, diyabet ve kalp hastaligi riski tasiyan insanlarin tespit edilip edilemeyecegini, ayrica obezite komplikasyonlarini azaltmaya yardimci olacak ilaçlarin bulunup bulunamayacagini ögrenmeyi hedefliyor.

Hotamisligil Hakkinda

Prof. Dr. Gökhan S. Hotamisligil, 1986 yilinda Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi’nde ihtisas yapmistir. Genetik ve Metabolizma Profesörü Hotamisligil’in, Harvard Üniversitesi’nde bir laboratuvari bulunmaktadir. Vücudun enerji metabolizmasini denetleyen düzenleyici mekanizmalarin incelendigi laboratuvarda, genetik bir özelligin bir hücreden digerine nakline, ayrica metabolik dengenin moleküler ve genetik kontrol mekanizmalarina odaklanan biyokimyasal ve genetik çalismalar yapilmakta; insanlardaki metabolik hastaliklarda görülen belli anormalliklerin neden ve çözümleri arastirilmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası