Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


REJIM YAPARKEN SÜT IÇIN, SAGLIKLI KALIN

Özellikle kadinlarda genç yaslarda zayiflama amaciyla yapilan sagliksiz diyetler, ilerleyen yaslarda basta osteoporoz olmak üzere bir çok hastaliga neden olabiliyor. Saglikli bir zayiflama programinin yeterli miktarda süt ve süt ürünü içermesi gerekiyor. Diyetisyen Aysen Arican, güçlü bir kemik yapisi için gereken kalsiyumun en iyi kaynaginin süt ve süt ürünleri oldugunu belirterek, zayiflama programlarinda yagi alinmis veya yag orani azaltilmis sütlerin içilebilecegine dikkat çekiyor. Yag orani azaltilmis veya yagi alinmis sütlerin kalsiyum miktari azalmadigi için, saglikli diyetlerin önemli bir unsurunu olusturuyor.

Genç yaslarda zayiflamak için uygulanan sagliksiz diyetler, yaslilikta özellikle kadinlar açisindan osteoporoz, bir baska deyisle kemik erimesi hastaligi riskini artiriyor. Bu nedenle tek tür besin tüketimine dayanan, yeteri kadar süt ve süt ürünleri içermeyen diyetlerin uygulanmamasi gerekiyor. Süt ve süt ürünleri, bedenin ihtiyaç duydugu kalsiyumu vücuda kazandiriyor.

Sütün biyoyararliligi en yüksek kalsiyum kaynagi oldugunu belirten Diyetisyen Aysen Arican, özellikle diyet uygulanirken süt tüketiminin ihmal edilmemesi gerektigini kaydetti. Yag orani azaltilmis veya yagi alinmis sütlerde kalsiyum miktarinin azalmadigini, diyet sirasinda rahatlikla bu sütlerin tüketilebilecegini sözlerine ekleyen Arican, söyle konustu:

“Kalsiyum için en iyi kaynak süt ve süt ürünleridir. 1 su bardagi sütte ortalama 240 mg kalsiyum bulunuyor. Günlük tüketilecek 2 bardak süt 480 mg kalsiyum sagliyor. Diger kalsiyum kaynagi olan süt ürünlerinin de tüketimiyle günlük gereksinim böylece tamamlanabiliyor. Ince bagirsaklardan kalsiyumun toplam yüzde 20-40’i emilebiliyor. Yapilan bazi çalismalar, sütün yüksek oranda emildigini ortaya koyuyor. Zayiflama programi uygularken yag orani azaltilmis veya yagi alinmis süt içilebilir, böylece yeteri kadar kalsiyum alimi saglanabilir. Yag orani azaltilmis veya yagi alinmis sütlerde kalsiyum miktari azalmiyor. Böylelikle, kemiklerden kalsiyum çekilmesi önlenebiliyor.”

Günlük minimum 600 mg Kalsiyum almak Obeziteyi Önlüyor!

Yeni yapilan bir arastirmada günlük 600 mg in altinda kalsiyum alan bireylerin Beden Kitle Indekslerinin daha yüksek oldugu, obezitenin neden oldugu hastaliklarin görülme sikliginin arttigi tespit edilmistir. Diyette tüketilen süt ve ürünlerinin, enerjisi planlanarak ve yag orani azaltilarak tüketilen 3 bardak süt tüketiminin kilo kontrolünü saglamada etkin oldugu belirtilmistir.

Saglikli Zayiflamak Için diger altin kurallar

Besinleri Iyi Taniyin. Iyi bir etiket okuyucusu olun, tükettiginiz besinlerin ambalajinin üzerindeki kalori, besin degeri tablosunu inceleyin.

Çesitlilik ve Denge Yaratin.

Ölçülü Olun

Yediklerinizi Kaydedin. Gün sonunda kayitlarinizi degerlendirin, farkina varmadan yediginiz küçük atistirmaliklarin ne kadar fazla kalori içerdigini gözleyin ve bunlari zamanla azaltin.

Fiziksel Aktivitenizi Arttirin. Fiziksel aktivite kalori harcatmasi bir yana gençlikte kemik kütlesini artirir, yaslilikta ise kemik kaybini önler. Her yas döneminde haftada en az 3- 4 kez 45- 60 dakika yürüyüs gereklidir.

Aç kalmayin. Açlik metabolizmanin yavaslamasina ve vücutta su oraninin azalmasiyla, yag oraninin artmasina neden olur.

Günde 2-3 lt su için. Insan vücudunun %60-70 i sudur. Kilo vermek ve metabolizmanin hizlanmasi için su içmek çok önemlidir.

Süt-Yogurt tüketimini ihmal etmeyin. Yapilan arastirmalar diyetle yeterli kalsiyum alindiginda yag yakiminin arttigini ve yaglanmanin engellendigini ortaya koyuyor hem kemik ve eklem sagliginiz hem de kilo kontrolünüz için yagi alinmis süt ve ürünlerini diyetinizden eksik etmeyin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası