Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNES ISINLARI CILDI ERKEN YASLANDIRIYOR!

Deri yaslanmasinda içsel ve dissal olmak üzere iki ana faktör büyük rol oynuyor. Içsel süreci kisinin genetik yapisi olustururken, dissal sebep olarak da; günes isinlari, sigara, asiri alkol kullanimi ve yetersiz beslenme gösteriliyor.

Istanbul Özel Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümü’den Uzm.Dr. Makbule Afacan erken yaslanmanin nedenlerinin basinda, yüzde 80’lik oranla UV, yani günes isinlarinin zararli etkilerinin geldigini söyledi. Afacan, günes isinlarinin direkt ve etkili geldigi yaz mevsiminde günesten kaçinilmasi veya günesle sinirli temasta bulunulmasini önerdi.

- Günes isinlari hangi özellikleri nedeniyle deri yaslanmasina neden oluyor?

Günes isinlarinda zararli etkilere neden olan Ultraviyole (UV) isinlari, deri yaslanmasinin yaninda deri kanserinin ve deride ‘hiperpigmentasyon’ dedigimiz düzensiz lekelerin olusmasina da yol açiyor.

- Günes isinlarina bagli yaslanma ciltte ne gibi degisikliklere sebep olur?

Daha çok günese maruz kalan yüz, gögüs ve kollarda; kirisikliklar, çiller, günes lekeleri olarak bilinen yildiz seklinde kahverengi lekeler, bacak ve kollarda ufak beyaz lekeler, deride solukluk, kuruluk, tahris, gevseklik, kilcal damarlarda çatlama gibi degisiklikler meydana gelir. Ultraviyole radyasyon, deri yaslanmasinin yaninda deri kanserleri ve deride hiperpigmentasyon denilen düzensiz lekelerin olusmasina sebep olur.

- Deri kanserlerinin görülme sikligi sicak havalarda artiyor mu?

2000 yilinda yayinlanmis tibbi bir arastirma sonucu, günes isigindan tam olarak korunmus çocuklarda ve gençlerde deri kanserlerinin orani % 98 oraninda azaldigini göstermektedir. Güneslenmenin son 50 yilda artmasi, deri kanserlerinin görülme sikligini da artirmaktadir. Özellikle isik gören bölgelerde sert, kizarik, üzeri damarli bir yapida olan yaralar, koparildikça tekrarlayan kabuklanmalar, birden koyulasan (siyahlasan) benler, kenarlari düzensizlesen, hizla büyüyen, etrafinda beyaz renkli hale olusan, renk degisiklikleri gelisen benler deri kanserlerinin belirtileridir.

- Günesin zararli etkilerinden korunmak için neler yapilmali?

Günesten korunmada günlük günes koruyucu kremlerin kullanilmasi sabah kahvaltisi yapmak kadar önemlidir. Günesten koruyucu, en az 50 faktör olan kremler sürülerek günese çikilmalidir. Yüzü ve vücudu kaplayacak sekilde sürülmesi gereken kremlerin denize girip çikildikça etkisini kaybedebilecegi düsünülmeli ve buna uygun olarak günde birkaç kez yenilenmelidir. Ayrica dikkat edilmesi gereken bir diger nokta da, kremlerin ne zaman sürüldügüdür. Koruyucu kremler cilde günese çikmadan en az yarim saat önce sürülmelidir.

Ancak bu koruma faktörlerini kullanmak bizlere yine de tüm gün ve özellikle günes isinlarinin daha dik geldigi ve daha zararli oldugu öglen saatlerinde güneste uzun süreli kalma hakkini vermez. Koruyucu kremlerin yani sira sapka ve günes gözlügü kullanmak, gölgede ve 11.00- 15.00 saatleri disinda güneslenmek daha sagliklidir. Günes koruyucu seçerken hem UVA hem de UVB’ye karsi etkili olmasina dikkat edilmelidir.

- Yazin cilt sagligi için nelere dikkat edilmeli?

Açik renkli ve koruyucu tarzda giyinilmeli

Günes gözlügü kullanilmali

Genis kenarlikli sapkalar kullanilmali

UV isinlarinin en yogun oldugu 11:00 – 13:00 saatleri arasinda gölgede kalmaya özen gösterilmeli

Günese çikmadan yarim saat önce günes koruyucu krem sürülmeli

6 aydan küçük bebekler uzun süre güneste bekletilmemeli. Günesten korunmaya erken çocukluk yaslarinda baslanilmali.

Deri kanserinin riskini azaltmanin ve deri yaslanmasini önlemenin en dogru yolu bilinçli güneslenmektir.

Yaz mevsiminde cildi korumanin yollari

Yaz mevsiminde günes isinlari, deniz, havuz gibi nedenlerle yipranan cilde özel bir bakim uygulamak gerekiyor.

Yaz aylarinda cilde nasil bir bakim uygulamak gerekiyor?

Yaz mevsiminde günes isinlari, deniz, havuz gibi nedenlerle yazin cilt daha fazla kurur. Nem ve bakim ihtiyaci artar. Yazin evde uygulanan günlük bakima haftada en az 1-2 kez nem maskesinin eklenmesi yerinde olur. Nem maskesiyle beraber cildi soyucu ve temizleyici maskeler de ihtiyaca uygun siklikta uygulanmalidir. Bu arada yaz boyunca kullanilan kremlerdeki koruyucular, bronzlastiricilar cilt altinda birikintilere ve çok fazla ölü tabaka tutulmasina yol açar. Soyan ve arindiran maskeler, yaz boyunca cildin daha temiz ve canli kalmasini saglar.

Günesin cilde verdigi zararlar nelerdir ?

Yaz mevsimiyle birlikte baslayan tatil programlari, günesle iliski iyi kurulmazsa kötü sonuçlar dogurabilir. Günesin yasam için yararli etkileri tartismasiz olsa da, günesten kaçinmak ya da günesle sinirli temasta bulunmak gereklidir. Çünkü günes isigi, cildin erken yaslanmasini artiran en önemli faktördür. Ciltte istenmeyen lekeler çiller olusmasina yol açar. Günesin bilimsel olarak kesinlik kazanan en önemli zarari ise, deri kanseri olusum riskini arttirmasidir. Deri kanseri son yillarda çok hizli bir artis göstermektedir. Brozlasma tüm dünya toplumlarinda saglikli bir görünüm ile iliskilendirilse de, anlami aslinda deri hasaridir. Bronzlasma derinin kendini koruma yöntemidir. Deri ne kadar bronz ise, o kadar hasar almis demektir. Deriye ulasan günes isinlarinin bir kismi yansir bir kismi da deri tarafindan emilir. Bu nedenle koruyucu önlemlerin hepsi birlikte uygulanmalidir.

Cilt bakiminin yani sira yazin alinmasi gereken önlemler nelerdir ?

Siki dokunmus, açik renkli giysiler giyilmelidir. Bunun yani sira genis kenarli sapka ve günes gözlügü de, günesin zararli etkilerinden korunmada etkili olacaktir. Gölgede kalmak, günesin zararli etkilerinden tam olarak korumaz. Kum ve deniz günes isiklarini yansitacagi için günes koruyucular hatta beyaz renkli giysiler giymek dogru olacaktir. 11.00-15.00 saatleri arasi günes isinlarina maruz kalmak dogru degildir. Yaz aylarinda herkesin, özellikle de açik tenli kisilerin gün örtüsü denilen günes koruyucu ürünleri kullanmalari gerekmektedir.

Günes koruyucu krem seçerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor ?

Günes koruyucular; UV isinlarini emme, yansitma ve dagitma yolu ile deriye ulasmasini engellerler. Günes koruyucu kremlerin etkinligini günes koruma faktörü (SPF) belirler. Günes koruma faktörü; günes koruyucu kullanilmis bölgede kizariklik olusma zamaninin; koruyucu kullanilmamis bölgede kizariklik olusma zamanina orani ile belirlenir. Günes koruma faktörü ne kadar yüksek ise, etkinlik o kadar artacaktir. Yaz aylarinda en az 30 koruma faktörlü kremler uygun olacaktir. Bu kremlerin hem UVA’ya hem de UVB’ye karsi etkili olmasina dikkat edilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası