Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP KRIZI RISKINI 7 FAKTÖR ILE ORTADAN KALDIRIN

Bir kisinin hiçbir risk faktörü altinda olmasa bile hayati boyunca kalp krizi geçirme riski yüzde 1’dir. Ancak; yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sigara kullanimi , ailede kalp hastaligi öyküsü, hareketsiz yasam ve 40 yas üzeri olma gibi faktörler, kisinin kalp krizi geçirme riskini yüzde 50 oraninda artiriyor.

Ancak kalp krizi geçirme riskini en aza indirmek kisinin elinde. Saglikli beslenme ve hareketli yasam kalp krizini önlemenin en etkili ve klasik yollari. Ancak göz ardi ettigimiz bazi ayrintilar var ki, iste onlari uygulamak bu riski en aza indirmeye yeterli oluyor.

Özel Hizmet Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Ahmet Hamulu’ya göre 7 risk faktörünü ortadan kaldirmak, kalp krizi riskini yari yariya azaltiyor.

Mutlu evlilik kalbi koruyor

Düzenli ve mutlu bir evlilik, kalp krizi riskini düsürmektedir. Evli olmak, genelde toplumda kabul görme anlamina geldigi için evli olan insanlar toplumda sosyal barisi yakalar ve bunun getirdigi stres faktörlerinden de uzak olurlar. Mutlu bir evlilik ve düzenli bir yasam, kisinin kafasindaki bir takim sorumluluklarin eve yönlendirilmesine neden olur. Her seyden önce es ve çocuklar ile belli sorumluluklar düsünülür. Bu durum kadin için de erkek için de geçerlidir. Bekar insanlarin konsantrasyonlari daginik olur. Sosyal açidan da toplum tarafindan kabul görmedikleri için büyük bir stres altina girerler. Bu stres de kalp krizi riskini tetiklemektedir.

Gülmek kalp sagligi için çok yararli

Gülmek ve aglamak…

Klinik olarak aglamak ve gülmek aslinda ayni sey. Yani her ikisi de duygularin bosalmasi anlamina geliyor. Genellikle asiri üzüntü, öfke, asiri yük gibi faktörler aglama ya da gülmeye neden oluyor. Kisi gerçekten durumu kafasinda algilayarak mizah duygusu ile hareket ederek gülerse, büyük oranda rahatlar. Gülmek, keyif hormonlarini salgilar ve stres hormonlarinin baskilanmasina yardimci olur. Bu sayede kalbe zararli olan faktörler de ortadan kalkar.

Çevrenizdeki olaylari dert edinmekten kaçinin

Savaslar, dogal afetler ve patlayan bombalar kalbi yorar. Anlik üzülmeler kalbe çok büyük zarar vermez. Yani kisinin bir yakinini kaybetmesi halinde üzülmesi çok olagan bir durumdur, bunun disinda hareket etmesi düsünülemez. Ancak kisilik yapisi üzülmeye çok meyilli olan insanlar kendisi disinda çevresinde gelisen olaylara ve insanlarin yasadiklarina çok hassas yaklasabilir. Sürekli kederlenebilir ve olaylari kendine dert edinebilir. Bu durum özellikle dogu kültürlerinde çok yaygin ve insanlar kendilerine aci çektirebiliyorlar. Günlük yasantida bunun disina çikabilmek çok önemli. Çevredeki olaylarin çok fazla etkisi altinda kalmak ve onlar için kederlenmek, kalbe oldukça zararli. Çünkü kisinin sürekli kendini memnun ve mutlu edecek bir seyler bulmasi, kalp krizi geçirme riskini düsürüyor. Mutluluk, var olan hastaliklarinin ilerlemesi de yavaslatiyor. Bizim hastalara önerilerimiz, kendilerini mutlu edebilecek ayrintilari yakalamalari. Bunun için bir ugras bulmak, bahçe isleri, hayvan besleme, beyni mutluluk verici detaylarla doldurmak gerekir. Savaslar, dogal afetler, patlayan bombalari sürekli düsünmek kalbi hirpaliyor.

Asik olun

Kisi asik oldugu zaman fizyolojik açidan vücutta bazi yararli hormonlar salgilanir. Bu hormonlarin kalp sagligi üzerinde çok olumlu etkileri vardir. Ask kisi için çok büyük bir konsantrasyondur. Kisiyi olumsuz çevreden koparip, tek basina keyifli hale getiren bir olgudur.

Sürekli masa basinda çalisiyorsaniz, kol ve bacaklarinizi çalistirin

Sürekli masa basinda olan insanlarin kalp hastaliklarina yakalanma riski çok yüksektir. Bu kisilerin öncelikle masa basindan kalkmalari gerekir. Hareketsiz olarak 2 saati masa basinda geçirmek ciddi bir kalp krizi riski olusturmaktadir. Öncelikle günlük 45 dakikalik yürüyüs yapmak çok önemlidir. Otururken yapilabilecek egzersizler çok önemlidir. Bunlar; boynunuzu çevirin, bacaklarinizi karniniza çekip uzatin, pedal hareketi yapin ve kollarinizi arkaya dogru açarak gerin.

Öglen bir saat uyuyun

Ögle saatlerinde ya da ögle sonrasi bir saatlik uyku, son derece dinlendiricidir ve vücuttaki bütün stresi alir. Uyuduktan sonra geri kalan zamani daha verimli degerlendirmeyi saglar. Ögle uykusu uyuyanlarin uyumayanlara göre kalp krizi geçirme riski yari yariya düsmektedir. Çünkü uykuda beden ile birlikte ruhsal dinlenme de vardir. Fizik olarak uykusuzluga dayanilabilir ama ruhsal olarak dayanmak mümkün degildir. Ruhsal gerilim de vücutta zararli hormonlarin salgilanmasina neden olur bu da kalp krizi riskini tetikler.

Dogum kontrol hapi kullanmayin

Dogum kontrol hapi kullanimi, kalp damarlarinda pihtilasma meylini artirmaktadir. Bu pihtinin damarlarin disinda akcigerlerde ve beyinde olusma riski de çok yüksektir. Dogum kontrol hapini çok büyük bir mecburiyet yoksa kullanmamakta yarar vardir. Hele ki kiside kalp hastaligi söz konusu ise dogum kontrol hapindan kesinlikle uzak durmasi gerekir. Çünkü uzun kullanimlarda damar içindeki pihti olusma riski de artmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası