Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Orta kulak iltihabi tedavi edilmezse kalici isitme kaybina sebep olabilir.

Sik görülen çocukluk çagi hastaligi olan, orta kulak iltihabi, kulak zari arkasindaki orta kulak boslugunun iltihaplanmasi olarak biliniyor. Orta kulak iltihabi, soguk alginligindan, sonra çocuklarda en sik rastlanan hastalik olarak karsimiza çikiyor.

Alti ay ile 6 yas arasindaki çocuklarin çogu, bir veya birkaç kere orta kulak iltihabi geçiriyor. Bebekler, bagisiklik sistemleri gelismemis oldugu ve genellikle sirtüstü yatarken beslendikleri için orta kulak iltihabina daha sik yakalaniyorlar. Enfeksiyonun bebeklik çaginda sik geçirilmesinin bir diger sebebi de östaki borusunun gelisimini tamamlayamamasi nedeniyle ortakulagi koruma, temizleme ve havalandirma islevlerini tam olarak yerine getirememesidir.

Sema Hastanesi Kulak Burun Bogaz Uzmani Dr. Ömer Faik Sagun orta kulak iltihabi tedavi edilmezse ve uzun süre devam ederse, çocuklarda kalici isitme kaybi kulak zarinda ve orta kulakta düzeltilmesi zor hasar olusabilir, dedi.

Orta kulak iltihabi agrisinin çok siddetli ve zonklayici olarak tarif eden Dr. Sagun hastaligin belirtilerini söyle siraladi;

Özellikle geceleri artan kulak agrisi
Kulaktan kanli veya yesilimsi sari bir akinti
Isitme kaybi

Hafif veya agir ates
Rahatsizlik ve huzursuzluk hali
Mide bulantisi ve kusma
Istahsizlik
Burun akmasi
Elini sürekli kulaginda tutma ve kasima
Huzursuzluk

Üst solunum yolu enfeksiyonlarindan sonra ortaya çikiyor.

Sik üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda orta kulak iltihabi daha sik görülüyor. Kis aylarinda, sosyo-ekonomik kosullarin kötü oldugu ailelerde, evde sigara içilen ailelerin çocuklarinda ve anaokuluna giden çocuklarda da orta kulak iltihabina çok sik rastlaniyor.

Orta kulak iltihabinin tedavisinin antibiyotikler ile yapildigini belirten Dr. Ömer Faik Sagun, annelere çocuklarini orta kulak iltihabindan korumak için bir takim tavsiyelerde bulundu.

Çocuk yuvalari ve kreslerde genel temizlik kurallarina dikkat edilmesi hastaligin riskini azaltmaktadir.

Bebeklerin ve çocuklarin bulundugu ortamlarda sigara kesinlikle içilmemelidir.

Grip asisi orta kulak enfeksiyonlarina karsi koruma saglamaktadir.

Bebeklerin anne sütü ile beslenmesi kulak iltihaplarini azaltir. Bebek en az 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Emzirme otite karsi bagisiklik faktörlerin bebege geçmesini sagladigi gibi, emzirme pozisyonu da östaki borusunun islevi için idealdir. Bebeklere biberon verilecekse asla çocuk yatarken degil, otururken verilmelidir. Emzirme sirasinda bebege 45 derecelik bir yatis pozisyonu verilmelidir.

Ortakulak iltihabi tedaviye cevap vermezse ya da hastalik kroniklesirse uzmanlar orta kulaktaki siviyi uzaklastirmak için cerrahi tedavi önerebiliyor. Dr. Ömer Faik Sagun cerrahi müdahalede kulagin içine kulak zarini havalandiran tüp takildigini ifade etti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası