Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sporcular fitik tehlikesi altinda

Memorial Hastanesi Agri Poliklinigi’nden Uzm. Dr. Mehmet Çelik, bel agrilarinin en sik görülen nedenleri hakkinda bilgi verdi.

Bel agrilarini tetikleyen faset eklemlerindeki bozulmanin, en çok agir islerde çalisanlar ve sporcular için büyük bir risk olduguna dikkat çeken Uzm. Dr. Çelik, halk arasinda kireçlenme olarak bilinen faset sendromunun çogu kez bel ve boyun fitigi ile bir arada bulunabilicegini söyledi.

Faset sendromu nedir?

Faset sendromu, bel agrisinin üzerinde yeterince durulmayan ancak sik görülen bir nedenidir. Halk arasinda bel omurlarinda kireçlenme olarak bilinen bu durum çogu kez bel ve boyun fitigi ile birlikte bulunabilir ve bu nedenle bir agri kaynagi olarak göz ardi edilebilir.

Faset eklemler, omurganin arka tarafinda yer alan omurlari birbirine baglayan ve omurganin hareketinde önemli rol oynayan küçük eklemlerdir. Bu eklemlerin çok karmasik bir sinir ileti sistemleri mevcuttur. Bu nedenle de agriya oldukça duyarli olduklari açiktir. Yaslanmaya, darbelere, travmalara bagli olarak faset eklemlerde olusan bozulmalar siddetli boyun, sirt ve bel agrilarina sebep olabilir. Omurganin boyun ve bel bölgesi sirt bölgesine kiyasla çok daha hareketli oldugundan faset eklem bozukluklarina bagli agrilar daha çok bel ve boyun bölgesinde görülür.

Faset eklemlerde bozulmalar yaslanmanin sonucu olarak ortaya çikabilecegi gibi agir islerde çalisan gençlerde, sert spor yapanlarda da görülebilir. Ayrica dengesiz yük tasima da faset sendromuna yatkinligi artirir.

Belirtileri nelerdir?

Faset eklem bozulmalarina bagli agrilar belin yan tarafinda hissedilir. Agri kalçaya ve bacagin üst kismina yayilabilir. Bel fitigi agrisi öne egilmekle artis gösterirken faset sendromu agrisi daha çok geriye yaslanmak ve yana dönmekle siddetlenir. Faset eklemlerde ortaya çikan kireçlenmelerin çok artmasi durumunda omurilikten çikan sinirler basi altinda kalabilir. Bunun sonucunda da bel ya da boyun fitigi agrisina benzeyen bir agri ortaya çikabilir. Bu durumda olay boyundaysa omuza ve kola yayilan boyun agrisi, beldeyse kalçaya ve bacaga yayilan bel agrisi karsimiza çikar.

Tedavide hangi yöntemler uygulanir?

Faset sendromunun neden oldugu agrilarin tedavisinde faset eklem enjeksiyonu ve faset eklem denervasyonu gibi girisimsel yöntemleri uygulamaktayiz. Bu yöntemler özel girisim odasinda ve floroskopi adi verilen radyolojik görüntüleme yöntemi kilavuzlugunda gerçeklestirilir. Islem için genel anesteziye yani narkoza gerek yoktur. Hastaya uygun pozisyon verildikten sonra damardan sakinlestirici ilaçlar verilir ve lokal anestezi (mevzi uyusturucu) ilaçlari uygulanir. Ardindan, floroskopi cihaziyla ilgili eklemler ve eklemlerin sinirlerinin geçtigi yerler görüntülenir. Eklem içine özel ignelerle girilerek ilaç enjeksiyonu yapilir. Bel ve boyun fitigi ile faset sendromu birlikte sik görüldügünden bu enjeksiyonlar bel ve boyun fitigi için uygulanan epidural ve transforaminal enjeksiyonlarla ayni seansta da yapilabilir.

Faset sendromu için uygulanan bir diger girisimsel tedavi yöntemi ise faset eklem denervasyonudur. Bu islemde faset eklemlerin agrisini ileten sinirler bloke edilir yani agriyi iletmeleri engellenir. Bu sinirler hareket ya da duyuyla ilgili sinirler degildir. Sadece agri iletiminden sorumludurlar. Bu nedenle bu sinirlerin duyarsizlastirilmasi sonucunda herhangi bir fonksiyon ya da his kaybi olusmaz. Sadece agri ortadan kalkar. Faset eklem denervasyonu için kullanilan en modern yöntem radyofrekans termokoagülasyon yöntemidir. Bu yöntemde sinire yüksek frekansli radyo dalgalari ile olusturulan kontrollü isi uygulanir ve sinirin agriyi iletimi kesilir.

Tüm bu girisimsel tedavi yöntemleri uzun seanslar boyunca degil tek bir seans olarak uygulanir. Girisimden sonra hastalar 3–4 saat ya da en fazla 1 gece gözlem altinda tutulup evlerine gönderilirler. Ardindan hastalara yapmalari gereken egzersizler ve vücutlarini dogru kullanmak için dikkat edilmesi gereken noktalar anlatilir. Bu sekilde uygulanan sistematik bir tedaviyle faset sendromu agrilari dindirilebilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası