Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sporcular fitik tehlikesi altinda

Memorial Hastanesi Agri Poliklinigi’nden Uzm. Dr. Mehmet Çelik, bel agrilarinin en sik görülen nedenleri hakkinda bilgi verdi.

Bel agrilarini tetikleyen faset eklemlerindeki bozulmanin, en çok agir islerde çalisanlar ve sporcular için büyük bir risk olduguna dikkat çeken Uzm. Dr. Çelik, halk arasinda kireçlenme olarak bilinen faset sendromunun çogu kez bel ve boyun fitigi ile bir arada bulunabilicegini söyledi.

Faset sendromu nedir?

Faset sendromu, bel agrisinin üzerinde yeterince durulmayan ancak sik görülen bir nedenidir. Halk arasinda bel omurlarinda kireçlenme olarak bilinen bu durum çogu kez bel ve boyun fitigi ile birlikte bulunabilir ve bu nedenle bir agri kaynagi olarak göz ardi edilebilir.

Faset eklemler, omurganin arka tarafinda yer alan omurlari birbirine baglayan ve omurganin hareketinde önemli rol oynayan küçük eklemlerdir. Bu eklemlerin çok karmasik bir sinir ileti sistemleri mevcuttur. Bu nedenle de agriya oldukça duyarli olduklari açiktir. Yaslanmaya, darbelere, travmalara bagli olarak faset eklemlerde olusan bozulmalar siddetli boyun, sirt ve bel agrilarina sebep olabilir. Omurganin boyun ve bel bölgesi sirt bölgesine kiyasla çok daha hareketli oldugundan faset eklem bozukluklarina bagli agrilar daha çok bel ve boyun bölgesinde görülür.

Faset eklemlerde bozulmalar yaslanmanin sonucu olarak ortaya çikabilecegi gibi agir islerde çalisan gençlerde, sert spor yapanlarda da görülebilir. Ayrica dengesiz yük tasima da faset sendromuna yatkinligi artirir.

Belirtileri nelerdir?

Faset eklem bozulmalarina bagli agrilar belin yan tarafinda hissedilir. Agri kalçaya ve bacagin üst kismina yayilabilir. Bel fitigi agrisi öne egilmekle artis gösterirken faset sendromu agrisi daha çok geriye yaslanmak ve yana dönmekle siddetlenir. Faset eklemlerde ortaya çikan kireçlenmelerin çok artmasi durumunda omurilikten çikan sinirler basi altinda kalabilir. Bunun sonucunda da bel ya da boyun fitigi agrisina benzeyen bir agri ortaya çikabilir. Bu durumda olay boyundaysa omuza ve kola yayilan boyun agrisi, beldeyse kalçaya ve bacaga yayilan bel agrisi karsimiza çikar.

Tedavide hangi yöntemler uygulanir?

Faset sendromunun neden oldugu agrilarin tedavisinde faset eklem enjeksiyonu ve faset eklem denervasyonu gibi girisimsel yöntemleri uygulamaktayiz. Bu yöntemler özel girisim odasinda ve floroskopi adi verilen radyolojik görüntüleme yöntemi kilavuzlugunda gerçeklestirilir. Islem için genel anesteziye yani narkoza gerek yoktur. Hastaya uygun pozisyon verildikten sonra damardan sakinlestirici ilaçlar verilir ve lokal anestezi (mevzi uyusturucu) ilaçlari uygulanir. Ardindan, floroskopi cihaziyla ilgili eklemler ve eklemlerin sinirlerinin geçtigi yerler görüntülenir. Eklem içine özel ignelerle girilerek ilaç enjeksiyonu yapilir. Bel ve boyun fitigi ile faset sendromu birlikte sik görüldügünden bu enjeksiyonlar bel ve boyun fitigi için uygulanan epidural ve transforaminal enjeksiyonlarla ayni seansta da yapilabilir.

Faset sendromu için uygulanan bir diger girisimsel tedavi yöntemi ise faset eklem denervasyonudur. Bu islemde faset eklemlerin agrisini ileten sinirler bloke edilir yani agriyi iletmeleri engellenir. Bu sinirler hareket ya da duyuyla ilgili sinirler degildir. Sadece agri iletiminden sorumludurlar. Bu nedenle bu sinirlerin duyarsizlastirilmasi sonucunda herhangi bir fonksiyon ya da his kaybi olusmaz. Sadece agri ortadan kalkar. Faset eklem denervasyonu için kullanilan en modern yöntem radyofrekans termokoagülasyon yöntemidir. Bu yöntemde sinire yüksek frekansli radyo dalgalari ile olusturulan kontrollü isi uygulanir ve sinirin agriyi iletimi kesilir.

Tüm bu girisimsel tedavi yöntemleri uzun seanslar boyunca degil tek bir seans olarak uygulanir. Girisimden sonra hastalar 3–4 saat ya da en fazla 1 gece gözlem altinda tutulup evlerine gönderilirler. Ardindan hastalara yapmalari gereken egzersizler ve vücutlarini dogru kullanmak için dikkat edilmesi gereken noktalar anlatilir. Bu sekilde uygulanan sistematik bir tedaviyle faset sendromu agrilari dindirilebilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası