Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sporcular fitik tehlikesi altinda

Memorial Hastanesi Agri Poliklinigi’nden Uzm. Dr. Mehmet Çelik, bel agrilarinin en sik görülen nedenleri hakkinda bilgi verdi.

Bel agrilarini tetikleyen faset eklemlerindeki bozulmanin, en çok agir islerde çalisanlar ve sporcular için büyük bir risk olduguna dikkat çeken Uzm. Dr. Çelik, halk arasinda kireçlenme olarak bilinen faset sendromunun çogu kez bel ve boyun fitigi ile bir arada bulunabilicegini söyledi.

Faset sendromu nedir?

Faset sendromu, bel agrisinin üzerinde yeterince durulmayan ancak sik görülen bir nedenidir. Halk arasinda bel omurlarinda kireçlenme olarak bilinen bu durum çogu kez bel ve boyun fitigi ile birlikte bulunabilir ve bu nedenle bir agri kaynagi olarak göz ardi edilebilir.

Faset eklemler, omurganin arka tarafinda yer alan omurlari birbirine baglayan ve omurganin hareketinde önemli rol oynayan küçük eklemlerdir. Bu eklemlerin çok karmasik bir sinir ileti sistemleri mevcuttur. Bu nedenle de agriya oldukça duyarli olduklari açiktir. Yaslanmaya, darbelere, travmalara bagli olarak faset eklemlerde olusan bozulmalar siddetli boyun, sirt ve bel agrilarina sebep olabilir. Omurganin boyun ve bel bölgesi sirt bölgesine kiyasla çok daha hareketli oldugundan faset eklem bozukluklarina bagli agrilar daha çok bel ve boyun bölgesinde görülür.

Faset eklemlerde bozulmalar yaslanmanin sonucu olarak ortaya çikabilecegi gibi agir islerde çalisan gençlerde, sert spor yapanlarda da görülebilir. Ayrica dengesiz yük tasima da faset sendromuna yatkinligi artirir.

Belirtileri nelerdir?

Faset eklem bozulmalarina bagli agrilar belin yan tarafinda hissedilir. Agri kalçaya ve bacagin üst kismina yayilabilir. Bel fitigi agrisi öne egilmekle artis gösterirken faset sendromu agrisi daha çok geriye yaslanmak ve yana dönmekle siddetlenir. Faset eklemlerde ortaya çikan kireçlenmelerin çok artmasi durumunda omurilikten çikan sinirler basi altinda kalabilir. Bunun sonucunda da bel ya da boyun fitigi agrisina benzeyen bir agri ortaya çikabilir. Bu durumda olay boyundaysa omuza ve kola yayilan boyun agrisi, beldeyse kalçaya ve bacaga yayilan bel agrisi karsimiza çikar.

Tedavide hangi yöntemler uygulanir?

Faset sendromunun neden oldugu agrilarin tedavisinde faset eklem enjeksiyonu ve faset eklem denervasyonu gibi girisimsel yöntemleri uygulamaktayiz. Bu yöntemler özel girisim odasinda ve floroskopi adi verilen radyolojik görüntüleme yöntemi kilavuzlugunda gerçeklestirilir. Islem için genel anesteziye yani narkoza gerek yoktur. Hastaya uygun pozisyon verildikten sonra damardan sakinlestirici ilaçlar verilir ve lokal anestezi (mevzi uyusturucu) ilaçlari uygulanir. Ardindan, floroskopi cihaziyla ilgili eklemler ve eklemlerin sinirlerinin geçtigi yerler görüntülenir. Eklem içine özel ignelerle girilerek ilaç enjeksiyonu yapilir. Bel ve boyun fitigi ile faset sendromu birlikte sik görüldügünden bu enjeksiyonlar bel ve boyun fitigi için uygulanan epidural ve transforaminal enjeksiyonlarla ayni seansta da yapilabilir.

Faset sendromu için uygulanan bir diger girisimsel tedavi yöntemi ise faset eklem denervasyonudur. Bu islemde faset eklemlerin agrisini ileten sinirler bloke edilir yani agriyi iletmeleri engellenir. Bu sinirler hareket ya da duyuyla ilgili sinirler degildir. Sadece agri iletiminden sorumludurlar. Bu nedenle bu sinirlerin duyarsizlastirilmasi sonucunda herhangi bir fonksiyon ya da his kaybi olusmaz. Sadece agri ortadan kalkar. Faset eklem denervasyonu için kullanilan en modern yöntem radyofrekans termokoagülasyon yöntemidir. Bu yöntemde sinire yüksek frekansli radyo dalgalari ile olusturulan kontrollü isi uygulanir ve sinirin agriyi iletimi kesilir.

Tüm bu girisimsel tedavi yöntemleri uzun seanslar boyunca degil tek bir seans olarak uygulanir. Girisimden sonra hastalar 3–4 saat ya da en fazla 1 gece gözlem altinda tutulup evlerine gönderilirler. Ardindan hastalara yapmalari gereken egzersizler ve vücutlarini dogru kullanmak için dikkat edilmesi gereken noktalar anlatilir. Bu sekilde uygulanan sistematik bir tedaviyle faset sendromu agrilari dindirilebilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası