Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SSPE VE OZONTERAPI

SSPE (subakut sklerozan panansefalit), kizamik infeksiyonunun oldukça nadir görülen yan etkilerinden olup, genelde ölümle sonuçlanan, santral sinir sisteminin yavas virus infeksiyonlarindandir.Erkek çocuklarda kizlara göre yaklasik 3 kat fazla izlenir. Kizamik enfeksiyonu geçirildikten yaklasik 2-21 yil sonra ortaya çikan SSPE, genç eriskinlerde de görülebilmesine ragmen , çogunlukla çocukluk döneminde ortaya çikar. 2 yasin altinda kizamik enfeksiyonu geçirenlerde SSPE’ye yakalanma orani daha fazladir. Yapilan çalismalarda, hastanin kizamik virusu ile henüz tanismadan virusa karsi antikor ile karsilasmis olmanin hastaliga yakalanmada rolü oldugu belirtilmekte, bunun da anlami su; 2 yasin altinda kizamik infeksiyonu geçirenler yani kanlarinda henüz anneden gelen antikorlari var olanlar, ve infeksiyon sirasinda immunglobulin yapilan çocuklarda SSPE'in daha sik görülmesidir.

Kizamik enfeksiyonu geçirmeden SSPE’ye yakalanan çocuklarin olmasi toplumda kizamik asisinin da SSPE hastaligina sebep oldugu konusunda yanlis bir inanis dogurmus. Erken çocukluk döneminde anneden geçen antikorlarin varligi sebebiyle geçirilen kizamik enfeksiyonu hafif seyrettiginden enfeksiyon fark edilmeyebilir. Kizamik enfeksiyonu geçirmedigi zannedilerek yakalandigi hastaligin sorumlusu olarak asi gösterilir. SSPE’li hastalardan elde edilen kizamik virusunun asi virusu degil, asil kizamigi olusturan virus oldugu saptanmistir.

Toplumda asisiz çocuklarin varligi hem bu çocuklarin kizamik hastaligina yakalanmasini ve dolayisi ile SSPE’ye karsi riskli hale getirir, hem de toplumda kizamik virusu ve hastaligi hiç tükenmez. SSPE çogunlukla ölümcül hastalik olmasina ragmen %5-10 vakada hiçbir tedavi olmasa bile kendiliginden durakladigi vakalar mevcut. Son yillarda destek tedavileri ile bu oranin %20-30 civarinda oldugu belirtilmektedir. Kizamik enfeksiyonu geçiren çocukta santral sinir sistemine yerlesen virusun uzun süren bir dönemden sonra yapisinda bulunan M protein (M), glikoprotein (F) ve hemaglutinin (H) olarak adlandirilan yapilarinda degisikliler meydana geliyor. Virusun yapisindaki bu degisiklikler sonucu beyin dokusunda protein sentezleyerek çogalmaya basliyor. Öncelikle nöron olarak adlandirilan sinir sistemi hücrelerinin çekirdeklerinde (nukleusda) ,daha sonra da akson ve dendrit denilen uzantilarinin içinde çogaliyor. Çogalan virus nöronlari harap ederek klinik belirtiler ortaya çikmaya basliyor. Harap olan nöronlarin sayisi arttikça hastalik ilerliyor.

SSPE’nin tedavisinde ortaya çikan belirtilerin azaltilmasina yönelik destek (semptomatik) tedaviler yaninda virusun çogalmasini azaltan interferon ve virus çogalmasini azaltan, bagisiklik sistemini düzenleyen isoprinosin kullaniliyor. interferon ve isoprinosinin ne kadar etkili oldugu konusunda kesin veriler mevcut degil. Ancak bazi hastalarda ilerlemeyi durdurucu etkisi oldugu söyleniyor.

Kizamik virusu(rubeola), Paramyxoviridae ailesinden zarfli bir RNA virusudur. Yani içinde RNA olarak adlandirilan geni ve disinda lipit tabakadan olusan zarfi mevcuttur. Zarfin yüzeyinde hemaglütinin (H) ve füzyon (F) glikoproteinlerinin olusturdugu çikintilar vardir. Yüzeydeki H proteini hastanin hücrelerine tutunmayi, F proteini ise hücre içine girmeyi sagliyor.

OZON TEDAVISI

Ozon, hem virusu kendisine direct etki ile, hem de vücutta virusu harap edecek bilesikler olusturarak virus sayisini azaltir veya yok edebilir. Ozonun virus üzerine olan etki mekanizmalari söyle siralanabilir;

• Zarfli viruslarin, zarflarinin üzerindeki lipit,lipoprotein ve glikoprotein gibi çikintilari ile reaksiyona girer, yapilarini bozar.

• Kizamik virusunun, yukarida tarif edildigi gibi zarfin yüzeydeki hücrelere tutunmayi saglayan H proteini ve hücre içine girmeyi F proteini ozon ile bozulacaktir. Ozon ile hastanin hücrelerine tutunmasi ve hücre içine girme yetenegi kaybolmus olur.

• Ozonlanmis hasta kaninda ortaya çikan peroksidazlar antiviral etki göstererek vücuttaki virus sayisi azalacaktir.

• Immün (bagisiklik) sistemini aktive ederek , bagisiklik sistemi hücrelerinden citokin salinimini arttirir. Citokin virus yapisini bozarak dolasan kanda virus sayisini önemli ölçüde azaltir. Ayrica virus çogalmasini önleyen, kizamikta oldugu gibi birçok viral hastaliklarda, bazi kanser türlerinde de kullanilan interferonu ozon vücutta %400-900 kez arttirabilir.

• Ozon tüm virütik hastaliklarda kullanilmasina karsin özellikle zarfli yapiya sahip virularin olusturdugu enfeksiyonlarda (kizamik virusu da zarfli virustur) tek basina veya diger tedavilerle birlikte basarili bir sekilde kullanilmaktadir. Ozon zarfin yapisindaki lipidi parçaladigindan virusun yapisi bozularak parçalanmakta ve hastalik yapici özelligi kaybolmaktadir.

Sonuç Olarak:

• Virus yapisinin bozulmasi (denatüre olmasi)

• Virusu çevreleyen zarfin üzerindeki lipoprotein ve glikoprotein yapisindaki çikintilarin bozulmasi,

• Antiviral etki gösteren lipit ve protein peroksidlerin olusmasi,

• Vücutta bol miktarda sitokin ve interferon üretimini arttirmasi,

• Hastanin tüm bagisiklik sistemini güçlendirmesi kizamik gibi viral hastaliklarda ozon tedavisini etkili kilmaktadir.

• Ayrica ozon, tüm dokulari oksijenlendirmesi, antioksidan sistemi güçlendirmesi ile hastanin ortaya çikan belirtilerinin hafifletilmesini saglar, sonradan ortaya çikan sekonder enfeksiyonlarin seyrini hafifletir veya engeller.

Dr.Beytiye AKAY
beytiyebas@nucon.com.tr

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası