Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TALASEMILILER “DÜNYA TALASEMI GÜNܔNDE ANKARA’DA BULUSTU

8 Mayis “Dünya Talasemi Günü” Ankara’da gerçeklestirilen çesitli etkinliklerle kutlandi. 12 yildir 8 Mayis’ta tüm dünyada kutlanan “Dünya Talasemi Günü”nde, Türkiye Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri ve çesitli illerden gelen talasemili gençler, Ankara’da devlet büyüklerini ziyaret ederek, sorunlarini paylasti.

Anitkabir ziyareti ile baslayan program, TBMM ve son olarak Saglik Bakanligi ziyareti ile devam etti. Saglik Bakanligi’nda düzenlenen basin toplantisina Saglik Bakani Müstesari Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Talasemi Federasyonu Genel Baskani Prof. Dr. Duran Canatan ve Talasemi Federasyonu Genel Sekreteri Prof. Dr. Yesim Aydinok katildi.

Toplantida konusan Prof. Dr. Duran Canatan, kalitsal bir kan hastaligi olan Talasemi’nin (Akdeniz Anemisi) son 12 yildir 8 Mayis’ta tüm dünyada “Dünya Talasemi Günü” olarak kutlandigini söyledi. Bu günde yapilan etkinliklerin, toplumsal ve resmi bilincin gelismesine katki sagladigina deginen Canatan, 2002’de çikan “Kalitsal Kan Hastaliklari Yönetmeligi” ile talaseminin önlenmesi ve tedavisinde standartlar getirilmesi için risk altindaki 33 ilde çalismalarin yayginlastirilarak yogunlastirildigini açikladi.

KKTC, Güney Kibris, Italya, Yunanistan, Ingiltere ve Iran’da “Talasemi Kontrol Programlari” ile hasta çocuk dogumlari önlendigine dikkat çeken Canatan, hasta dogumlarin getirdigi ekonomik yükten kurtulan bu ülkelerde, varolan hasta çocuklarin tedavi standardizasyon ve kalitesinin de iyilestirildigini kaydetti. Prof. Dr. Canatan sözlerini söyle sürdürdü:

“Talasemi (Akdeniz Anemisi) kalitsal bir kan hastaligi ve ülkemiz için öncelikli halk sagligi sorunlarindan birisi. Talasemi, saglikli görünen tasiyicilari ile genetik olarak nesiller boyu tasinir. Rastlansal olarak ebeveynlerin her ikisinin de tasiyici oldugu evliliklerde, her çocuk 1:4 hasta olma riski tasir. Bebek ölüm hizinin görece azaldigi toplumlarda birincil saglik kaygisi malnutrisyon ve enfeksiyonlardan, kalitsal hastaliklarla mücadele programlarina yöneliyor. Ülkemizde 4500 talasemi hastasi bulunuyor. Yasam süre ve kalitesini düsüren, bu agir kalitsal kan hastaligi için 3960 sayili “Kalitsal Kan Hastaliklari ile Mücadele Kanunu” 30.12.1993 tarih ve 21804 sayili Resmi Gazetede yayinlanarak yürürlüge girdi.”

Türkiye’deki Talasemi derneklerinin bir araya gelerek 19 Nisan 2005 tarihinde Talasemi Federasyonu’nu kurduklarini belirten Canatan, “Talasemi Federasyonu’nun kurulmasi, 2000 yilindan beri Saglik Bakanligi ile ortak çalismalar sürdüren Ulusal Talasemi Konseyi’nin hukuksal dayanaga kavusmasini sagladi. Ancak ülkemizde hastalarimizin sosyal ve tibbi desteklerinin iyilestirilmesi ve ulusal talasemi önleme programimizin basarisi için uzun bir yolumuz var. Halkin egitimi ile güçlendirilmeyen bir önleme programinin ise basariya ulasma sansi yok” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası