Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TALASEMILILER “DÜNYA TALASEMI GÜNܔNDE ANKARA’DA BULUSTU

8 Mayis “Dünya Talasemi Günü” Ankara’da gerçeklestirilen çesitli etkinliklerle kutlandi. 12 yildir 8 Mayis’ta tüm dünyada kutlanan “Dünya Talasemi Günü”nde, Türkiye Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri ve çesitli illerden gelen talasemili gençler, Ankara’da devlet büyüklerini ziyaret ederek, sorunlarini paylasti.

Anitkabir ziyareti ile baslayan program, TBMM ve son olarak Saglik Bakanligi ziyareti ile devam etti. Saglik Bakanligi’nda düzenlenen basin toplantisina Saglik Bakani Müstesari Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Talasemi Federasyonu Genel Baskani Prof. Dr. Duran Canatan ve Talasemi Federasyonu Genel Sekreteri Prof. Dr. Yesim Aydinok katildi.

Toplantida konusan Prof. Dr. Duran Canatan, kalitsal bir kan hastaligi olan Talasemi’nin (Akdeniz Anemisi) son 12 yildir 8 Mayis’ta tüm dünyada “Dünya Talasemi Günü” olarak kutlandigini söyledi. Bu günde yapilan etkinliklerin, toplumsal ve resmi bilincin gelismesine katki sagladigina deginen Canatan, 2002’de çikan “Kalitsal Kan Hastaliklari Yönetmeligi” ile talaseminin önlenmesi ve tedavisinde standartlar getirilmesi için risk altindaki 33 ilde çalismalarin yayginlastirilarak yogunlastirildigini açikladi.

KKTC, Güney Kibris, Italya, Yunanistan, Ingiltere ve Iran’da “Talasemi Kontrol Programlari” ile hasta çocuk dogumlari önlendigine dikkat çeken Canatan, hasta dogumlarin getirdigi ekonomik yükten kurtulan bu ülkelerde, varolan hasta çocuklarin tedavi standardizasyon ve kalitesinin de iyilestirildigini kaydetti. Prof. Dr. Canatan sözlerini söyle sürdürdü:

“Talasemi (Akdeniz Anemisi) kalitsal bir kan hastaligi ve ülkemiz için öncelikli halk sagligi sorunlarindan birisi. Talasemi, saglikli görünen tasiyicilari ile genetik olarak nesiller boyu tasinir. Rastlansal olarak ebeveynlerin her ikisinin de tasiyici oldugu evliliklerde, her çocuk 1:4 hasta olma riski tasir. Bebek ölüm hizinin görece azaldigi toplumlarda birincil saglik kaygisi malnutrisyon ve enfeksiyonlardan, kalitsal hastaliklarla mücadele programlarina yöneliyor. Ülkemizde 4500 talasemi hastasi bulunuyor. Yasam süre ve kalitesini düsüren, bu agir kalitsal kan hastaligi için 3960 sayili “Kalitsal Kan Hastaliklari ile Mücadele Kanunu” 30.12.1993 tarih ve 21804 sayili Resmi Gazetede yayinlanarak yürürlüge girdi.”

Türkiye’deki Talasemi derneklerinin bir araya gelerek 19 Nisan 2005 tarihinde Talasemi Federasyonu’nu kurduklarini belirten Canatan, “Talasemi Federasyonu’nun kurulmasi, 2000 yilindan beri Saglik Bakanligi ile ortak çalismalar sürdüren Ulusal Talasemi Konseyi’nin hukuksal dayanaga kavusmasini sagladi. Ancak ülkemizde hastalarimizin sosyal ve tibbi desteklerinin iyilestirilmesi ve ulusal talasemi önleme programimizin basarisi için uzun bir yolumuz var. Halkin egitimi ile güçlendirilmeyen bir önleme programinin ise basariya ulasma sansi yok” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası