Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hangi besin size yararli?

Brokoli, yogurt, süt, enginar... Sizce bu besinler yararli mi? Yanitiniz ne olursa olsun yaniliyor olabilirsiniz... Iste uzmanlara göre herkese yararli olacak besinler...

Bilim adamlari simdiye kadar herkes için saglik kaynagi olduguna inanilan bazi besinlerin aslinda bazi kisilere faydadan çok zarari oldugunu ortaya çikardi. Lüksemburg'daki Reunis Kutter laboratuvari arastirmacilarinin bulgularina göre, 'her gida maddesi her bünyede ayni etkiyi yaratmiyor', kimi için iyi ve saglikli olan bir baskasi için atom bombasi kadar tehlikeli olabiliyor.

Birine yarar, digerine zarar

Bilim adamlarinin gelistirdigi 'ImuPro300' adli kan testi ise hangi besin maddelerinin hangi bünyelerle uyumlu oldugunu, hangilerinin zararli oldugunu ortaya çikariyor.

Arastirmaci gruptan biyokimyager Dr. Camille Lieners, "Bugüne kadar brokoli kesin olarak herkese faydali olarak bilinirdi. Herkesin sik sik saglikli olduguna inanilan enginar yemesi önerilirdi. Ancak birisinin bünyesinde olumlu etki yapan bir besin bir baskasinda kronik hastaliklara yol açabilir" dedi.

Sigara içen brokoli yemesin

'Gida intolerans (duyarlilik) testi' (ImuPro300) size faydadan çok zarar veren besinleri basit bir kan testi ile belirliyor. Test ayni zamanda kilo vermek isteyenler için de uygulaniyor.

Dr. Camille Lieners testin kisiye özel oldugunu belirterek, "Test neticesinde hiç ummadiginiz gida maddelerinden uzaklasmaniz gerekebilir. Bu süt bile olabilir. Buna alternatif yogurt ve brokoli var. Ancak o da birisine iyi gelirken bir baskasina zarar verebilir. Örnegin brokoli sigara içenler için çok zararli. Bagisiklik sistemini provoke ediyor" diye konustu.

'Sinsice hasta ediyor'

Dr. Lieners gida duyarliliklarinda (intolerans) temel problemin vücudun duyarli oldugu besin maddelerinin vücuda sinsice zarar vermesi ve bunun uzun bir süre ortaya çikmamasindan kaynaklandigini belirtti.

'Alerji gibi degil'

"Alinan gidalar, bakteri, virüs, mantar ve parazitlerin yol açabilecegi enfeksiyonlarin olusmasini engeller, ancak vücut bu besinlere duyarli ise alinan gidalar bünyeyi olumsuz etkiler" diyen Dr. Lieners bu noktada 'gida duyarliligi' adi verilen bir durumun söz konusu olduguna dikkat çekti. Ancak Dr. Camille Lieners gida duyarliliginin alerjik reaksiyonlardan farkli oldugunu da vurguladi.

Günler sonra anlasiliyor

Gida duyarliliginda zararli etkenin gidanin tüketilmesinden günlerce sonra ortaya çiktigina dikkat çeken Dr. Lieners, "Eger vücudun bir gidaya karsi bagisiklik sorunu varsa, antikor dedigimiz G tipi globulinler olusmaya baslar. Bu antikorlari 'ImuPro300' testiyle yaklasik 300 gida maddesi için güvenli sekilde ortaya çikartabiliyoruz" dedi.

Belirli gidalara karsi duyarlilik gelistirmenin birden fazla sebebi olabilecegini belirten bilim adamlari, bunlar arasinda gidalarin üretilme ve saklanma biçimleri, tek yönlü beslenme aliskanligi, stres ve çevresel etkenler gibi pek çok degiskenin bulundugunu bildirdi.

'Zararli' bagimlilik yapiyor

Bu tür etkenler sonucunda kisinin sindirim sisteminin etkilendigini, tüketilen gidalarin içindeki bilesenlerin bagisiklik sistemine yabanci gelmesiyle sürekli bir savasin basladigini anlatan Dr. Lieners, "Kisinin bagisiklik sistemi, dolayisiyla metabolizmasi ve organizmasi sürekli ve artan bir stres altina girer" ifadesini kullandi.

Bilim adamlari bu durumda bir kisir döngünün ortaya çiktigini, kisinin kendisine zararli olan besin maddelerine karsi bir uyusturucu maddeye oldugu gibi bagimlilik gelistirebildigini kaydettiler.

ImuPro300 testi ne ise yarar?

Dr. Camille Lieners'e göre 'ImuPro300' testiyle kisinin farkinda olmadan aliskanlik gelistirdigi ve ayni zamanda da zarar gördügü besinlerin izi sürülebiliyor. Test sirasinda vücut tarafindan olusturulan IgG antikorlarinin olusup olusmadigina bakiliyor. Ve eger bu antikorlar olusmussa vücudun hangi besinlere karsi duyarlilik gelistirdigi ortaya çikarilip buna göre önlemler aliniyor.

Türkiye'de de uygulaniyor

Bu sistem Türkiye'de ilk defa Vivitro Saglik ve Kozmetik firmasi tarafindan uygulanmaya baslandi. Isletmeci Bora Eren tarafindan Dr.Camille Lieners'in yardimiyla Türkiye'ye getirilen sistem bünyeye dokunan besinleri tespit ederek özel beslenme profili çikariyor.

Sonuç: Enginar bile zararli!

'ImuPro300' testini Milliyet muhabiri Nevsal Elevli de denedi. Test sonucunda Elevli'nin en çok sevdigi ve saglikli olduguna inandigi için bolca tükettigi marul, roka, keten tohumu, enginar, üzüm, çavdar, samfistigi gibi ürünlere karsi vücudunda bir duyarlilik oldugu tespit edildi.

Elevli'nin 36 gida maddesine karsi duyarliligi oldugu ve bu besinlerle iliskisini bir süre kesmesi gerektigi ortaya çikti. Bu çerçevede 1 yil boyunca enginar yememesi önerilen Milliyet muhabiri, laboratuvar tarafindan kendisine verilen listedeki gidalardan istedigi kadar tüketebilecek.

Ortaya çikabilecek sorunlardan birkaçi

Bilim adamlarinin verdigi bilgiye göre, kisinin kendisine zararli olan maddeleri tüketmesi durumunda onlarca sorun ortaya çikabiliyor. Bu sorunlarin baslicalari ise söyle siralaniyor: Cilt sorunlari, migren, asiri kilo ya da asiri kilo verme, mide ve bagirsak rahatsizliklari, romatizma, sismis göz kapaklari, akne, idrar bozukluklari, nefes darligi, egzama, halsizlik, sinirlilik, kalp ve dolasim sorunlari ve depresyon ortaya çikabiliyor.

Yazi: Nevsal Elevli
Kaynak: www.milliyet.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası