Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sagligimiz icraya düstü!

SSK, Bag-Kur ve Emekli Sandigi'ndan yaklasik 2.5 katrilyon lira alacagi bulunan hastaneler can cekisiyor. Parasini tahsil edemeyen hastaneler icra takibiyle bogusuyor!

Elektrik, su, kira, tibbi malzeme alimi ve sözlesmeli personel gibi sabit masraflarini ödeyemez duruma gelen yaklasik 900 hastanede icra tehlikesi kapida. Büyük kentlerde bazi hastanelere icra geldigi ileri sürülürken hastane yöneticileri, Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in duruma müdahale etmesini bekliyor.

IHA muhabirinin Saglik Bakanligi ve bazi hastane yetkililerinden edindigi bilgiye göre, uygulamaya konulan Saglikta Dönüsüm Programi ile tüm vatandaslara kapilarini açan Saglik Bakanligi, bunun bedelini ödemeye basladi. "Hastanelerin Ortak Kullanimi" ve "Saglik kuruluslarinin Tek Çati Altinda Toplanmasi" projelerinden sonra Yesil Kartli, Bag-Kur, Emekli Sandigi ve özellikle SSK'li hastalarin akinina ugrayan 900 hastane, yaptigi teshis, tedavi ve tahlil bedellerini sosyal güvenlik kurumlarindan tahsil edemiyor. Bakanlik kayitlarina göre hastanelere SSK'nin 1 katrilyon 837 trilyon 617 milyar, Bag-Kur'un 615 trilyon 835 milyar, Emekli Sandigi'nin ise 215 trilyon 363 milyar lira borcu bulunuyor.

Saglik Bakanligi'nin alacagi olan toplam 2.5 katrilyon liranin yarisinin SSK'ya ait olmasi dikkati çekerken, Bag-Kur'un 2004 yilina ait ödemedigi borçlari da bulunuyor. Yürürlükte bulunan mevzuata göre SSK, Emekli Sandigi ve Bag-Kur, Saglik Bakanligi'na olan borçlarini kendisi ödüyor. Yesil Kartlilar'la ilgili tedavi giderlerini ise Maliye Bakanligi ödüyor. Saglik Bakanligi, bu kurumlardan alacagini tahsil edebilmek için defalarca uyardi. Ancak kurumlar, ödemeleri gereken 2.5 katrilyon lirayi "Ödenek yok" gerekçesiyle ödemedi.

SAGLIK HIZMETLERI DURMA NOKTASINA GELDI

Alacagini tahsil edemeyen Saglik Bakanligi'na bagli hastaneler, çok ciddi ekonomik krizle karsi karsiya. Elektrik, su, kira, tibbi malzeme alimi ve sözlesmeli personel gibi sabit masraflarini ödeyemez duruma gelen yaklasik 900 hastane, icra tehlikesiyle karsi karsiya. Ankara, Istanbul, Izmir, Erzurum, Diyarbakir ve Eskisehir basta olmak üzere, birçok ildeki hastanelere piyasaya olan borcunu ödeyemedigi için haciz geldigi iddia ediliyor. Hastane bashekimleri ise konuya iliskin açiklama yapmaktan kaçiniyor. Icra endisesi yasayan hastane yöneticileri, alacaklarini tahsil edebilmek için ödeneklerin açilmasini ve Basbakan Erdogan'in duruma müdahale etmesini bekliyor. Mevzuat geregi, icra gelen hastanelerin bashekim, bashekim yardimcilari ve ilgili diger sorumlulari hakkinda, "görevi kötüye kullanma" suçlamasiyla sorusturmalar, hatta davalar açilabiliyor.

Hastanelerin piyasaya olan borçlarini döner sermaye gelirlerinden ödemeye çalistiklari, ancak bunun da yeterli olmadigi kaydediliyor. 2.5 katrilyon liranin 2005 yili sonuna kadar ödenmemesi halinde hastanelerdeki saglik hizmetlerinin büyük oranda aksayacagi ve acil hastalarin bile ameliyatinin aksatilabilecegi öne sürülüyor. Saglik Bakanligi verilerine göre, 2004 yilinda 3 milyon 105 bin 603 SSK'li, 3 milyon 311 bin 738 Bag-Kur'lu, 2 milyon 127 bin 489 Emekli Sandigi mensubu, 1 milyon 37 bin 770 Yesil Kartli hasta, Saglik Bakanligi'na bagli kuruluslara basvurdu. 2005 yilinda basvuran hasta sayisinin ise daha fazla oldugu ögrenildi. Hastanelerin Ortak Kullanimi Projesi, 1 Temmuz 2003 tarihinde önce 3 büyük ilde baslatildi, sonra rakam 6 ile ve daha sonra 11 ile çikarildi.

1 Ocak 2004 tarihinde ise uygulama tüm Türkiye'ye yayginlastirildi. Böylece sosyal güvencesi bulunan tüm vatandaslar istedikleri SSK veya Devlet Hastanesi'nden saglik hizmeti almaya basladi. 2005 yilinda ise çikarilan kanunla SSK basta olmak üzere, kamuya ait tüm saglik tesisleri Saglik Bakanligi'na devredildi. Saglik Bakanligi, kisilere verdigi saglik hizmeti karsiliginda sosyal güvenlik kurumlarindan ücret aliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası