Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazan'in ardindan hastalanmayin

Ramazan ayinin ardindan, yag orani ve kalori içerigi yüksek gidalarin fazla miktarda tüketilmesi birçok saglik problemine neden oluyor.

Günlük ögün sayisinin bir anda ikiden yüksege çikmasi metabolizmanin bir ay boyunca alistigi düzeni bozuyor.

Fazla yagli besinlerin tüketimi ile kisilerde gaz, hazimsizlik, mide bulantisi gibi mide ve bagirsak sistemi rahatsizliklari veya tansiyon yükselmesi gibi ciddi saglik problemleri gözlenebiliyor.

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Dyt.Seçil Kenar, Ramazan ayinin ardindan eski yemek aliskanliklarina yavas yavas geçis yapmanin en dogru oldugunu anlatti:

"Bayram günü kisiler mutlaka beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Sabah güne hafif bir kahvalti ederek baslayabilirler. Kahvaltida peynir, zeytin, domates, salatalik, reçel, kepekli ekmek, bugday gevregi, süt, meyve gibi hafif besinler tüketilebilir.

Ögün düzeni üç ana ögün, üç ara ögün olacak sekilde ayarlanmali. Sabah kahvaltisi ve ögle yemegi arasinda meyve, süt, yogurt gibi besinler tüketilebilir.

Ögle ve aksam yemekleri de küçük porsiyonlarda, yag miktarlari düsük, kan sekerini hizla yükseltmeyecek besinlerden olusmali, ögünler tüm besin gruplarini kapsamalidir.

Çorba, izgara et veya etli sebze yemegi, salata, kepekli ekmek, ayran gibi yiyeceklerden tüketilebilir. Aksam üzeri tekrar bir ara ögün alinmalidir.

Kepekli yagsiz tost, kepekli bisküvi, peynir, süt, meyve gibi seçeneklerden birisi seçilebilir. Aksam yemeginden sonra yatmadan iki saat önce de yine hafif bir ara ögün alinmalidir."

Ramazan ayinda sivi aliminin düstügünü belirten Dyt.Seçil Kenar, "mutlaka bayram süresince ve sonrasinda ayran, komposto gibi sivi içerigi yüksek gidalar tüketilmeli, bol miktarda su içilerek günlük sivi ihtiyaci olan 2-2.5 lt'ye ulasilmali" dedi.

Alinan kilolari vermenin zamani

Ramazanda yasanan uzun açlik sürelerine karsin birçok kisi de kilo artisi görülüyor.

Diyetisyen Kenar, metabolizma hizinin yavaslamasi ve hareketlerin azalmasi ile alinan kilolardan kurtulmanin yolunu söyle anlatti:

"Bayram ve bayram sonrasi yavas yavas eski yemek düzenine geçilirken metabolizma hizinin artmasiyla birlikte mutlaka haftada üç gün düzenli egzersize baslanmalidir. Düzenli egzersizin, alinan kilolarin verilmesi, metabolizma hizinin artmasi, kan sekerinin düzenlenmesi gibi birçok olumlu etkisi olacaktir.

Ramazan Bayrami'nda, serbetli ve çikolatali tatlilarin tüketimi artmaktadir. Bu tür besinlerin içerisinde seker, yag, un miktarlari fazladir, bunlar glisemik indeksleri yüksek oldugundan kan sekerlerini hizla yükseltirler.

Fazla miktarda çikolata ve tatli tüketimi mide yanmasi, bagirsak sisteminin bozulmasina neden olmaktadir. Bu yüzden tatli tüketiminden mümkün oldugu kadar sakinmak gerekiyor.

Eger tatli tüketilmek isteniyorsa yine miktarlarina dikkat edilerek sütlü tatlilar tercih edilebilir. Bayram boyunca ziyaretler sirasinda çay, kahve, asitli içeceklerin tüketim miktari da artmaktadir.

Fazla miktarda alindiginda kafein içerikli içecekler uykusuzluk, kalpte ritim bozuklugu, huzursuzluk yapabilmektedirler. Bu yüzden çay kahve yerine yesil çay, rezene, adaçayi, ihlamur, ayran, komposto gibi içeceklerin tüketimi tercih edilmelidir."

Saglikli beslenme önerileri:

Güne hafif bir kahvalti ile baslanmali. Peynir, zeytin, domates-salatalik, kepek ekmek, bugday gevregi, süt, meyve gibi besinlerden olusan dengeli ve hafif bir kahvalti edilmeli.

Yemekler üç ana ögün, üç ara ögün olmak üzere az az sik sik yenmeli.

Ara ögün alternatifleri meyve, kepekli tost, kepekli bisküvi, peynir, meyveli yogurt, ayran, yogurt gibi seçeneklerden hazirlanmali.

Kizartma ve kalorisi yüksek agir yemekler yerine hafif, izgara, bugulama, haslama tarzi yemekler tercih edilmeli.

Seker, yag ve kalori içerigi yüksek hamurlu tatlilar kan sekerini hizla yükseltir, toplam günlük kalori ve yag artisina sebep olur. Bu yüzden tatli tüketimine dikkat edilmeli.

Tatli tüketilmek isteniyorsa sütlü tatlilar, günlük tüketilen miktarlarina dikkat edilerek, ara ögün seçenegi olarak tüketilmeli.

Fazla miktarda çikolata ve tatli tüketimi mide yanmasi, bagirsak bozukluklarina yol açabilecegi için tüketilen miktarlarina dikkat edilmeli.

Ramazan boyunca hareketin azalmasi, açlik ve yeterli sivi tüketememek sonucunda kabizlik görülmektedir. Kabizligin azaltilmasi ve C vitaminini gibi vitamin ihtiyaçlarinin karsilanmasi açisindan meyve ve sebze tüketimi arttirilmali.

Meyve ve sebze günde alti, yedi porsiyon tüketilmeli

Her ögünde salata tüketilmeye özen gösterilmeli.

Günlük tüketilmesi gereken sivi miktarlarina dikkat edilmeli. Günde 2-2.5 lt sivi alinmali.

Düzenli egzersiz yapilmali.

Seker, kalp hastalari, hipertansiyon, mide ve bagirsak sistemi hastaliklari olan kisiler mutlaka saglikli beslenme ilkelerine dikkat etmeli.

Örnek menü

Sabah :
Peynir
Zeytin
Bir tatli kasigi reçel , bal ya da pekmez
Bugday, kepek, çavdar ekmegi
Domates-salatalik-biber
(Haftada en az üç kez yumurta)

Ara:
Meyve

Ögle:
Bir kase çorba
Etli sebze yemegi
Bir kase yogurt/ ayran
Salata
Kepek ekmek

Ara:
Simit + ayran
Kepekli tost
Meyve
Sütlü tatli (Dört seçenekten biri tercih edilecek)
Bitki çayi

Aksam:
Izgara/firinda yada haslama et/tavuk/balik
Salata
Bir kase yogurt
Kepek ekmek veya kepekli makarna veya bulgur pilavi

Ara:
Meyve yada süt
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası