Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazan'in ardindan hastalanmayin

Ramazan ayinin ardindan, yag orani ve kalori içerigi yüksek gidalarin fazla miktarda tüketilmesi birçok saglik problemine neden oluyor.

Günlük ögün sayisinin bir anda ikiden yüksege çikmasi metabolizmanin bir ay boyunca alistigi düzeni bozuyor.

Fazla yagli besinlerin tüketimi ile kisilerde gaz, hazimsizlik, mide bulantisi gibi mide ve bagirsak sistemi rahatsizliklari veya tansiyon yükselmesi gibi ciddi saglik problemleri gözlenebiliyor.

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Dyt.Seçil Kenar, Ramazan ayinin ardindan eski yemek aliskanliklarina yavas yavas geçis yapmanin en dogru oldugunu anlatti:

"Bayram günü kisiler mutlaka beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Sabah güne hafif bir kahvalti ederek baslayabilirler. Kahvaltida peynir, zeytin, domates, salatalik, reçel, kepekli ekmek, bugday gevregi, süt, meyve gibi hafif besinler tüketilebilir.

Ögün düzeni üç ana ögün, üç ara ögün olacak sekilde ayarlanmali. Sabah kahvaltisi ve ögle yemegi arasinda meyve, süt, yogurt gibi besinler tüketilebilir.

Ögle ve aksam yemekleri de küçük porsiyonlarda, yag miktarlari düsük, kan sekerini hizla yükseltmeyecek besinlerden olusmali, ögünler tüm besin gruplarini kapsamalidir.

Çorba, izgara et veya etli sebze yemegi, salata, kepekli ekmek, ayran gibi yiyeceklerden tüketilebilir. Aksam üzeri tekrar bir ara ögün alinmalidir.

Kepekli yagsiz tost, kepekli bisküvi, peynir, süt, meyve gibi seçeneklerden birisi seçilebilir. Aksam yemeginden sonra yatmadan iki saat önce de yine hafif bir ara ögün alinmalidir."

Ramazan ayinda sivi aliminin düstügünü belirten Dyt.Seçil Kenar, "mutlaka bayram süresince ve sonrasinda ayran, komposto gibi sivi içerigi yüksek gidalar tüketilmeli, bol miktarda su içilerek günlük sivi ihtiyaci olan 2-2.5 lt'ye ulasilmali" dedi.

Alinan kilolari vermenin zamani

Ramazanda yasanan uzun açlik sürelerine karsin birçok kisi de kilo artisi görülüyor.

Diyetisyen Kenar, metabolizma hizinin yavaslamasi ve hareketlerin azalmasi ile alinan kilolardan kurtulmanin yolunu söyle anlatti:

"Bayram ve bayram sonrasi yavas yavas eski yemek düzenine geçilirken metabolizma hizinin artmasiyla birlikte mutlaka haftada üç gün düzenli egzersize baslanmalidir. Düzenli egzersizin, alinan kilolarin verilmesi, metabolizma hizinin artmasi, kan sekerinin düzenlenmesi gibi birçok olumlu etkisi olacaktir.

Ramazan Bayrami'nda, serbetli ve çikolatali tatlilarin tüketimi artmaktadir. Bu tür besinlerin içerisinde seker, yag, un miktarlari fazladir, bunlar glisemik indeksleri yüksek oldugundan kan sekerlerini hizla yükseltirler.

Fazla miktarda çikolata ve tatli tüketimi mide yanmasi, bagirsak sisteminin bozulmasina neden olmaktadir. Bu yüzden tatli tüketiminden mümkün oldugu kadar sakinmak gerekiyor.

Eger tatli tüketilmek isteniyorsa yine miktarlarina dikkat edilerek sütlü tatlilar tercih edilebilir. Bayram boyunca ziyaretler sirasinda çay, kahve, asitli içeceklerin tüketim miktari da artmaktadir.

Fazla miktarda alindiginda kafein içerikli içecekler uykusuzluk, kalpte ritim bozuklugu, huzursuzluk yapabilmektedirler. Bu yüzden çay kahve yerine yesil çay, rezene, adaçayi, ihlamur, ayran, komposto gibi içeceklerin tüketimi tercih edilmelidir."

Saglikli beslenme önerileri:

Güne hafif bir kahvalti ile baslanmali. Peynir, zeytin, domates-salatalik, kepek ekmek, bugday gevregi, süt, meyve gibi besinlerden olusan dengeli ve hafif bir kahvalti edilmeli.

Yemekler üç ana ögün, üç ara ögün olmak üzere az az sik sik yenmeli.

Ara ögün alternatifleri meyve, kepekli tost, kepekli bisküvi, peynir, meyveli yogurt, ayran, yogurt gibi seçeneklerden hazirlanmali.

Kizartma ve kalorisi yüksek agir yemekler yerine hafif, izgara, bugulama, haslama tarzi yemekler tercih edilmeli.

Seker, yag ve kalori içerigi yüksek hamurlu tatlilar kan sekerini hizla yükseltir, toplam günlük kalori ve yag artisina sebep olur. Bu yüzden tatli tüketimine dikkat edilmeli.

Tatli tüketilmek isteniyorsa sütlü tatlilar, günlük tüketilen miktarlarina dikkat edilerek, ara ögün seçenegi olarak tüketilmeli.

Fazla miktarda çikolata ve tatli tüketimi mide yanmasi, bagirsak bozukluklarina yol açabilecegi için tüketilen miktarlarina dikkat edilmeli.

Ramazan boyunca hareketin azalmasi, açlik ve yeterli sivi tüketememek sonucunda kabizlik görülmektedir. Kabizligin azaltilmasi ve C vitaminini gibi vitamin ihtiyaçlarinin karsilanmasi açisindan meyve ve sebze tüketimi arttirilmali.

Meyve ve sebze günde alti, yedi porsiyon tüketilmeli

Her ögünde salata tüketilmeye özen gösterilmeli.

Günlük tüketilmesi gereken sivi miktarlarina dikkat edilmeli. Günde 2-2.5 lt sivi alinmali.

Düzenli egzersiz yapilmali.

Seker, kalp hastalari, hipertansiyon, mide ve bagirsak sistemi hastaliklari olan kisiler mutlaka saglikli beslenme ilkelerine dikkat etmeli.

Örnek menü

Sabah :
Peynir
Zeytin
Bir tatli kasigi reçel , bal ya da pekmez
Bugday, kepek, çavdar ekmegi
Domates-salatalik-biber
(Haftada en az üç kez yumurta)

Ara:
Meyve

Ögle:
Bir kase çorba
Etli sebze yemegi
Bir kase yogurt/ ayran
Salata
Kepek ekmek

Ara:
Simit + ayran
Kepekli tost
Meyve
Sütlü tatli (Dört seçenekten biri tercih edilecek)
Bitki çayi

Aksam:
Izgara/firinda yada haslama et/tavuk/balik
Salata
Bir kase yogurt
Kepek ekmek veya kepekli makarna veya bulgur pilavi

Ara:
Meyve yada süt
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası